Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Živá zahrada

Živá zahrada je soutěž pro každého, kdo má zahrádku a chce jí sdílet s divokými druhy živočichů. Sledujte na svém pozemku výskyt vybraných druhů zvířat a dvakrát ročně v předem určených termínech zaznamenejte svá pozorování do mapovací karty, kterou najdete na webových stránkách Českého svazu ochránců zvířat www.zivazahrada.cz. Zahrady účastníků, kterým se během tří let podaří získat stanovený počet bodů, získávají titul Živá zahrada. Soutěž je dlouhodobá, proto můžete svou zahradu postupně přizpůsobovat tak, abyste na ní živočichy přilákali. Na webových stránkách ČSOP najdete pravidelně rady, jak na to, stejně jako veškeré informace o pravidlech, možnostech zapojení, soutěžích i návody, tipy a rady, jak udělat svou zahradu příjemnější pro živočichy.

Jedním takovým tipem je obyčejná miska s vodou. Sucho totiž ohrožuje i divoká zvířata. Zejména ve městech trpí nedostatkem vody. Dopad sucha je o to závažnější, že mnoho zvířat v této době pečuje o mláďata. Pomoci přitom může každý z nás. Stačí na vhodné místo položit obyčejnou misku s vodou. Miska s pravidelně obměňovanou vodou na zastíněném trávníku uprostřed zástavby všude tam, kde je přirozený zdroj vody jinak nedostupný, pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi jí využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci. Důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Umístěna by měla být tak, aby v okolí 4-5 metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu. Takový jednoduchý zdroj vody je vhodný i na zahrady. Zvířata mu rádi dají přednost před nebezpečnými a nezabezpečenými bazény, nevhodně konstruovanými jezírky či sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit.

Katastrofální sucho bude zřejmě pokračovat i tento rok a v jeho důsledku dojde k výrazným proměnám našich zvířecích populací. Některá zvířata už ale zjevně mají problém. Ochránci přírody v tomto roce například na tradičních tahových místech pozorovali extrémně málo žab, zejména dříve běžných ropuch obecných. V mnoha potocích se už v loňském roce nepodařilo přežít mláďatům mloků, protože potoky vyschly. I radikální pokles výskytu kosů, zaznamenaný během zimy v programu Živá zahrada, bude zřejmě v přímé souvislosti s vlivem sucha v loňském roce.

V reportáži vám ukážeme několik přírodních zahrad, které jsou doslova oázou pro nejrůznější druhy živočichů a poradíme jak na to, abyste na titul Živá zahrada dosáhli v případě zájmu i vy.

Více na: www.zivazahrada.cz

Opravník biologických omylů

Ohrožená mandelinka

Když se řekne „ohrožená mandelinka“, určitě to mnozí z vás budou považovat za oxymóron. A v poezii by šlo uvedené slovní spojení klidně použít, neboť biologickými omyly se básně jen hemží. Mezi mandelinky ovšem nepatří jenom ten „americký brouk“, kterého nám na naše pole podle komunistické propagandy shazovali američtí imperialisté. Brouků z čeledi mandelinkovitých u nás žije několik set druhů a několik desítek z nich je zařazených do takzvaného červeného seznamu ohrožených druhů.

U většiny velkých zvířat obvykle stačí rodový název, aby nám ihned v mysli vytanul pravdivý obraz (vlk, labuť), případně běžně užíváme v hovorové řeči druhová jména pro odlišení příbuzných druhů (černý čáp, divoké prase). U bezobratlých však často neexistují české názvy, takže napíšete-li třeba do tiskové zprávy, že někde žije „ohrožená mandelinka Chrysolina haemoptera“ a nějaké novináře informace podivným řízením osudu zaujme, objeví se v médiích pouze sousloví „ohrožená mandelinka“. A všichni si budou klepat na čelo, že ochranáři se úplně zbláznili, když chtějí chránit amerického brouka.

V novinách nebo na internetu se rodové názvy hmyzu bez upřesnění vyskytují velmi často. Jenomže označení „střevlík“, „modrásek“ nebo „vážka“ jsou neúplná a vlastně se z nich nedá poznat, o čem se konkrétně píše. Většinou pak vzniká dojem, že ochranáři chrání kdejakou havěť neužitečnou. Zatímco střevlíků zahradních, modrásků jehlicových a vážek ploských je všude plno, pro takového střevlíka Ménetriesova, modráska hořcového nebo vážku jasnoskvrnnou to neplatí.

A rozhodně se obávám, že i leckterý biolog nebo ochranář se začne ošívat, když mu prozradím, že v přírodní rezervaci Borkovická blata žije ohrožený druh komára. Tak až se tam někdy vypravíte, pozor na něj a hlavně neplácat!

Autor textu: Jiří Řehounek, Entomolog, Calla – sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Opalovací péče pro koně

Věděli jste, že běloušům se rodí tmavá hříbata a bílou barvu získávají až postupně? A věděli jste, že se se na sluníčku může spálit klidně i kůň, a že to postihne spíš tmavého koně s bílými znaky než bělouše? Ing. Barbora Hofmanová, Ph.D. z České zemědělské univerzity v Praze toto téma osvětlí. Poradí také, jak chránit koně před slunečními paprsky. A budete se možná divit, jednou z možností je vhodně vybraný opalovací krém s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Podívejte se na reportáž a uvidíte, že správná „opalovací péče“ je pro koně stejně důležitá jako pro nás lidi.

Nabídka koček z Vrbičan

Srdcem pro kočky, z. s.
Vrbičany 18, okr. Kladno
tel. číslo: 777 757 445
č. účtu: 234 909 954 / 0300
www.srdcemprokočky.cz

Bolek

Devítiletý kocourek Bolek se dostal do útulku v žalostném stavu. Měl vážné zdravotní problémy. Podstoupil dlouhou léčbu a vše se naštěstí v dobré obrátilo. O nemocné oko sice přišel, ale myslíte si, že mu to nějak vadí? Koukněte na něj.

Bolek potřebuje na rozkoukání v novém prostředí chvilku času, ale to mu každý rozumný člověk rád dopřeje. Jinak je to velmi milé a mazlivé zvířátko. Hledáme pro něj domov v bytových podmínkách. Hodný zvířecí kamarád je vítán.

Mandarínek

Mandarínek pochází z Kladna. Paní, které pravidelně tamní kočky krmí ho našly poraněného v boudičce. Měl přerušenou páteř, přišel kvůli tomu o ocásek a měl zlomenou zadní tlapičku. Teď už se ale má zase čile k světu. Mandarínek patří k opatrnějším kočičkám. Musí si nejprve zvyknout. Jakmile se to stane, změní se v mazla. Najde se pro Mandarínka bezpečný domov u hodných lidí?

Noreček

Bílozrzek Noreček má za sebou pěkně perné chvíle. Po příchodu do útulku se ukázalo, že je na tom zdravotně velmi špatně. Měl vleklé problémy s očima, ale ze všeho se vylízal. Sice hůř vidím ale komu by to vadilo? Norečkovi to rozhodně v rozletu nebrání. Je to veselý a milý kocour, který si rád přijde pro pohlazení. V novém domově by by uvítal hodného zvířecího kamaráda. Není to však podmínkou, pokud se mu věnujete dostatek svého času a pozornosti.

Rebeka

Osmiletá Rebeka má krásně zbarvený kožíšek. Skoro do mramorova. Od malička žila společně se sestřičkou Uršulou v areálu kladenské Poldovky. Kočičkám však hrozila otrava lidmi, kteří nemají kočky v oblibě, a tak putovaly obě Poldinky do útulku. Rebeka je milá a hodná kočka. Na útulek si musela zvyknout, ale nakonec vše zvládla. Rebece chvilku trvá, než naváže kontakt s člověkem, kterého nezná, potřebuje trpělivost. Je čistotná, ráda a dobře jí. Rebece hledáme domov v bytových podmínkách. Bylo by moc fajn, kdyby odešla do nového domova společně se sestřičkou Uršulou, na kterou je zvyklá. Obě kočičí holky jsou hodné a nenáročné.

Cora

Cora je asi devět let stará kočka. Patřila do kolonie berounských koček. Každý rok se tam ale rodila nová a nová koťata, a tak bylo nutné co nejdříve zakročit. Kočičky byly odchyceny, vykastrovány a některé vráceny do původní lokality. Cora však zůstala v útulku. Je to akční kočka. Potřebuje však čas, aby si v novém domově zvykla. Hledáme pro ni umístění v bytových podmínkách u hodného a trpělivého člověka. Zvířecí kamarád je vítán.

Paprsek

Kocourek Paprsek se jednoho dne přitoulal ke dveřím jedné hodné paní, a dožadoval se pomoci. Místo očí měl zhnisané jamky, takže se paní obrátila s žádostí o pomoc na místní útulek. Paprsek byl plný parazitů, měl problémy se zoubky, prasklý ušní bubínek… bylo toho na jednoho malého kocourka opravdu hodně. Podstoupil dvě operace a nějakou dobu trvalo, než se dal zase dohromady. Dnes je z něj nádherný a mazlivý fešák. Je sice slepý, ale v prostředí, které zná, to na něm ani nepoznáte. Pro Paprska hledáme pro domov v bytových podmínkách u prima lidí.

Mandragorka

Tříbarevná kočička Mandragorka byla nalezena na kost vyhublá a vážně poraněná na Berounsku. Měla poraněnou pánev, a tak podstoupila operaci. Dnes už je z Mandragorky zase zdravá, spokojená a upovídaná kočička. Musím vás ale upozornit na to, že je FeLV pozitivní. S tímto „handicapem“ se však dá žít dlouhá léta. Hledáme pro ni domov v bytových podmínkách, kde by mohla mít FeLV pozitivního kočičího kamaráda, třeba Verču z místního útulku. Anebo kamaráda jiného zvířecího druhu. Toto onemocnění se totiž týká jen kočkovitých šelem.

Verča

Verča se narodila v květnu 2018. Do útulku byla přijata v rámci kastračního programu. Po kastraci a léčbě se měla vrátit zpět do původní lokality. Nakonec ale v útulku zůstala. A to je šance pro vás. Verča je FeLV pozitivní, ale to neznamená žádná výrazná omezení, jen nesmí přijít do kontaktu se zdravou kočkou. Osvojte si ji i s kočičí kamarádkou Mandragorkou, která trpí stejným onemocněním. Kočičkám spolu bude veseleji. Zvíře jiného druhu není onemocněním ohroženo, takže hodný pejsek by se s Verčou třeba také rád skamarádil.

Kožešina je krutost: EU drž se zpátky!

Evropská komise zřizuje referenční centrum pro pohodu/welfare drůbeže a králíků, které odstartuje svoji činnost na podzim letošního roku. To je zcela v pořádku, avšak součástí pracovní náplně tohoto centra by, bohužel, mělo být i posuzování pohody zvířat držených v chovech pro získání kožešiny, navzdory tomu, že chovy kožešinových zvířat jsou v zemích EU zakázané.

Jaká by byla úloha referenčního centra? Mělo by poskytovat technickou podporu a koordinovanou pomoc zemím EU při provádění oficiálních kontrol zajištění pohody/welfare zvířat v kožešinových farmách. Také by přispívalo k rozšiřování dobrých praktik pohody zvířat v kožešinových farmách EU. Zvláště by poskytovalo vědecké a odborné studie, vedlo studie a vyvíjelo metody pro hodnocení úrovně zajištění pohody zvířat a metody pro zlepšování. Pokud by to prošlo, otevřela by se tím cesta k opětovné legitimizaci chovu kožešinových zvířat.

Chov zvířat za účelem získání kožešiny je velmi sporné téma, proti kterému se staví organizace na ochranu zvířat a většina EU občanů. Ti věří, že je nepřijatelné, zbytečné a nemorální držet a zabíjet zvířata pro produkci kožešiny, když v dnešní době už existuje plno teplých a humánních alternativ.

Držení volně žijících zvířat – predátorů v malých drátěných klecích pro ně znamená vysokou úroveň stresu, s tím spojené psychické a fyzické zdravotní problémy, infikovaná zranění, kanibalismus a sebepoškozování, chybějící končetiny, stereotypní chování…

Ochránci říkají: Potřebujeme Hlasy skutečných milovníků zvířat! Jen díky Vám se podařilo prosadit zákazy chovů kožešinových zvířat v Rakousku, Nizozemí, Belgii, Lucembursku, Slovinsku, České republice, v Chorvatsku a další zákazy se připravují (Polsko, Litva, Estonsko) anebo to, aby se podstatně omezily a zpřísnily tyto chovy a postupně došlo k jejich úplnému ukončení (Německo Itálie, Švédsko).

Připojte se a podpořte svým jménem EU petici. Vyslovte svůj názor a podpořte snahu o to, aby Evropská komise upustila od záměru zabývat se chovem kožešinových zvířat:ZDE

Text petice:

Kožešina je krutost: EU drž se zpátky!

Text petice najdete ZDE.

Představte si, jaké to je strávit život v malé drátěné kleci. Být narozeni v prostoru, který je nepatrným zlomkem toho, co přirozeně potřebujete a žít tam až do dne, kdy budete poraženi. Obklopeni hlukem, pohledy a pachy druhých, i když vaší přirozeností je samotářský způsob života. Neustále stresováni a obtěžováni vaším okolím a ostatními, dokud váš život neskončí v tomto prokletí dlouhého mučení.

Takovou existenci a proč? – skončit na ramenou lidské bytosti trpící pomýlenou ideou krásy.

Život kožešinových zvířat je peklo, ale Evropská Komise chce, aby se její druhé referenční centrum EU pro dobré životní podmínky zvířat, zahrnující drůbež a králíky, věnovalo také zvířatům tzv. kožešinovým – to je absurdní. Žádné množství pohody/welfare nemůže zlepšit životy divokých zvířat (lišek, norků, činčil,…), která jsou nucena žít v podmínkách, které jsou v protikladu k jejich přirozeným potřebám a prostředím pro život. Osm z 28 členských států již zakázalo chovy zvířat pro získávání kožešiny (Rakousko, Spojené království, Belgie, Nizozemí, Lucembursko, Slovinsko, Česká republika, Chorvatsko).

Referenční centrum EU je „razítkem“ pro schválení nepřijatelného a zbytečného utrpení milionů volně žijících zvířat. Nesmíme dovolit, aby naše peníze byly vynakládané na něco, co legitimizuje, a dokonce propaguje krutý průmysl. Kdy ani občané, ani velká část zemí EU toto nechtějí.

Podepište prosím a sdílejte petici: požadujeme, aby komise odstranila "kožešinová zvířata" z působnosti nového referenčního centra EU. Máme jen několik měsíců na zastavení těchto nepřijatelných plánů. Až dosáhneme 500 000 podpisů/jmen, zajistíme, že komisař Andriukaitis a výzkumné ústavy budou vědět, co si občané EU přejí!

Pro komisaře Andriukaitise:

"Jako občané EU jsme zděšeni skutečností, že nové referenční centrum EU pro kuřata a králíky bude rovněž vytvářet pravidla, která budou legitimizovat chov „kožešinových“ zvířat. Životní podmínky zvířat v kožešinových farmách nelze zlepšit; zvířata jako lišky nebo minci jsou divoká zvířata, která nežijí ve vzájemné bezprostřední blízkosti a neměla by být v žádném případě zavírána do klecí a chována farmových způsobem. Referenční centrum komise směřuje k opětné normalizaci chovu tzv. kožešinových zvířat. Navzdory skutečnosti, že 8 z 28 členských států zcela upustilo od těchto chovů a více než 80% Evropanů v několika zemích, včetně např. Itálie, Německa a Řecka, s nimi vyjádřilo nesouhlas.

Nechceme, aby naše peníze byly utráceny za projekt, který znamená, že kožešiny a hrůzostrašné podmínky, ve kterých „kožešinová“ zvířata trpí, jsou přijatelné. Odstraňte, prosím, kožešinová zvířata z působnosti druhého referenčního centra EU."

Petice je společnou akcí organizace Eurogroup for Animals a jejich členů (včetně Společnosti pro zvířata).

http://spolecnostprozvirata.cz/novinky/

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD