Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Pomozte pejskům odebraným z množírny

Z množírny psů v Kamenici nad Lipou bylo ve středu 31. ledna letošního roku odebráno pro týrání 212 zubožených psů, kteří tam živořili v otřesných podmínkách. Jde o psy především malých plemen a jejich křížence, které si rozebraly ochranářské spolky a útulky z celého Česka. Jedním z nich byl i spolek Handipet Rescue, jehož členové mají v péči 18 pejsků.

Kauza psí neštěstí

Co se to vlastně stalo?

Nikdy nepoznali nic lepšího, než do čeho se narodili. Byli odkázáni k životu plnému utrpení. Z množírny na Vysočině s více než 200 psy jsme si v noci na 1. 2. odvezli 18 psů. Spolu s dalšími útulky jsme se podíleli na záchraně psů, kteří se narodili k tomu, aby vydělali peníze lidem.

V jakých podmínkách byli pejsci drženi a jaký je jejich stav?

Otřesné podmínky, ve kterých žili, byly téměř nepředstavitelné. Klece naskládané na sobě, psi na sebe byli nuceni kálet a o denním světle si mohli nechat jenom zdát. Jsou podvyživení, zablešení, mají prohnilé zuby nebo vůbec žádné, malé kostřičky se spoustou skrytých genetických nemocí od poruch srdce, nohou nebo očí. A to stále nejsme u konce s výčtem problémů, které je trápí. O ohavnostech množitelů bychom se mohli bavit do nekonečna, ale pojďme se zaměřit na psy a na to, jak jim pomoci.

Pomozte pejskům s úhradou veteriny, krmení a dalších nutných výdajů

Prvním krokem je kompletní vyšetření, odčervení, očkování. Už jen to vyjde zhruba na 45 000 korun. Dalším krokem bude diagnóza a nasazení vhodné medikace, kterou zatím nedokážeme finančně odhadnout. Jak můžete pomoci vy? Nejjednodušším, ale momentálně nejdůležitějším způsobem je zaslat finanční dar na č.ú. 250 040 56 36 / 2010, VS 1803, čímž nám pomůžete zaplatit veškeré výdaje kolem zachráněných pejsků.

Pokud se rozhodnete pomoci pejskům odebraným z množírny v Kamenici nad Lipou, podívejte se na link, kde najdete přehled všech ochranářských organizací, spolků, útulků a domácích depozit i s jejich čísly účtů.

Zdroj: handipet.org, další informace na Facebooku.

Zvíře vadí, právník radí

Rušitel klidu

Pokaždé, když jde pán venčit svého psa, rozléhá se chodbou hlasitý štěkot. To by sousedé v domě ještě tolerovali. Ale pes štěká a kňučí i v nepřítomnosti majitele. A co je vůbec nejhorší: zvíře svými hlasitými projevy, byť z radostné nedočkavosti, budí lidi v noci ze spaní. Podle zákona si každý může chovat v bytě zvíře, jaké chce. Ale jak majitele přimět k tomu, aby psa naučil být zticha a jak jej postihnout, když na naléhání sousedů nedbá?

Respondent: Mgr. Petr Novák

Novinky ze záchranné stanice Ochrany Fauny ČR

Obecně prospěšná společnost Ochrana fauny ČR vznikla v roce 1998. Jejím posláním je ochrana volně žijících živočichů a jejich biotopů. V roce založení získala společnost do pronájmu část zdevastovaných prostor bývalého zahradnictví ve Voticích, kterou se podařilo díky postupné a usilovné prací mnoha dobrovolníků přeměnit na fungující stanici pro zraněné živočichy. Současně s tím vznikalo centrum ekologické výchovy a v roce 2015 se v bývalých votických sklenících otevřelo motýlárium.

V letech 2010–2012 byla provedena rekonstrukce rozsáhlého areálu v Hrachově u Sedlčan, kde vznikla nová záchranná stanice a ekocentrum. Zařízení zajišťuje péči o zraněné volně žijící živočichy z rozsáhlého území okresů Příbram, Benešov a Tábor. Ročně se jedná až o 800 výjezdů pro zvířata, zejména ptáky a savce. Areál je plně vybaven nejen prostory pro chov a léčení zraněných zvířat, ale také pro veřejnost.

V reportáži nabídneme novinky ze záchranné stanice, seznámíme vás s příběhy některých zvířat a také se dozvíte, jak se chovat v zimní přírodě, abyste nerušili volně žijící živočichy, pro které je toto období už tak velmi náročné.

O ZS Ochrana fauny ČR, o.p.s. najdete veškeré informace na webových stránkách ochranafauny.cz

Nabídka koček z Černiv u Lovosic

Azyl Lucky
Černiv u Lovosic 30
tel. čísla: 416 591 322, 777 444 373
č. účtu: 100 565 93 19 / 0800
web: www.azyllucky.estranky.cz
Facebook: https://www.facebook.com/AzylProOpusteneKockyLucky

Bobtík

Kocourek Bobtík přišel do azylu už bez ocásku. Podstoupil operaci víčka a po zotavení se rychle rozkoukal. Bobtík je velký mazel. V novém domově by potřeboval kamaráda na hraní. Může být v bytě, ven se moc nehrne. Je mu asi rok a půl. Je kastrovaný a očkovaný.

Josífek

Josífka nemusel nikdo odchytávat. Přišel sám. V azylu se divili, že ježci pořád ujídají granule, ale pachatelem byl Jozífek – hladový, zubožený, vychrtlý mourek. Je to mladý kocourek, maximálně roční. Při příjmu kulhal silně na zadní nožku. Je již po kastraci, očkovaný a nožka je také v pořádku. Je to vstřícný hodný mazlík, nechá se vzít do náruče a s potěšením chovat a tulí se k ostatním kočkám. Nutně potřebuje vlastní domov, kde by ho zahrnovali láskou.

Stela

Asi pětiletá Stela přišla do azylu ze zrušeného útulku v Lounech. Miluje lidi. Kočky už v takové oblibě nemá, je spíše solitér. Ven se nehrne, v bytě je spokojená. Hodila by se i ke staršímu člověku. Najde se pro Stelu vhodný domov?

Gea

Asi rok a půl stará Gea je přátelsky naladěná kočička. Hlavně vůči lidem. Kočky v azylu jí sice nevadí, ale nevyhledává je a rozhodně by jí nevadilo být doma jedináčkem. Ráda se mazlí a ráda si vyjde na krátkou procházku na zahrádku. Většinou se ale drží doma. Gee by vyhovoval byt se zabezpečeným balkonem.

Lada

Asi dva nebo tři roky stará kočička Lada přišla z volné lokality, kde ji a další kočky krmila hodná paní. Poté, co po kočkách děti z nedaleké školy házely kamení, požádala paní místní azyl o odchyt. Lada je hodná a nekonfliktní kočka. Líbilo by se jí asi nejvíc v bytě.

Starosta

Pan Starosta je kocourek s neuvěřitelně tragickým osudem a stejně neuvěřitelně přátelským vztahem k lidem. Nalezen byl v mrazech, obsypaný klíšťaty a s nepohyblivýma zadníma nohama v příkopě u benzinové stanice v Libochovicích. Starosta má poškozenou páteř, nepomohla ani rehabilitace Dornovou metodou. Podle veterináře mu někdo cíleně ubližoval, tloukl ho do zad. Poslední vyšetření ukázala nenávratně poškozenou míchu a dva krční obratle. Operační řešení není možné. Tento úžasný mazel tak zůstane navždy nepohyblivý na zadní část těla, což s sebou nese i inkontinenci. Přesto mu hledáme domov a věříme, že se najde člověk, který se kocourka ujme s otevřenou náručí.

Pedro

Pedro je krasavec. Je mu něco mezi šesti a osmi lety. Pobýval v areálu továrny, kde ho krmili. Po dvou měsících ho však našli zraněného, sraženého autem. Pedrovi zůstaly trvalé následky po oboustranné zlomenině pánve. Sice chodí, na nožičky se postaví, ale zůstala mu strnulá chůze na vratkých nohou a někdy se trochu potácí. Chybí mu svalová hmota, která už ve starším věku nedorůstá. Pedro je hodný, kontaktní, nechá se hladit i nosit. Hledáme pro něj domov v bytě.

Skautík

Skautík přišel do útulku s vážným zraněním. Při operaci mu musel být amputován ocásek. Skautík se ale rychle dal dohromady a teď už pěkně dovádí s ostatními kočkami. Je to veselý kočičí kluk, který by uvítal v novém domově hodného zvířecího kamaráda.

Kočka

Uštěkaný Otík a malá Emička

Ruda i Klára navštíví rodinu známé sympatické herečky Lucie Benešové, která sdílí svůj dům s velmi početnou rodinou. Spolu s manželem a čtyřmi dětmi s nimi obývají domácnost dvě kočky a čtyři psi.

Otík, který patří třináctiletému Štěpánovi, je asi největší záškodník. Štěká velmi vytrvale na všechno a na všechny, doma si značkuje polštáře v obýváku, čímž dává najevo, kdo je doma pánem. Kočičí duo také stojí za to. Tvoří ho dlouholetý člen domácnosti kocour Lojza a nalezené koťátko Emička. Ta je pěkný mlsoun. Granulí, které by Lucii značně usnadnily život, se ani nedotkne. Je velice čistotná, chodí na svůj písek, ale nikdy se nevyprázdní venku.

Lucie přijíždí za Rudou do Brlohu. Ruda radí zbavit Otíka strachu, kvůli kterému pořád štěká, účinnou socializací. Na koho štěká, ten ať ho pohladí. Odstranění močení do polštářů „přistižením při činu“ vidí Lucie jako větší oříšek. Klára naopak tentokrát neřeší žádný „kočičí problém“, ale udílí rady, které by měly Lucii hlavně uspořit její drahocenný čas. Maso je zbytečné kočkám vařit. Doporučuje zpracovat syrové maso na menší porce, zamrazit a vždy postupně rozmrazovat podle potřeby.

Po měsíci přicházejí Klára s Rudou společně. Je to úplně poprvé, kdy se potkávají u společného případu. Oba konstatují zlepšení, ovšem bez další snahy to nepůjde. Lucie to určitě časem zvládne, i když uřídit tak velkou rodinu není žádná legrace.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD