Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Obojživelník a plaz roku – skokan skřehotavý a ještěrka zední

Obojživelníkem roku 2019 se stal skokan skřehotavý a plazem roku ještěrka zední. V reportáži vám oba živočichy přiblížíme, dozvíte se, proč byli vybráni pro letošní rok zrovna oni i to, jak můžete sami přispět k tomu, aby z naší přírody nevymizeli.

Opravník biologických omylů

Kdo je tady vlastně saranče?

Většina lidí z nějakého mně neznámého důvodu považuje kobylku zelenou (ano, toho zeleného „koníka“) za „saranče“. Použití středního rodu bych ještě odpustil, konec konců z hlediska českého jazyka je mimo odborné texty přípustné, ale ta determinace… A přitom je to tak jednoduché! Kobylky mají dlouhá tykadla přesahující délku jejich těla, zatímco tykadla sarančí jsou velmi krátká. Kromě toho jsou mezi nimi i jiné významné rozdíly, podle nichž se už ovšem na první pohled rozeznat nedají. Saranče se živí rostlinnou potravou a cvrčí třením zadních končetin o krytky (přeměněný první pár křídel), zatímco dravé kobylky třou při cvrčení krytkami o sebe.

Zmíněný omyl s nesprávným pojmenováním kobylky zelené má u nás překvapivě velkou skupinu zastánců, kteří jsou schopni se s entomologem tvrdě pohádat. Na obhajobu svého názoru argumentují, že „to velký zelený s bodcem na konci přece musí být saranče, protože co jiného by to bylo“, případně že „to bylo odjakživa saranče“.

Lid obecný v tom ovšem není sám. Dokonce ani kniha knih Bible nemá v problematice příliš jasno. Jednu z ran egyptských totiž nezpůsobily ony příslovečné kobylky, ale zcela jistě hejna sarančí stěhovavých.

Autor textu: Jiří Řehounek, Entomolog, Calla – sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Zoostromy

Součástí naší původní krajiny byly od pradávna i solitérní osluněné mnohasetleté stromy (většinou duby), které vlivem mnoha přírodních faktorů vytvářely rozmanité prostředí pro živočichy. Největší význam mají osluněné stromy staré optimálně alespoň dvě stě až tři sta let. Takové stromy jsou plné dutin, odumírajících i mrtvých větví a pahýlů, kůra je poškozená zásahy blesku, na kmeni rostou různé dřevokazné houby a v paždích silných větví se vytvářejí „dřevní jezírka“ fungující jako ptačí napajedla a koupelny i místa pro vývoj hmyzu.

V naší přírodě od pradávna existovala celá řada faktorů, které zcela přirozeným způsobem urychlovaly stárnutí stromů. Šlo zejména o činnost velkých býložravců (spásačů a okusovačů) jako jsou zubři, pratuři, divocí koně, losi a jeleni, ale třeba také bobři. Svůj podíl na tom měly také přírodní požáry. Když člověk divoká zvířata vyhubil a oheň si zkrotil, bezděčně převzala úlohu původních přírodních procesů různá domácí zvířata – zejména kozy a skot. Ale i člověk sám v podobě ořezávání dřevin na zimní letninu, či palivové dřevo.

Dnes je v přírodě velmi málo starých stromů a přirozených zoostromů, zato máme spoustu hustých náletů. Ochránci přírody nálety vyřezávají, aby podpořili původní, druhově mimořádně bohatá přírodní stanoviště na bezlesých nebo středoevropskou savanu připomínajících lokalitách. Nezřídka tím likvidují i desetitisíce dřevin ročně. Touto aktivitou napodobují původní přírodní procesy a podporují vznik zoostromů.

Pokud se rozhodnete sami vysadit zoostrom, nezapomínejte na to, že si nesmí konkurovat s jiným stromem, musí mít dostatek slunečního svitu k růstu a zároveň, až bude starší, nesmí příliš stínit druhově cenná bezlesá místa. Zoostrom musí přírodní hodnoty podporovat, nikoli likvidovat.

Odměnou vám bude vlastní malá přírodní zoo. V zoostromech totiž nacházejí útočiště nejrůznějších druhy zvířat, jako jsou například veverky, netopýři, ježci, ptáci, hlodavci, obojživelníci, motýli a mnoho vzácných druhů brouků i hmyzu.

Víc informací najdete na stránkách: http://www.jarojaromer.cz/

Nabídka psů z Buštěhradu

Psí útulek Bouchalka
Na Bouchalce 398, Buštěhrad (u Kladna)
tel. číslo: 603 523 070
č. účtu: 219 108 02 67 / 0100
www.psiutulekbouchalka.cz

Larry

Pětiletý Larry patří k plemeni border kolie. Je to energický aportér, který potřebuje pevné vedení zkušeného chovatele. Výborně poslouchá, s ostatními psy se snese bez problémů, ale jiná zvířata nemusí. Stejně tak se nehodí k dětem. Pokud Larrymu povolíte, hned se pokusí získat si v domácnosti šéfovskou pozici. Jestliže mu ale hned na začátku jasně vysvětlíte, kde je jeho místo, bude vás bezmezně milovat. Larry se hodí jak do bytu, tak k domku se zahradou. Potřebuje hodně pohybu.

Argus

Argus je asi šesti až osmiletý německý ovčák. Je hodný, poslušný, bezproblémový. Na svůj věk je ve velmi dobré kondici a rád pobývá venku. Argus se hodí jak do rodiny s dětmi, tak k aktivnímu staršímu člověku. Důležité je, abyste s ním denně chodili na procházky, čím delší, tím lepší. Pak už bude úplně jedno, jestli Argusovi nabídnete bydlení v bytě nebo v domku se zahradou.

Katarina

Kříženka staforda Katarina je hodná a přátelská. Za plotem hlídá výborně, ale nic neudělá. Je to mazel. Katarině jsou tři roky. Je to hyperaktivní pes. Nejspokojenější bude ve společnosti sportovně založeného člověka. A klidně i v rodině, kde jsou děti starší patnácti let, které vědí, jak se k psovi chovat a Katarinu zvládnou.

Baryk

Baryk už je psí dědeček. Je mu více než deset let. Tipla bych si ho na křížence ohaře. Je hodný a poslušný. A také je výborný hlídač. Na lidi, kteří patří do jeho smečky, ale nedá dopustit. Baryk by se hodil i ke staršímu člověku jako společník. V domácnosti by ale rozhodně měl být zvířecím jedináčkem.

Miky

Parson teriér Miky je roční pejsek. Je s ním spousta legrace, poskakuje jak na pérkách a nic mu neujde. Je energický, jak už to má toto plemeno v popisu a velmi rád se také pomazlí. Potřebuje důsledný, ale laskavá přístup a pevnou ruku. Pak bude spokojený on i vy. Miky by se výborně hodil na nějaký psí sport.

Bessy

Osmiletá Bessy je německá ovčanda. Poslouchá na výbornou a má ostřejší povahu, a tak by se hodila i k ostraze nějakého objektu. Ale pouze jako společnice svého pána, se kterým by pravidelně docházela do práce. Jinak jí dopřejte klidný život, nejlépe v domku se zahradou.

Baron

Baron je přátelský pes plemene německý ovčák. Je mu asi osm let. Pokud se rozhodnete poskytnout mu domov, získáte v něm kromě věrného kamaráda i výtečného hlídače. Vzhledem k tomu, že je vychovaný a poslušný, hodil by se i ke staršímu člověku. Žilo by se vám spolu náramně…

Rex

Dvouletý špic Rex je energický a přátelský pes. Potřebuje hodně pohybu. Nějaký druh psího sportu by byl pro Rexe to pravé. Rád se učí nové věci. Je to bystrý a učenlivý pejsek. Najde se pro něj panička nebo páníček, kteří s ním budou chtít trávit svůj volný čas? S Rexem se rozhodně nudit nebudete.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD