Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Kozodoj

Říkáte si, že nejvíce zkušeností a vztah k přírodě získáte prostřednictvím vlastních zážitků, praktickou činností a vlastním prožitkem? Chtěli byste na dopoledne vyrazit ze školních lavic do terénu? Nebo umožnit svým dětem trávit dny v lesní mateřské školce? Prohlédnout si zblízka známá i exotická hospodářská zvířata, svézt se na koni nebo si vytvořit na farmě svůj vlastní výrobek pro radost? Pak zavítejte pěšky nebo na kole do Kozodoje, na ekologickou farmu do údolí říčky Rolavy na Karlovarsku. Kozodoj je zapsaný spolek, ekocentrum pro Karlovarský kraj. Slibují tu, že v rámci environmentálních vzdělávacích programů určených pro třídy všech typů škol ve vás nejen pomocí zdejších milých zvířecích pomocníků, ale i zvířat probudí emoce a smysly. A že tu těch zvířat mají! Pestrou směs slepic, hus, kachen, krůt a perliček. Hodně se zaměřují na ustálení, výchovu a práci s koňmi. Dále stádečko krajově původního typu koz „Krušnohorek“ i rodinku zakrslých koz holandských. Chovné stádečko lam z Jižní Ameriky a rodinku ochočených oslů menšího typu. Ovce různých plemen a vietnamská prasata i tzv. kanadská pastevecká prasata i mezi dětmi oblíbené ochočené göttingenské prasátko. A dvě mléčné krávy plemene Jersey. My se však zaměříme na ta zvířata, která tu na farmě žijí díky záchraně zdejších lidí.

Opravník biologických omylů

Ferda je žena!

Knihy Ondřeje Sekory o hmyzích hrdinech doporučuji gymnaziálním studentům dlouhodobě jako základní studijní literaturu ke středoškolské biologii. Biologických nesmyslů je v nich poměrně málo, zato poskytují základní vhled do chování řady šestinohých breberek. Kapitoly o životě mravkolvů (alias Ťutínků a Neviňátek), symbióze mravenců a mšic (tedy „kraviček“) nebo individuálním vývoji mravenců s úžasným pojmem „kuklínek“ prostě nemají chybu!

Přesto si však nemohu odpustit jednu zásadní výtku. Týká se rovnou hlavní postavy většiny příběhů – Ferdy mravence. A týká se vlastně i všech jeho mravenčích pomocníků. Ačkoli na Sekorových ilustracích se pohybují bytosti poněkud karikaturně zjednodušené, nemůže být pochyb o jejich pohlaví. Ostatně i Ferdovo jméno naznačuje, že autor evidentně vytvořil prototyp kladného mužského hrdiny.

A v tom je právě kámen úrazu. Mravenčí dělnice jsou samozřejmě bezkřídlé neplodné samičky. Nade vší pochybnost je tedy Ferda mravenec žena! A ještě ke všemu neplodná.

Autor textu: Jiří Řehounek, entomolog, Calla – sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Tlapky na cestě

Zapsaný spolek Tlapky na cestě je domácí depozitum, které před pěti lety založila Lucie Nollová. Už jako dítě si uvědomila, že pes ji kousne jen proto, když se k němu nechová dobře. Podle ní totiž psi, na rozdíl od lidí, komunikují jasně a zřetelně, nelžou a nepředstírají. A pro tu jejich upřímnost, čistou a nezištnou lásku se rozhodla pomáhat jim bez rozdílu plemene, týraným, opuštěným nezodpovědnými majiteli, i těm z množíren. Angažuje se s dalšími dobrovolníky a hledají nové domovy také těm, kterých se majitelé musí vzdát. Kromě aktivní pomoci psům v nouzi je hlavní náplní spolku osvěta veřejnosti. Snaží se lidem vysvětlit problematiku množíren psů, nekontrolovaného chovu psů bez průkazu původu a popularizovat adopce. Aktuální pejsky nabídne zájemcům i v naší reportáži.

Martina listárna

Poradna MVDr. M. Načeradské

Majitelka si pořídila mainského mývalího kocoura s průkazem původu od chovatelky. Kocour měl výtok z nosu, kýchal a kašlal, ale chovatelka řekla, že mu zaskočil chlup v krku. Z laboratorního vyšetření vyplynulo, že kocour má chlamydie, mykoplasmy, pseudomonadu a další potíže. Trvalo 3 měsíce, než se uzdravil. Majitelka měla oslabenou imunitu a chlamydie od kocoura chytila.

Ani koupě kocoura od chovatele není zárukou, že si pořídíte zdravé zvíře. U nás bohužel může chovat zvířata kdokoli bez jakéhokoli vzdělání, protože je to volná živnost. To je špatné z hlediska zdravotního stavu zvířat, protože chovatelé nemusí vědět vůbec nic a mohou za peníze produkovat zvířata. Bohužel není neobvyklé, že lidé s oslabenou imunitou mohou od kočky chytit chlamydiovou infekci dýchacích cest. Navíc většina humánních doktorů ani neví, že tento typ chlamydií může být přenosný i na lidi. Už jsem se setkala s případy, že byli majitelé odesláni na venerologickou kliniku – chlamydie u lidí často vyvolávají infekce močopohlavního aparátu, či že lékař klientovi sdělil, že se chlamydiemi od koček nakazit nemůže, což není pravda.

Majitel, který si pořizuje kočku od chovatele, by si měl kotě pečlivě prohlédnout, stejně jako si prohlíží auto, které si kupuje. Kotě nesmí kýchat či kašlat, musí mít čistý nos, nesmí mít výtok z očí ani červené a oteklé spojivky a musí mít čisté okolí konečníku – to znamená, že nemá průjem. Pokud kupující při koupi zjistí jakýkoli problém, neměl by si kotě kupovat. Pokud koupí, měl by počítat s tím, že následně zaplatí nemalé peníze za léčení kotěte na veterině.

Nabídka psů z Lučan nad Nisou

Útulek Dášenka LOZ
Lučany nad Nisou 627
Tel: 606 472 619
č.ú.: 78 - 580 136 287 / 0100
www.dasenka-utulek.cz

Endy

Jezevčík Endy žil šťastně s majiteli v rodinném domku až do smrti milovaného páníčka i paničky. I když se o něj pozůstalí snažili postarat, v jejich panelákovém bytě to Endy nezvládal a tesknil. Nechtěl být sám, chyběl mu i domek se zahradou. A sousedé jeho štěkot o samotě nesnášeli. Pro pracující rodinu se to stalo problémem. A tak nakonec ustoupila tlaku sousedů a pejska svěřila do péče útulku. Najde Endy pána, který ho bude milovat a nechá ho u sebe v klidu dožít? Endy je díky dobré péči majitele v dobré kondici a na svých 14 let nevypadá. Je však hluchý a trochu zapomětlivý. Není kastrovaný a kastrace se u něj ani neplánuje.

Kulíšek

Kulíšek je malý sedmiletý kříženec shit-zu, který se vrátil už z jedné adopce. Má totiž paličatou povahu a umí být protivný. Potřebuje páníčka, který to s ním bude umět a zvládne respektovat jeho nálady. Na převýchovu je u Kulíška asi pozdě, snad půjde jen mírnit jeho náladovost. Kulíšek miluje procházky na vodítku a nesnáší péči o srst. Při stříhání se prostě musí přeprat. Je kastrovaný, a i když to s ním není lehké, prosí o nový domov.

Míša

Jedenáctiletého sympatického voříška Míšu přivezli do útulku z nevyhovujících podmínek, z polorozpadlého kotce na zahradě své paničky. Netrpěl hlady ani týráním, ale byl utrápený a zklamaný. V útulku se za pár dní natolik otrkal, že si hraje a provokuje ostatní pejsky a celkově se mu zlepšila nálada. Je vidět, že potřebuje domácí prostředí a psí kamarády. Pravidelné procházky mu vrátily radost ze života.

Zuzanka a Barunka

Zuzance a Barunce zemřel páníček a nebyl, kdo by se o ně postaral. Naštěstí odchod svého pána nesly statečně a bez stresu, protože byly spolu. Obě jsou kastrované. V útulku nejprve trvali na společném odchodu fenek do jednoho domova. Ale není to podmínkou.

Hravá a přátelská Zuzanka je čtyřletá buldočka. Chová se, jako by byla odjakživa v útulku doma. Ale na Barunku je dost panovačná a dominantní a ta se ji v některých situacích i bojí. Proto už nikdo netrvá na jejich budoucím společném domově. Zuzance by nejspíš vyhovovalo být jedináček.

Sedmiletá Barunka je trochu starší než Zuzanka, je milá, veselá a přizpůsobivá. Mohla by jít k dalšímu pejskovi, aby jí nebylo smutno.

Šmudla

Pořádnou očistou prošel pejsek, kterého do útulku přivezl jeho vlastní majitel, který se sám přiznal, že se o pejska dobře nestará. Stříhání a koupaní bylo opravdu potřeba. Rozvernému a milému pejskovi se hodně ulevilo. Je to vděčné zlatíčko veselé povahy. Bude z něj báječný parťák do rodiny, kde jsou děti, se kterými bude dovádět.

Laura

Kříženou fenku belgického ovčáka někdo vyhodil v lese nedaleko rozhledny Černá Studnice. A to s jejím štěnětem – půlroční fenkou Kirou, která hned našla novou rodinu. Nyní je načase, aby i dvouletá Laura našla svého hodného a zodpovědného pána. Je kastrovaná, inteligentní, čistotná a vzhledem k její střední velikosti se hodí i do bytu.

Jim

Jim – pravděpodobně kříženec staforda a brazilské fily – byl v březnu nalezen uvázaný v lese nedaleko centra Jablonce. S mokvavými otlaky na čumáku kvůli nevhodnému náhubku, zaříznutým stahovacím obojkem do krku a na krátkém vodítku. Nepřátelsky vrčel a nebylo divu. Po ošetření ran a kastraci se z něj stal všech miláček. Na cizí lidi bude chvíli opatrný, což by vzhledem k jeho rase mělo platit pro obě strany. Doporučujeme ho zkušenému pejskaři, nejlépe člověku, který má zkušenosti s rasou bull, ten ho bez potíží zvládne. Nyní je to mazel, poslušný a klidný pan Pes. Budí respekt a je dobrý hlídač. Ostatní zvířata zatím ignoruje, ale bude lepší, když v novém domově bude sám.

Vašek

Desetiměsíční Vašek není ani pes a ani kocour, nýbrž čuník, který se má v útulku jako prase v žitě. Do útulku se dostal, protože ho majitel strčil do pytle od brambor i se sourozencem a odhodil ho do škarpy za městem. Vaškův sourozenec z pytle utekl. Ani strážníci ho neodchytili, ale porazilo ho auto. Vašek si svou bázlivostí zachránil život, který si čile užívá. Pochutnává si na zelenině a ovoci. Je čistotný a vykastrovaný. Zatím není ani moc veliký, ale ještě poroste. Hledáme mu skutečný a spolehlivý domov, nikoli chlívek s vyhlídkou na porážku.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD