Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Včelí pohotovost

Včelín Ořech započal svou cestu v roce 1997. Manželé Glaserovi chovali nejprve pár včelstev, postupně je však svět včel uchvátil natolik, že vzniklo Ekocentrum, které se rozrostlo až do dnešní podoby. Pořádají mnoho akcí, věnují se osvětě a seznamují s fascinujícím světem včel především děti. Používají k tomu unikátní prosklený včelín. Děti ze škol a školek za nimi jezdí přímo do Ekocentra, nebo Vladimír Glaser vezme prosklený úl a jede s ním za dětmi.

V reportáži vás seznámíme s životem včel, dozvíte se nejen to, jak je včelí společenství uspořádané, ale i to, co dělat, když se u vás na zahradě začnou rojit včely. Rojová pohotovost je totiž další z činností, které se Ekocentrum věnuje. Tuto službu poskytuje zdarma.

Po natočení a před odvysíláním reportáže jsme se dozvěděli velmi smutnou zprávu: budova včelína do základů shořela. Majitel Vladimír Glaser nám k tomu napsal: „Včelín Ořech, kde jste také natáčeli, včera odpoledne zcela shořel. Zbyly jen 4 zdi a hromada opáleného dřeva a zbytků vybavení. Nyní tedy budeme včelky opět ukazovat pouze v sadu. Video najdete ZDE. A hromady včel se vracejí z proletu domů s medem a nemají kam... Ale snad se vše v dobré obrátí.“

Opravník biologických omylů

Dronte mauricijský

„Do vody, do vln do vysokých / perutí biju, / na Mauriciu / před lety pták žil, tož Didus ineptus…“ veršoval Petr Bezruč v básni pojmenované dnes již neplatným vědeckým názvem blbouna nejapného. Dnes už správně píšeme „dronte mauricijský“ alias „Raphus cucullatus“, ale Slezské písně kvůli tomu přepisovat nebudeme. K drontemu se váže celá řada omylů, které zčásti vyplývají z faktu, že nám po tomto velikém nelétavém holubovi mnoho nezbylo. Mnohdy ani nevíme, co je vlastně omyl. Někteří autoři tvrdí, že dronteho vyhubili námořníci, kteří ho prostě snědli, což dokládají texty o chutnosti jeho masa. Oponenti citují texty o nechutnosti masa a hledají jiné příčiny vyhynutí. Tradovalo se, že drontové byli tři. Kromě toho mauricijského měli žít jeho příbuzní také na sousedních ostrovech Réunion a Rodriguez. Jenže po réunionském druhu se nenašly žádné kosti, takže se spíše zdá, že zprávy o něm popisovaly nelétavý druh ibisa, jehož kosti se naopak našly.

A v jedné věci se mýlil i slezský bard Bezruč, ačkoli jinak prokázal na svou dobu pozoruhodné přírodovědné znalosti: „Tich nastavil zobák jen prosebný, křivý, / vyhasl jak alka, jak vyhyne kivi.“ Tak tato předpověď mu zatím naštěstí nevyšla – kiviho na Novém Zélandu stále ještě potkat můžete.

Autor textu: Jiří Řehounek, Entomolog, Calla – sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Click and Feed aneb klikni a nakrm

„Projekt Click and Feed jsem založila proto, že už jsem nechtěla jen nečinně přivírat oči u smutných příběhů opuštěných zvířat, cítila jsem, že jim musím začít pomáhat aktivně. Od mala jsem milovala a zachraňovala všechna zvířata v mém okolí, takže to byla vlastně jen otázka času, než něco podobného vymyslím. Problém plných útulků je potřeba řešit ideálně prevencí, tedy včasným informováním dětí i dospělých o tom, co obnáší pořízení zvířete. To pomůže do budoucna. Teď se ale musíme postarat i o ta zvířata, která už v útulku jsou. Jeden ze způsobů, jak to udělat, je dodávat jim kvalitní krmení, díky kterému bude zvíře fit a získá tak větší šanci na adopci. Já sama psa z útulku mám, jmenuje se Barunka. Pomáhejte zachraňovat zvířata každý den! Jedním klikem naplníte misku pro opuštěné zvíře. A nic vás to nebude stát,“ říká Martina Hřebíková.

Podívejte se na reportáž. Seznámíme vás s Martinou Hřebíkovou i s tím, jak se do pomoci zvířatům v nouzi můžete zapojit vy a pomáhat třeba každý den.

Více informací o projektu najdete na: www.clickandfeed.cz

A tady si můžete nastavit připomenutí pro každý den: www.clickandfeed.cz/pripomenuti/

Hlemýžď nebo slimák?

Je až s podivem, kolik lidí si plete hlemýždě se slimákem. Přitom je to tak snadné: ten s tím domečkem je hlemýžď neboli šnek. V reportáži vám přiblížíme život těchto plžů. A zmíníme i tolik nenáviděné slimáky či plzáky požírající k velké nelibosti majitelů zahrádek jejich s láskou opečovávané výpěstky.

Jak už jsme si řekli, hlemýžď si na zádech nosí domeček čili ulitu, která bývá zpravidla pravotočivá, vzácně i levotočivá. Na ulitě můžete pozorovat rýhy, které vznikají tím, jak hlemýžď roste. Dva páry tykadel slouží hlemýžďům jako oči (delší teleskopická tykadla) a ta kratší v sobě mají umístěny orgány hmatu a čichu.

Největší a nejčastější druh hlemýždě žijícího na našem území je hlemýžď zahradní (helix pomatia). Vyskytuje se zejména na zahradách, ale najdete jej běžně i ve volné přírodě všude tam, kde jsou teplá a vlhká stanoviště. Hlemýžď zahradní se dožívá až šesti let, zimu přečkává zavrtaný v zemi. A určitě vás bude zajímat, jak rychle se pohybuje. Tak tedy: dosahuje rychlosti až 5 metrů za hodinu.

V reportáži vám představíme i další druhy žijící na našem území, z nichž jeden (helix lucorum) k nám byl zavlečený ze zahraničí a vyskytuje se výhradně v Praze na Nákladovém nádraží Žižkov.

Nabídka psů z Frýdlantu

Azyl pes
Krásný les č. 3, Frýdlant
tel. č.: 606 345 536
č. účtu: 214 870 933 / 0600
www.azylpes.cz

Oskar

Oskar toho moc dobrého v životě zatím neprožil. Do útulku přišel s jizvou kolem celého krku, kterou má pravděpodobně od provazu, na kterém byl uvázaný. Oskarovi je šest až sedm let. Je to kříženec. Sháníme pro něj novou paničku nebo páníčka, kteří mu dopřejí lásku, pohlazení a ukážou mu, že na světě jsou také hezké věci, a hlavně hodní lidé. Oskar má klidnou povahu. Je to hodný pes. Pokud bude žít v domku se zahradou, což by se velmi líbilo nejen Oskarovi, ale i nám, musí tam být dobré oplocení, protože Oskar nerad zůstává sám a pak utíká a vyhledává společnost lidí.

Willy

Willy je pes většího vzrůstu, jak vidíte, ale povahu má mírnou a je to velký mazel. Willimu je něco mezi pěti a šesti lety. Zpočátku se v novém prostředí chová bázlivě, ale to jen do té doby, než si to pořádně okoukne. Jakmile se otřepe, oblíbí si vás a už budete navždy jeho. Willy je temperamentní pes. Má rád pohyb. Za pamlsek zvládne i nějaký ten základní povel. Willy je vhodný k domku se zahradou. Pokud s vámi nebude žít uvnitř, potřebuje na zimu dobře zateplenou boudu.

Kevin

Dvouletý kříženec Kevin je velmi zdatný pejsek. Výborně šplhá. V tom ho hned tak někdo nepřekoná. Pokud mu nabídnete život v domku se zahradou, počítejte s velmi dobrým oplocením. Pokud se rozhodnete dopřát Kevinovi život v bytě, musíte mu zajistit dostatek pohybu. Pro své akrobatické sklony by se Kevin výborně hodil na nějaký psí sport. Společné zážitky váš vztah jen utuží. Jinak je Kevin veselý a hodný pes, se který budete život milovat.

Bobeš

Bobeš je asi osmiletý kříženec. Toulal se po ulicích, nikomu nechyběl, a tak nakonec skončil v útulku. Bobeš je hodný pes. Na svůj věk je vitální. Moc rád chodí na procházky. Líbilo by se mu bydlení v domku se zahradou. Hodí se jak do rodiny s dětmi, tak ke starším lidem. Bobeš bude vděčný za dobrý domov.

Ruby

Čtyři roky starý Ruby byl nalezen opuštěný na ulici. Po příchodu do útulku se velmi bál. Po pár dnech však zjistil, že mu nikdo nechce ublížit a začínal se kamarádit. Nový majitel či majitelka musí dopřát Rubymu čas na získání důvěry. Pak se promění ve skvělého parťáka, se kterým zažijete hodně radosti.

Dino

Dino je asi pětiletý kříženec. Hodí se nejlépe k domku se zahradou, kde bude moci aktivně řádit. Dino je fajn pes, ale občas si postaví hlavu a také temperamentu má na rozdávání. Proto by se hodil spíše ke sportovně založeným lidem, kteří milují stejně jako pejsek hodně pohybu. Dino miluje dlouhé procházky, výlety, běhání a také piškoty. Příliš se nehodí k malým dětem. Ale jinak je to veselý, bystrý a hodně živý pejsek.

Sid

Německý ovčák Sid je asi tři roky starý pes. Je hodný a veselý, ale je také velmi, velmi nerad sám. To pak brečí jako malé štěně. Proto by se hodil k lidem, kteří s ním budou moci trávit většinu času, třeba si ho brát do práce nebo k aktivním starším lidem. Sid je sportovně založený, psí sport by určitě uvítal. Se svou paničkou nebo páníčkem bude šťastný jak blecha při jakékoliv společné aktivitě. Ať se vám spolu krásně žije!

Lumpík

Asi čtyři nebo pět let starý kříženec Lumpík je mazlivý a přítulný pejsek. K cizím lidem je zpočátku nedůvěřivý, Jakmile ale zjistí, že to s ním myslíte dobře, je váš. Lumpík se nehodí do rodiny s malými dětmi. Kdo si ho vybere, neprohloupí. V Lumpíkovi získá věrného společníka i dobrého hlídače. Nejvíce by se mu líbilo v domku se zahradou.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD