Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Vzpomínka na Zdeňka Srstku

Zdeněk Srstka se na začátku letošního roku téměř po 25 letech moderování pořadu Chcete mě? rozhodl ze zdravotních důvodů skončit. Své místo přenechal svému nástupci Petru Rajchertovi. 29. července 2019 zarmoutila náš pracovní tým zpráva, že nás Zdeněk navždy opustil. Odešel nejen moderátor našeho pořadu, ale především člověk s pevným charakterem, se srdcem na dlani a kamarád. Znovu si připomeneme jeho působení v našem pořadu a budeme na něj rádi vzpomínat.

Na slovíčko s výtvarnicí

Jak mě koza málem přivedla do neštěstí

Se svým skicákem jsem chodila po samotách. Začínal podzim a krásně se zbarvovalo listí na stromech. Taky dozrávaly švestky. U jedné hájovny byla velká švestková zahrada a majitel pozval naši rodinu, abychom si přišli natrhat. Tak jsme se tam vydali. Ostatní sbírali z nízkých větví a já jsem vylezla na strom. Zvědavá koza hajného okukovala a motala se pod mým stromem, až se jí podařilo šlápnout do hnízda divokých vos v díře pod zemí. Tuhla mi krev v žilách při myšlence, že až nohu posune, celý rozzuřený roj zavítá ke mně do koruny švestkového stromu. Už bylo slyšet jejich sílící bojové bzučení. Taky mi bylo líto kozy. Seskočila jsem se stromu dolů a strčila do ní, aby utekla a zároveň jsem sešlápla otvor v zemi svojí botou. Koza však sbírala švestky a nechtěla jít pryč. Trvalo mi dlouho, než jsem ji odehnala, zatímco jedna moje noha musela setrvávat na vosím „výlezu“ z hnízda. Pak jsem se dala na útěk. Zdrhala jsem přes sad a přes louku a za mnou celý roj jako temný bzučící mrak. Už už mě doháněly. Trochu jsem pootočila hlavu, abych zkontrolovala, kde jsou, a zakopla jsem o krtinu. Rozplácla jsem se na zemi jak dlouhá, tak široká a čekala brutální útok. Ale rozzuřené vosy mě nezaznamenaly a letěly dál. Tak mě málem koza přivedla do neštěstí a krtek se svou krtinou mě zachránil!

Autor textu: Inka Delevová, malířka a ilustrátorka

Zachraňme lesy

Hnutí Duha připravilo kampaň „ZACHRAŇME LESY!“ Chce se zasadit o to, aby naše lesy nepřišly o své kouzlo a také aby dále neumíraly. Zasaďte se s námi o budoucnost českých lesů. Příroda potřebuje každého z nás.

SEDM BODŮ PRO ZDRAVÉ LESY

1. Lesy pestré, bohaté a krásné

Krásné a zdravé lesy jsou ty, v nichž rostou pro dané místo vhodné stromy různého druhu a stáří, včetně stromů ponechaných na dožití a zetlení. Takové lesy jsou odolnější vůči suchu a kalamitám.

2. Lesy šetrně obhospodařované

Chceme lesy, ve kterých se bude hospodařit ruku v ruce s přírodou. Velké holoseče jsou nejen škaredé, ale ničí lesní půdu, která pak nezadrží vodu, odplavují se živiny i půda sama. Nové lesy uměle vypěstované na holinách jsou náchylnější k budoucím kalamitám.

3. Lesy s ostrovy divoké přírody

Chceme, aby na vybraných místech byl les ponechán jen silám přírody a zvídavým návštěvníkům – pro jeho divokou krásu, ale i pro sledování přirozených reakcí lesa na měnící se okolní prostředí. Jen tak budeme v budoucnu vědět, jak přírodní lesy adaptované na místní klima vypadají.

4. Život v lese v rovnováze

V lese by mělo být jen tolik zvěře, aby v zimě neokousala všechny přirozeně vzrostlé semenáčky. Chceme les s rovnováhou divokých zvířat, stromů a dalších rostlin.

5. Lesy pro všechny

Lesy nemají být pouze „pole na dřevo“. Chceme v nich odpočívat, obdivovat je, prozkoumávat, prožívat v nich ty nejkrásnější příběhy. Jsou tady pro nás pro všechny: turisty, místní obyvatele, jsou zde pro lesníky i myslivce.

6. Transparentní a ohleduplnou péči o lesy

Chceme, aby hospodaření ve veřejných lesích namísto velkých těžařských firem podporovalo zaměstnanost místních lidí včetně místních dřevozpracovatelů.

7. Zasadit se o lepší lesy

Jeden krok můžeme udělat my všichni. Apelovat touto výzvou na ty, kteří to mohou změnit a také přijmout vlastní závazek k tomu, co může ovlivnit každý z nás: při návštěvách lesa se chovat uctivě ke stromům, zvířatům, rostlinám i lesní půdě a s uvážlivostí využívat bohatství, které nám naše lesy přináší.

Zdroj: Hnutí Duha

Nabídka psů z Liberce

Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec – ARCHA
Ostašovská 570, Liberec 11
Tel.: 602 774 104 www.archa.zooliberec.cz
č. ú.: 8020612/0800, VS 30000

Zepellin

Zepellin je roční pes, velký kříženec. Byl nalezen, když pobíhal po Hodkovicích nad Mohelkou. Je v útulku přes měsíc a stále ho nikdo nehledá. „Zepík“ je velice přátelský a navzdory svému temperamentu i ovladatelný pejsek. Miluje děti a spokojený by byl v aktivní rodině, která ho zaměstná.

Rex

Rex je šestiletý kříženec rotvajlera. Rexe se páníček vzdal, protože se o něj již nemohl déle starat. Je to hodný a přátelský pes, který žil v bytě a byl zvyklý na děti. V útulku, i když je tu krátce, se zatím jeví bezproblémově a rád by se stal členem mladé, aktivnější rodiny.

Monty

Monty je pěti až šestiletý ovčák. Je to vynikající hlídač, bohužel ale schopný přelézt i vysoký pletivový plot, proto je vhodný do venkovního krytého kotce s hlídaným pohybem po zahradě, který bude potřebovat střídat s procházkami do přírody. Je klidný a čistotný, mohl by být tedy i v bytě. Povahu nemá moc přátelskou, chová se spíš neutrálně, jak vůči lidem, tak vůči ostatním psům.

Euridika

Euridika je šestiletá kříženka rotvajlera, moc hodná fenka, která ovšem svoji zahradu perfektně ohlídá. Zřejmě byla zvyklá žít a venčit se jen na zahradě. Na vodítku netahá, ale spíš se bojí a není schopná se na procházce ani vyvenčit. Na novou rodinu si bude muset zvyknout, k cizím je spíš nedůvěřivá, pokud jí ovšem dopřejí dostatek času, získají parťačku, která by za ně položila život.

Max

Max je pětiletý kříženec výmarského ohaře, krásný, přátelský, ale trochu rozmazlený pes, který opravdu trpí separační úzkostí. Sám v bytě ustavičně štěká, i když je člověk třeba jen ve vedlejší místnosti. Je tedy vhodný spíš do dvougeneračního domku se zahradou, kdy důchodcům může dělat společnost přes den a s mladými, sportovně založenými lidmi si vybije svoji energii během či dlouhými procházkami v přírodě. Nehodí se k ostatním domácím zvířatům.

Linda a Andy

Linda a Andy jsou už starší fenky trpasličích pinčů. Lindě je deset, Andy šestnáct let. Jejich původní majitelka se už o ně nemohla dál starat, a proto skončily v útulku. Fenky jsou na sebe fixované, je to matka s dcerou. Jak to někdy u těchto malých plemen bývá, mají problém s čistotností, ale při pravidelném a častějším venčení to zvládají bez loužiček. Věk samozřejmě může přinést určité zdravotní problémy, proto by bylo vhodné, kdyby šly do rodiny, která už má nějaké zkušenosti se staršími psy malých plemenem. Do osvojení půjdou jedině společně.

Džasty

Džasty je čtyřletý kříženec, který neměl v životě mnoho štěstí. Je to pejsek, který byl odebraný pro týrání. V situacích, které mu připomínají původní domov, jako jsou alkoholové dýchánky a větší party mladých lidí, se umí ohradit a postavit dvounožce do latě. Při normálním zacházení a dostatku vyžití to bude perfektní parťák, který si svého pánečka ohlídá. Potřebuje ale pána s přirozenou autoritou, který se ho jen tak nezalekne a zajistí mu správnou výchovu a výcvik. Umí základní povely a nehodí se k dalším psům.

Pozvánka

Srdečně si Vás dovolujeme pozvat na umísťovací výstavu koček, která se koná v neděli 15. září 2019 od 10 do 18 hodin v prostoru historického špejcharu v Praze Dubči, na adrese U Dubečské tvrze 1167 pod záštitou Animals projekt z.ú.

Nový domov hledá asi 30 koťat a koček z organizací zaměřených na ochranu a pomoc kočkám.

Vyhlédnutou kočičku si můžete na základě adopční smlouvy a uhrazeného adopčního poplatku přímo z výstavy odnést domů.

V charitativních krámcích s rukodělnými výrobky, bižuterií, potřebami pro kočičky a dalším pěkným zbožím si můžete nakoupit a přispějete na péči o kočičky, zejména na veterinární výlohy a krmení. Můžete přinést materiální pomoc pro kočičky v azylech, např. krmení, konzervy, kočičí přepravky a toalety, stelivo, pelíšky a hračky pro kočky, desinfekční a čistící prostředky. Během odpoledne bude probíhat doprovodný program pro rodiče a děti.

Přijďte, těšíme se na Vás a naše kočičky ještě více.Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD