Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Bazény mohou být pastí pro zvířata

Nezabezpečené bazény jsou pastí pro kočky a další živočichy. Kočka, která loví si nemusí všimnout bazénu zabudovaného v zemi a neštěstí je na světě. Nejhorší to bývá v době, kdy bazény ještě nejsou napuštěné vodou nebo jsou napuštěné jen málo. Pak nemá zvíře vůbec žádnou šanci dostat se ven a buď se utopí, nebo ve vypuštěném bazénu zahyne hlady a žízní. Každoročně přijde tímto způsobem o život mnoho koček. Přitom stačí namontovat do bazénu jednoduché zařízení, které pomůže zvířeti dostat se ven.

V reportáži vás seznámíme s příběhem kocourka Čika, kterého majitelka marně hledala několik dní. Vyvěsila několik výzev jak v okolí bydliště, tak na sociálních sítích. Nakonec zjistila, že se kocourek utopil v napůl vypuštěném bazénu u sousedů. Špatná z toho byla samozřejmě nejen majitelka kocourka, ale i sousedé.

Aby se to nestávalo, stačí málo. Poradíme vám (a ukážeme), jak zabezpečit bazén, aby mělo zvíře, které do bazénu spadne, šanci dostat se ven.

Zvíře ve znamení krunýře

Nohy a rychlost

Nikoliv podle krunýře, ale spíše podle tvarů nohou můžeme rozpoznat z jakého biotopu (životního prostředí) želva pochází a tedy, jakým způsobem jí co nejlépe zařídit terárium (země), akvárium (voda), nebo akvaterárium (voda a souš). Nohy želvy bahenní nám prozradí, že jejich nositelům nedělá problém ani plavání, ale ani pohyb na souši. Typické sloupovité nohy velkých želv nám napoví, že se tito tvorové pohybují raději po souši, i když o velkých želvách se ví, že se rády vyvalují v bahně i ve vodní lázni a dovedou plavat. Díky své mohutnosti se sice obvykle vznášejí jako korky na hladině, ale umí si i aktivně určit směr své cesty. Nohy velkých říčních želv mají veslovitý tvar, avšak mořské želvy a jím podobná sladkovodní karetka novoguinejská mají nohy přeměněné v ploutve, takže se jim při kladení vajec v písku pláží pohybuje velmi těžkopádně, i když ve vodě jsou opravdu ve svém živlu a doslova v ní létají.

Nohy nejenže poukazují na životní prostředí té které želvy, ale také podmiňují rychlost pohybu v daném prostředí a vlastně i potřebu této rychlosti.

Už zmiňovaná želva skalní svými dlouhými končetinami jakoby vykloubenými skutečně zdolá jakoukoli výšku a skálu, a její mrštnost a šikovnost by ocenil i lecjaký horolezec. Podle jistého Ellise je i hodně rychlá. V roce 1967 při pokusu, který zosnoval, naměřil této želvě rychlost 18 m/s. Suchozemské želvy obvykle nemají důvody někam upalovat, jejich krunýř, alespoň u dospělců, je velkou obrannou výhodou, takže ty hbitější jsou jednoznačně vodní želvy. Všechny rekordy drží kožatka velká, která je nejen nejrychlejší a překonává nejdelší vzdálenosti, navíc se také nejhlouběji potápí. Vodní prostředí si zkrátka umí užít se vším všudy. Vzhledem k tomu, že pláže ke kladení vajec si vybírá na jiné půlce zeměkoule, než kde se stravuje, její migrace jsou nezřídka kolem 5000 km (kožatka označená na kladišti na pláži v Surinamu byla později objevena na druhé straně Atlantiku - celkem 6800 km daleko!). Při těchto poutích dokáže vyvinout rychlost až 35 km/h. A do třetice v souvislosti s vodou drží kareta také potápěčský rekord v hloubkovém ponoru. V květnu 1987 Dr. Scott Eckert zaregistroval karetu s vysílačkou u Panenských ostrovů v Karibské oblasti, která se ponořila do hloubky 1200 m. Prý se však tito zdatní potápěči dokážou za chutnými medúzami ponořit ještě o dalších 300 m hlouběji.

Rady pro chovatele: Prostorné terárium je pro želví welfare důležité, ale například želva skalní jej potřebuje spíše vystavěné do výšky s úkryty pod plochými kameny. Oproti tomu želva hvězdnatá svými typickými projevy, například setrváváním po dlouhé hodiny u dna takřka na jednom místě, s občasnou návštěvou krmné plochy a vody způsobuje nervozitu u chovatelů, kteří se domnívají, že nehýbající se tvor rovná se nemocný. Ale nebojte se, je to normální. Tato želva by vyhrála pomyslnou olympiádu v „lenosti“. Pokud ji chceme zastihnout při nějaké činnosti, měli bychom si přivstat, anebo naopak počkat do pozdního odpoledne. K aktivitě ji spolehlivě vyburcuje polití (zvýšení vlhkosti) terária simulující období dešťů. S poklesem teplot se naopak může blaženě celodenně věnovat své nejoblíbenější činnosti – tedy neaktivitě. Průměrná denní rychlost želvy hvězdnaté byla naměřena 0,2 až 0,5 km/hod.

Z chovatelského hlediska nedoporučuji želvy pouštět po bytě z důvodu nezajištění správných teplotních hladin a spíše stresového faktoru z neznámého prostředí a vyjímání z vlastního teritoria terária. V případě venkovního výběhu nezapomínejte na domeček, kde želva může dočerpat potřebnou provozní teplotu a asi vás překvapí vyšlapané chodníčky pravidelných želvích toulek. Ve venkovním prostředí nezapomeňte, že krunýř želvu neomezuje ani ve šplhu přes ohrádku, nebo podhrabání, či dokonce zahrabání v případě želv stepních až do čtyřiceticentimetrové hloubky. Na velikosti terária sice záleží, ale ještě důležitější je rozčlenění terária, výhřevné lampy, odpočinkové a krmné zóny.

Autorka: Nataša Velenská, Zoo Praha

Strážnice Městské policie si osvojila už 7 zvířat z útulku

Bezprizorní opuštěná a toulavá zvířata nalezená na území Brna nacházejí azyl v městském útulku, který je provozován městskou policií. Kapacita útulku je 205 psů a 78 koček.

Jana Friedlová, strážnice Městské policie Brno, si osvojila z útulku už 7 zvířat – 5 koček a 2 psy. V reportáži si s ní popovídáme o tom, proč se rozhodla osvojit si z útulku tolik zvířat, jak to zvládá a co pro ni život se zvířaty znamená. Samozřejmě vám prozradíme i životní příběhy pejsků a koček, které u ní našli domov.

Pokud byste si chtěli adoptovat kočku nebo psa z brněnského útulku, nebo je alespoň podpořit, podívejte se na webové stránky, kde najdete o útulku a jeho obyvatelích potřebné informace: www.mpb.cz/utulek-pro-zvirata

Nabídka psů z Litoměřic

Soukromý útulek PSÍ DOMOV
Řepnice 30, Litoměřice
tel. číslo.: 602 893 442
č. účtu: 174 136 370 / 0300
www.psidomov.cz

Alvin

Čistokrevný výmarský ohař Alvin je asi čtyři roky stár. Žil ve špatných podmínkách, původní majitelé dopustili, aby se na něm vyřádily děti. Proto je Alvin nemá rád. Pro dospělého, hodného a laskavého člověka ale bude Alvin dobrým společníkem. Společné bydlení v domku se zahradou by bylo ideální.

Čip

Čip je kříženec kokršpaněla. Žil v domácnosti s dalšími 19 pejsky, o které se majitel nezvládl starat, a tak skončili v útulku. Čip nebyl socializovaný, vše, co umí se naučil až tady. Hodil by se nejlépe ke starším lidem žijícím v rodinném domku, kteří s ním budou rádi trávit svůj čas. Čipovi je asi pět let.

Dejl

Asi pětiletý Dejl pochází ze stejného prostředí jako Čip. I on byl odebrán z nevyhovujících podmínek. Dejl je plachý pejsek, kterému chvilku trvá, než se seznámí s novým prostředím i lidmi. Je ale hodný. Hledáme pro něj domov u hodných lidí v klidné domácnosti, kteří se mu budou moci věnovat.

Karin

Karin je velice hodná kříženka chrta. Jsou jí asi čtyři roky, nejvýš pět. Je to milá, poslušná psí holka. Je bystrá, rychle se učí. Hodí se do bytu. Je velice čistotná. Přestože Karin vypadá jako velký pes, má křehkou duši i tělesnou schránku.

Dasty

Asi rok a půl starý Dasty je jemný a něžný pejsek. Je to kříženec kokršpaněla, ale ze svého plemene si vzal jen to nejlepší. Je hodný, milý, dobře se snáší s jinými psy, má rád hodné děti. Dasty je veselý pejsek, který vám vnese do života radost.

Mája

Mája je dvanáct let stará kříženka Huskyho. Jedno oko má modré, druhé hnědé, jak už to někdy u tohoto plemen bývá. Jen jí to ještě přidává na kráse. Mája je velice milá a veselá psí dáma. Má klidnou a přátelskou povahu. Není uštěkaná. Ostatní pejsci jí nevadí. Konflikty rozhodně nevyhledává. Mája je hluchá, ale dobře vidí. Je poslušná, páníčka nebo paničky se bude držet. Zasloužila by si dožít v klidu domova.

Alby

Alby je dvouletý pejsek. Je chytrý, veselý a nekonfliktní. Na procházkách na volno poslechne na zavolání, neuteče vám. Doma se rád pomazlí a bude vás následovat, kam jen si budete přát. Líbilo by se mu bydlení v domku se zahradou, kde by se mohl proběhnout.

Džesinka

Malá čtyřletá fenka Džesinka je hodná a milá. Ale divili byste se, jak dokáže ohlídat dům. Je velice pozorná, nic jí neuteče. Zvané hosty vítá, nezvané žene, nebo na ně alespoň upozorní. Na to se můžete spolehnout.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD