Pořad na pomoc zvířatům. Uvádějí Zdeněk Srstka a Petr Rajchert

Obsah dílu

Přehrát vše

Donský sphynx – kočka naháč

Nahaté kočky s dlouhýma ušima a očima bez řas vypadají jako z jiné planety. Vrásčité tělo mají bezsrsté. Ochlupení v malé míře mít mohou, avšak platí: čím méně chloupků, tím lépe. Váží v dospělosti od 3-7 kg a je to velice kontaktní a hravá kočka. Je potřeba si pořízení sphynxů dobře promyslet, neboť jsou zvědavé a neustále doprovází svého člověka při jeho činnostech v domácnosti. Samotu nesou opravdu těžce, potřebují kolem sebe společnost. Proto když se jim nemůžete věnovat, je vhodné jim připravit hrací koutek a škrabadlo, aby vám nic nezničili. Maso patří do jídelníčku naháčů, ale chladné prostředí pro ně není dlouhodobě vhodné. Mají rádi teplo, ale pozor! Sluneční záření je pro ně nebezpečné, delší pobyt na přímém slunci se nedoporučuje, hrozí jim přehřátí. Kůži jim můžeme potřít krémy s UV faktorem. Kočky se potí, proto se musí pravidelně koupat. Maz se tvoří jak po těle, tak v uších. Ty je nutné čistit aspoň1x týdně. Absence očních řas si říká o hygienu v okolí očí. Je pravda, že bezsrsté plemeno je vhodné pro alergiky? Zeptáme Se chovatelky donských sphynxů. Neboť je to individuální, při potvrzené alergii na enzym, tj. protein ve slinách koček už ani plemena sphynxů nebývají vhodná pro alergiky.

Teriéři

Stafordširský bulteriér

V současné době nejpočetnější teriérské plemeno. Stafbulíček je menší kompaktní houževnatý pes s naprosto úžasnou povahou. Je přátelský, miluje lidi, děti i ostatní zvířata. Není v něm zloba, jen radost, ale tu projevuje někdy tak, že se neznalý člověk může leknout. Plemeno se občas využívá jako lovecké, stafbul je však spíše psem společenským. Má vynikající vlohy pro canisterapii. Bohužel si leckdo myslí, že když se řekne bul, znamená to zlobu, agresi a nebezpečí a občas se objeví sklony chov stafordširských bulteriérů zakázat. V zemi svého původu, v Anglii, je ale plemeno nazýváno baby dog a lidé určitě vědí proč. Z hlediska výživy není plemeno nijak náročné. Jeho srst je krátká a nepotřebuje žádnou úpravu. Výchova není problematická a plemeno nemá sklony ke rvačkám. Potřebuje ale pohyb a kontakt s člověkem. Stafordširský bulteriér se dožívá 13–14 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Děti i pacienty těší psí terapie

Na Oddělení lůžek sociální péče a Lůžek následné péče českolipské nemocnice pracují canisterapeuti. Takovou je i Miluška Křupalová se svými pejsky, která ač sama má zdravotní postižení, dochází nejen na toto pracoviště udělat radost a pomáhat lidem, kteří o léčbu s pejsky mají zájem. Podstatou canisterapie je zajištění léčebného kontaktu mezi psem a člověkem. Pacientům tato metoda pomáhá při cíleném polohování, dochází k prohřátí postižených částí těla a u pacienta může následně dojít ke zlepšení pohyblivosti. Kromě toho je tato metoda využívána jako podpůrná zážitková léčba. Všeobecně pomáhá pacientům po mozkových příhodách nebo pacientům se svalovými křečemi. Českolipská nemocnice spolupracuje v této oblasti se Sdružením tělesně postižených, o.p.s. v České Lípě. Lenka Caklová, vrchní sestra českolipské nemocnice, říká, že při kontaktu pacienta a psa vstupují do hry i „mimoděčné" okolnosti. „Pokud měl pacient někdy v minulosti vztah ke zvířatům, měl rád psy, tak při kontaktu se psem je schopný momentálně zapomenout na svou aktuální situaci, že se nehýbe, soustředí se na psa a má to pozitivní vliv na léčbu." O možnosti canisterapie se lidé dozvědí hned po své hospitalizaci na LDN a mohou se rozhodnout, jestli ji budou podstupovat, nebo ne. S pejsky se mohou třeba jen potkávat, nebo je také hladit, drbat i česat. I to má svůj význam, protože tím zapojují jemnou i hrubou motoriku ruky. O psí terapie je nejen v českolipské nemocnici velký zájem.

Nabídka psů ze Spáleného Poříčí

Útulek pro psy Borovno
Lučiště 17
Spálené Poříčí
tel. 723 598 853
č. ú.: 2747015349/0800
www.utulekborovno.cz

Beník

Beník je téměř desetiletý dlouhosrstý standardní jezevčík, který se společně s dalšími dvěma jezevčími kluky a jednou fenkou dostali do útulku po smrti svého majitele. Je to mazlivý, zdravý, přátelský a aktivní pejsek. Rád chodí na vycházky a bude to ideální společník ke starším lidem.

Betynka

Betynka přišla do útulku společně s Beníkem. Je to třináctiletá psí babička, která je ale nepředstavitelně vitální. Paničku nebo páníka si oblíbí, ale není kontaktní k cizím lidem. Na bříšku má malý nádor. Zaslouží si dožít někde v klidu a v lásce, ideálně společně s Beníkem.

Čak

Čak je tříletý, velký – téměř padesátikilový – kříženec pasteveckého psa s labradorem. Byl nalezen v létě v Kašperských Horách. Pobyt v kotci se mu nelíbil, při bouřce ho zničil a bez problémů pobývá ve volném výběhu, jen potřebuje vyšší plot. K lidem a fenám se chová skvěle, psích samců si nevšímá. Je očkovaný, čipovaný a není kastrovaný. Hodí se na zahradu, a to navolno.

Bobina

Bobina je starší a menší kříženka, která díky své energii a vitalitě na svůj věk vůbec nevypadá. Je to milá a hezká fenka, která se však bojí dětí i mužů. Byla by ideální jako psí kamarádka k nějaké aktivní paní v důchodu, která žije sama. Je čistotná a hodí se i do bytu.

Tony

Tony je velký, čtyřletý kříženec amerického stafordšírského teriéra. Má energie na rozdávání, obrovskou sílu a svoje pány bezmezně miluje. K cizím lidem je nekompromisní. Vzhledem k velikosti a plemenné příslušnosti vyžaduje pouze velmi zkušeného pejskaře, který nejprve podnikne zvykací návštěvy v útulku. Tony je vynikající hlídač, proto by se hodil k ostraze dobře zabezpečeného objektu. Zároveň však vyžaduje blízký kontakt s pánem a zateplený kotec.

Buddy

Osmiletý hnědý retrívr Buddy přišel do útulku po Vánocích, když zemřel jeho milovaný páníček. Nepoznal špatné zacházení. Má rád lidi, ostatní psy a hračky, je neuvěřitelně přátelský a kontaktní. Je čistotný a miluje vycházky v přírodě. Bude výborným rodinným psem v domku se zahradou.

Black

Black je opuštěný tříletý pes, který byl nalezen v Lenoře v zamčeném obecním bytě, kde ho zanechal bývalý majitel. Má asi dvanáct kilo, je očkovaný, čipovaný a kastrovaný. Nemá rád kočky a některé psí samce také nemusí, ale je to akční hafan, vhodný do domku se zahradou.

Bart

Bartovi jsou dva roky, je to kříženec ridgebacka. Potřebuje být v bytě nebo zatepleném kotci, je to nesmírně aktivní pes, hodí se pro agility nebo jakékoliv jiné zaměstnání, potom bude svému novému pánovi naprosto vděčný.

Piškot

Piškotovi je asi osm let. Byl nalezen u hradu Rábí. Přestože neslyší, je velice vnímavý, oči mu fungují dobře a má velmi přátelskou povahu nejen k lidem, ale i ostatním psům. Hodí se na dvorek i do bytu.

Pes

Ustrašený Kamil

Jana z malé vesnice Karhule provozuje vlastní psí hospic na pomoc psům z kolonky „neadoptovatelný“, ať už jde o věk, zdraví či hendikep. K výchově používá své vlastní techniky. Od Rudy by ovšem potřebovala zjistit, jak napravit velice bojácného, navíc obrovského, irského vlkodava Kamila. Je velice plachý a potřebuje zvednout sebevědomí. Má natolik velký problém s bázlivostí, že je schopný se strachem pomočit. Ruda se domnívá, že Jana Kamila nesmí rozhodit jiným tónem hlasu. Měla by mu dostatečně napovídat a trénovat s ním i průchod dveřmi.

Kočka

Nedůtklivý Mufík

Jana z Mokrého Lomu je obrovskou milovnicí koček. Má jich doma šest. Byt je jim naprosto přizpůsobený a ony se v něm cítí dobře. Janu však trápí, že kocour Mufík se nerad mazlí, a hlavně se nenechá vůbec chytit. Klára hledá způsob, jak s Mufíkem správně komunikovat. Jana by měla zvolit metodu pozitivní motivace, dávat Mufíkovi odměny a postupně ho tak přivykat na pravidelný lidský kontakt. Mufík je kocour, který prostě potřebuje svůj čas.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ZJ ST AD HD