Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Místo jatek důstojné stáří ve spolku Bajan

Spolek Bajan je nezisková organizace zabývající se ochranou a záchranou koní, ostatních zvířat a přírody. Díky Spolku Bajan mají koně, kteří jsou staří a nemocní, nebo měli skončit na jatkách, šanci na důstojné dožití na pastvinách. Stádo několika koní společně s dalšími zvířaty žije ve vesnici Kamenný Přívoz, kterou najdete kousek za Prahou. Hlavním cílem spolku je záchrana zvířat, ale také vzdělávání dětí v oblasti ochrany přírody a zvířat.

Spolek Bajan založila v roce Lenka Vrabcová, která měla většinu zvířat v péči již dva roky před jeho vznikem. „Důvodem, proč jsme spolek založili, byl fakt, že jsme začali pořádat akce pro dospělé i děti a spolupracovat se školami a školkami v okolí, abychom vedli děti k ochraně přírody a zvířat,“ sdělila Lenka. Spolek se především stará o zachráněná zvířata, ale nejen koně, mají tu i zachráněné ovce, se kterými se zabaví menší děti. Pro děti dále pořádají příměstské tábory a jednou týdně kroužek Malý farmář, kde je seznamují s tím, že vlastnit zvíře není jen zábava, ale i zodpovědnost. A někdy i velká dřina. Po dohodě také navštěvují školy s nejmenším poníkem Kubou, jak potvrzuje další členka spolku Olina Kočmídová.

Teriéři

Foxteriér drsnosrstý

Drsnosrstého neboli hrubosrstého foxteriéra znají snad všichni čtenáři na celém světě, slavná Čapkova Dášeňka byla právě hrubosrstý foxteriér. Jde o velmi známé plemeno, které pochází z Anglie a bylo vyšlechtěno jako lovecké. Při výkonu práva myslivosti se stále používá, i když občas si foxlíka někdo koupí jako společenské plemeno. Možná se pak trochu diví, protože foxteriéři patří mezi velmi temperamentní, a tedy psychickou i fyzickou zátěž potřebující plemena. Hrubosrstý foxteriér má hrubou srst, která se musí občas otrimovat, ale má tu výhodu, že se na ní nedrží špína. Plemeno potřebuje laskavou, ale důslednou výchovu. Kdo si je pořídí, musí počítat s tím, že jeho pes bude mít velký zájem o zvěř i domácí (cizí) zvířata. Jako zajímavost lze uvést, že plemeno patřilo za 1. republiky k nejmódnějším plemenům. Foxteriéři se dožívají 15 až 16 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

Kruhy pro pejsky i páníky

I taková plemena, která jsou spíše domácími gaučáky, se dají nalákat na psí sporty, které je zabaví. V poslední době se k nám ze zahraničí dostávají neokoukané druhy zábavy pro psy i jejich páníky. Do této skupiny patří nový a unikátní sport s názvem dog puller. Vznikl v roce 2012 na Ukrajině a rychle si získává oblibu po celém světě. V roce 2016 se konaly první závody také v Kanadě, Japonsku, Maďarsku, Řecku... Je to sport, kterému se můžete věnovat kdykoli a kdekoli, není nijak náročný na prostor. Je to sport, zároveň hra i trénink. A je určený těm páníčkům, kteří ani moc nesportují, ani nejsou vyloženě akční typy. Na rozdíl od sportovních disciplin, které majitele psích svěřenců nutí zúčastnit se aktivity se psem v plném nasazení, například při běhu, jízdě na kole či při agility, dog puller není náročný pro páníčky. Zvládne ho i člověk, který není v extra dobré fyzické kondici. Puller, dva kruhy z materiálu, umožní psovi lehce se zakousnout, aniž by byl narušen jeho tvar a vlastnosti. Jednoduše a intenzivně s ním procvičíte všechny svalové partie psa formou hry bez velké námahy pro vás. Je určen pro všechny pejsky: od těch nejmenších, přes štěňata, bull plemena až po psí obry. Není to hračka na žvýkání, je to tréninková pomůcka! Proto ho nenechávejte psovi na kousání a ke hře o samotě, využívejte ho ke společné zábavě a výcviku, aby zůstal pro vašeho pejska stále atraktivní. Pejsek si hor spojí se společnou zábavou s vámi a své fialové kruhy bude milovat!

Nabídka psů z Děčína

Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata
Pod Chlumem 408
Děčín III
tel: 605 801 617
Č. ú. 19-921402389/0800 VS 3410142321
www.utulek-decin.estranky.cz

Elza

Elza je desetiletá fenka německého ovčáka. Do útulku přišla s vleklými problémy s uchem, které vyřešila amputace. Elze to v životě nepřekáží, je to báječná a čiperná holka. Ráda baští, musí se jí hlídat krmení. Miluje lidskou společnost, ovšem psí konkurenci nemusí. Je ideální ke staršímu člověku jak do bytu, tak k domku.

Fík

Fík je dvouletý kříženec labradora. Je kontaktní, mazlivý a nabitý energií. Je ideální k akčnímu, sportovně založenému člověku, který mu dopřeje dostatek pohybu a bydlení nejlépe u domku se zahradou. S některými fenkami se snáší, psí samce ale nemusí. Bude výborným kamarádem do rodiny k odrostlým dětem a velkou zahradou.

Marlon

Marlon je dvouletý rotvajler. Když přišel do útulku, bál se prudkých pohybů, a bylo vidět, že dříve se k němu moc dobře nechovali. V útulku se rozkoukal a nabyl sebevědomí. Je to silný, temperamentní mladý pes, který potřebuje výcvik. Není vhodný k dětem a začátečníkům. A cizí pejsky nemusí

Barney

Barney je mladý kříženec labradora a rotvajlera. Svou velikostí budí respekt, ale v jádru je to milý chlapík, který se rád pomazlí a za pamlsek udělá pomyšlení. Barney bude ideální parťák k domku se zahradou, kde bude mít dostatek pohybu a bude hlídat. Doporučujeme ho k odrostlým dětem.

Ray

Ray je tříletý kříženec belgického ovčáka. Byl nalezen v žalostném stavu, vyhublý na kost. V útulku ho dali dohromady, přibral a těší se na nový domov. Ray má povahu belgického ovčáka. Je temperamentní, bystrý a chce pracovat. Je ideální pro akčního pána, který na něj bude mít čas a pověnuje se mu jak po psychické, tak i fyzické stránce.

Black

Black je rok a půlletý kříženec ovčáka. Je to mladý pes plný energie, jen tak se neunaví. Na seznámení s cizím člověkem potřebuje chvilku čas, ale za chvíli je velký kamarád. Je vhodný k aktivním lidem, kteří milují pohyb, přírodu a budou se mu věnovat. Black potřebuje výchovu a alespoň základní výcvik. Za věnovanou péči se pánovi odmění věrností a ochranou.

Čad

Čad je dvouapůlletý rotvajler. Je to statný pes, který si je vědom své síly. K mužům je zpočátku opatrný, ale brzy si zvykne a je v pohodě. Byl by ideální na hlídání, to mu jde báječně. Nedoporučujeme ho do rodiny k dětem, spíše jen k dospělým, kteří mají s těmito plemeny zkušenosti.

Blacky

Blacky je čtyřletý kříženec ovčáka. Je to temperamentní a veselé šídlo, rád se mazlí a miluje pamlsky. Byl by velmi spokojený u domu se zahradou, kde by měl dostatek pohybu a mohl by hlídat. Je to velký a silný pes, který moc nemusí konkurenci samců.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD