Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Zvířecí filmové hvězdy

Napadlo vás někdy při pohledu na historické a výpravné filmy plné bitev, soubojů a honiček, zda při natáčení trpí koně, psi a jiná zvířata, která filmaři využívají při natáčení? A zda trpí víc, když musí padnout, vzpínat se, cenit zuby, běžet tryskem lesem nebo když musí vydržet celé hodiny stát či sedět na místě, než se hercům podaří natočit kýženou scénu? Z hlediska wellfare koní, psů a dalších zvířat při natáčení nás nechá nahlédnout do tréninku a natáčení trenérka takových zvířat a kaskadérka, paní Romana Hájková. Nacvičila se zvířaty mnohé scény podle požadavků tuzemských i zahraničních štábů, z poslední doby například spolupracovala při natáčení koprodukčního filmu Marie Terezie, který brzy uvidíte v kinech, na pohádkách Zdeňka Trošky, televizním seriálu Hraběnky aj. Za hvězdné koně považuje kladrubáky a lidi, kteří se tréninkem zvířat pro filmování zabývají, tvrdí, že u nich si lze cenit především to, jak šetrně ke zvířatům přistupují, jak je mají rádi a váží si jich.

Zvíře vadí, právník radí

Bojový pes

V panelovém domě vlastní mladý muž psa bojového plemene. Ač pes nikdy nezavdal příčinu k obavám, sotva ho zahlédne sousedka, propadá nepříčetnému strachu. Kdykoli psa potká, ječí a požaduje, aby měl alespoň nasazený košík. Mstí se muži alespoň tak, že tříská vchodovými dveřmi bytu. Ví totiž, že mladík pracuje na směny a že jej tak budí. Jejím cílem je vypudit majitele psa, nebo alespoň jeho zvíře z domu. Co s tím?

Právník ve smyslu: Zákon zde asi nic moc neudělá, záleží na intenzitě hluků, zda někdo ruší noční klid apod.

Respondent: Mgr. Petr Novák

Vzniká nový psí útulek

Útulek Dogsy, z.s. je nově vznikající útulek na Českolipsku, konkrétně v obci Jestřebí u České Lípy. Poblíž totiž žádný útulek není, proto se Veronika Slavíková a Markéta Sýkorová rozhodly založit útulek vlastní. Za tímto účelem zakoupily z vlastního zdroje objekt bývalého vepřína v Jestřebí a založily spolek Útulek Dogsy z.s., a to v únoru roku 2017, jako neziskovou organizaci na pomoc týraným a opuštěným zvířatům v nouzi. Objekt chtějí zrekonstruovat, ale bude to finančně i fyzicky náročné a na několik let, proto jeho majitelky zatím mají pejsky v dočasné péči a jsou odkázány na pomoc sponzorů, veřejnosti a dotace. Pejsky mají u sebe doma nebo u dobrovolníků v rodinách. Takto bohužel mohou pomáhat jen omezenému počtu psů, a to mají některé špatně umístitelné a také psy velkých plemen. Za dobu činnost se podařilo umístit do nových rodin více než 20 pejsků stejné množství kočiček, 2 králíčky a 2 koně. Všem zvířatům, které zde mají v péči, se snaží zajistit tytéž podmínky, jaké by měla ve vlastních rodinách, během soužití s nimi mají šanci je lépe poznat a podle toho jim pak vybrat ten nejlepší domov na míru. Nové majitele pečlivě vybírají a preferují páníky, se kterými jejich pejsek žije jako právoplatný člen domácnosti. Chcete-li pomoci, zkuste se jim nabídnout: Útulek Dogsy, z.s. (facebook.com/utulekdogsy/).

Martina listárna

Pořízení štěněte

Paní si pořídila štěně yorkšíra na autobusové zastávce, protože prodávající tvrdila, že doma malují, a tak raději štěně přinese na půl cesty. Měl špinavé uši, veterinářka zjistila svrab a léčba trvala 3 měsíce.

Pořídit si štěně na autobusové zastávce není dobrý nápad. Výmluva, že chovatel doma maluje, proto bude lepší, když štěně přiveze na půl cesty, by měla kupujícího od nákupu odradit. Slušný chovatel nebude vymýšlet kličky, proč by kupující neměl pro štěně přijet domů. Pořádný chovatel bude mít u štěňat i jejich matku – fenu, která se o ně stará. Momentálně se rozmohla praktika, že když už překupník pustí nakupujícího k sobě domů, má sice se štěňaty fenku, ale ta k nim vůbec nepatří, vypadá i barevně jinak, ke štěňatům se vůbec nemá, i když dotyčný tvrdí, že to je zaručeně jejich matka. Pokud toto při nákupu pozorujete, otočte se a odejděte, i kdyby štěňata byla seberoztomilejší. Štěně pocházející od množitele vás bude stát nemalé peníze, které budete muset zaplatit veterináři za to, aby ho dal dohromady.

Když si štěně přebíráte, měli byste se mu kouknout do uší, které by měly být úplně čisté, bez mazu a začervenání. Kdokoli si kupuje štěně, měl by si ho pečlivě prohlédnout – jestli má čisté uši, oči, nos, nemá slepené chlupy, průjem u zadečku. Stejně jako si nekoupíte auto, aniž byste se podívali pod kapotu nebo do interiéru, neměli byste zanedbávat prohlídku štěněte při nákupu.

Nabídka psů z Děčína III

Městský útulek pro opuštěná a zatoulaná zvířata
Pod Chlumem 408
Děčín III - Staré Město
tel. 605 801 617
č.ú. 19-921402389/0800, VS: 3410142321
www.utulek-decin.estranky.cz

Nasťa

Nasťa je asi pětiletá fenečka křížence ovčáka. Moc hezký život asi neměla, protože se zpočátku lidí trošku bála. Rychle si ale zvykla, moc ráda se mazlí, nosí aporty a vyžaduje společnost. Hodí se do bytu i do domečku k někomu, kdo jí bude mít rád.

Chris

Chris je šestiletý černý labradoří kluk. Je to úžasný pohodář a mazel. Je velmi čistotný, nic neničí. Je vděčný za pohlazení a lásku. Po tom, co prožil, si zaslouží jen toho nejlepšího páníka. Byl totiž na poslední chvíli odebrán majiteli a zachránila ho transfuze krve od jiného pejska z útulku. Nyní je v pořádku a čeká na nový, láskyplný domov.

Rocky

Rocky je ještě štěně, a to kříženec ovčáka. Při příchodu do útulku se lidí bál, ale brzy nabyl sebevědomí a stal se něj správný pejsek. Trpělivě a radostně čeká na novou rodinu. Je milý, mazlivý a potřebuje kvalitní krmení, aby z něj vyrostl statný kluk.

Ozy

Ozy je mladý, asi dvouletý kříženec bernského salašnického psa. Je to silný a statný pes, který si umí zjednat respekt. Svoje i pánečkovo území si velmi dobře ohlídá. Bude ideální k domku se zahradou, kde bude mít pohyb a práci. Potřebuje fyzicky zdatného páníka, aby ho zvládl.

Jessie

Jessie je mlaďounká fenka, které majitelka bytu zakázala pobyt, tak Jessie skončila v útulku. K cizím lidem je zprvu velmi ostražitá, ale rychle si zvykne a je moc vděčná za pohlazení a pozornost. Má ráda děti a bude ideální, když si ji do bytu vezmou klidní lidé, kteří jí nebudou nechávat o samotě, jinak nahlas teskní.

Asta

Asta je patnáctiměsíční kříženka ovčáka, takže odrostlé štěně. Je k cizím velmi nedůvěřivá, bojí se a štěká. Ale není zlá. Jen potřebuje zpočátku trpělivý přístup. Jak se seznámí, bude na svém majiteli a rodině velmi závislá a svoje páníky si bude dobře hlídat. Hodí se do domku se zahrádkou.

Viki

Viki je krásná fenka bígla. Je to dospělá, rozvážná a klidná fenka, která se ráda mazlí, je vděčná za pohlazení, prostě ideální pejsek. Bude vhodná jako společnice třeba ke starším lidem do bytu, nebo domku, ale se spaním v teplém pelíšku. Musí se hlídat při krmení, má totiž sklony k nadváze.

Tara

Tara je roční fenka, o kterou se majitel již nemohl starat. Odrostlé štěně je to hodné, mazlivé a vděčné. Tara má moc ráda děti a ráda si hraje. Bude ideální k hodným lidem, v rodině, kde se jí všichni budou věnovat. Může být v bytě i domečku.

Kočka

Útočný Max

V kočičí domácnosti žijí se svými páníčky čtyři kočky. Po bytě se prohánějí Aisha a Eliška, dvě britky, Adélka a nejmladší tříletý bengálský kocour Max. Ten si v domácnosti sympatických majitelů dělá, co chce. Útočí hlavně na Aishu, močí v koupelně, zkrátka se snaží všem ukázat, kdo je doma pánem. Klára si otestovala všechny kočky a je jí hned jasné, že jsou z Maxe pěkně ve stresu. Majitelé jim navíc nevěnují tolik času, kolik si zaslouží. Klára přichází s celkem jednoduchým úkolem. S Maxem je potřeba si víc hrát, aby si vybil přebytečnou energii. Doporučuje i osvědčený kozlík na zklidnění.

Pes

Neposlušní Denny a Dendy

Psí příběh Karla a Mirky se týká bratrů jezevčíků Dennyho a Dandyho, i když se zdá, že problémy s nimi mají spíše Karel s Mirkou. Jeden poskytuje víc volnosti, druhý užívá víc povelů. Mirka je důslednější a na svých povelech trvá. Karel naopak dává Dennymu prostor. Dohromady to prostě moc nefunguje. Ruda je na oba jezevčíky zvědavý. Která výchova je ta správná? Jezevčíci zvládli uličku v Brlohu bez problémů. Ruda tedy koriguje spíše páníčky. Upozorňuje na příliš ostré Mirčiny pokyny. Nelíbí se mu ani Karlova nedůslednost. Měli by se oba domluvit a používat obyčejný selský rozum. Snad bude tentokrát snaha majitelů domácích mazlíčků korunována úspěchem a Klára i Ruda budou po měsíci spokojeni.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2018
 P ZJ ST AD HD