Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Pico, kocour cestovatel

Při dovolené na Korfu jsem se seznámila s velmi milým párem Angličanů Lindou a Ianem, kteří bydleli vedle nás. Měli s sebou krásného asi rok starého kocourka jménem Pico. Pico chodil na návštěvu často i k nám a s oblibou prozkoumával zahradu a okolí vilky. Jeho příběh je příběhem nezištné lásky a obětavosti. Je o tom, jak láska ke zvířatům spojuje lidi napříč národy, a na překážku není ani jazyková bariéra.

Pico se narodil na Korfu venkovní kočce. Linda s Ianem ji chodili krmit. A jednoho dne ráno našli před vchodem malinkaté dvoutýdenní kotě, které tam maminka kočka donesla. Ona sama ještě tu noc zemřela.

Linda s Ianem se kotěte ujali a jejich sousedka, Tatiana Rysová z Kladna, která tam trávila taktéž dovolenou, pomohla malého kocourka vypiplat z toho nejhoršího. Krmila ho ve dne v noci a naučila vše potřebné i Lindu s Ianem. Pak jí dovolená skončila a odjela domů. V apartmánu ji vystřídali manželé Chmelárovi z Prahy. I oni se do Pica zamilovali a spřátelili se s Lindou a Ianem.

Linda s Ianem strávili na Korfu krásných 6 neděl, ale pak nastala doba, kdy se měli vrátit domů do Anglie. Picovi byl v tu dobu asi měsíc nebo 5 týdnů. Snažili se mu najít dobrý domov přímo na Korfu za pomoci místních i veterinární lékařky, která jim s péči o kočičí mimino také velmi pomohla. Bohužel se ale nenašel nikdo, kdo by se kocourka ujal.

A teď to teprve začíná: Linda nechala propadnou zpáteční letenku do Anglie, protože jsou tam předpisy velmi přísné a nebylo možné Pica přivézt z Řecka přímou cestou. Nakonec pomohli čeští přátelé. Linda si koupila letenku do Prahy, kam přiletěla i s Picem. Na letišti je vyzvedli manželé Chmelárovi a poskytli jim azyl po dobu, než se vyřídilo vše potřebné pro přepravu Pica do Anglie. To už ale T. Rysová na plné obrátky telefonovala a zjišťovala veškeré možnosti, jak kocourka přepravit do Británe. Nakonec našla společnost, která se věnuje transportu domácích mazlíčků a vyřídila všechny potřebné náležitosti. V Praze pobyli Linda s Picem asi týden. Poté, co Pica Linda s přáteli odbavili a on odcestoval z Prahy autem směr Anglie, nasedla i ona do letadla a vyčkala u své dcery, která bydlí poblíž Londýna, na příjezd kocourka. Vše klaplo a Pica si šťastně odvezla domů.

Na Korfu jsme se s Lindou, Ianem a Picem potkali o rok později. Byly jsme tři kamarádky a bydlely jsme ve stejném apartmánu jako jejich čeští přátelé z loňska. Linda s Ianem vážili dlouhou cestu autem z Anglie na Korfu, aby se Pico podíval do své domoviny. Samozřejmě nejen kvůli tomu, místo pro dovolenou je to opravdu nádherné. A asi to tak zařídil osud, nebo šťastná náhoda, že se potkali lidé, kteří mají rádi zvířata a díky tomu se o příběh kocourka Pica teď můžeme podělit i s vámi.

Zvíře vadí, právník radí

Nalezenci

Před obecním úřadem v Dolní Lhotě se už několikrát objevila krabice s odloženými koťaty. Nezodpovědní majitelé koček je tam odložili, aby se obec o ně postarala. Starosta se rozčiluje, že má o starost navíc a že si lidé místo kastrování svých koček ulehčují práci. Má obec povinnost se o koťata postarat, nebo kdo? A jak se jich má starosta zbavit?

Respondent: Mgr. Petr Novák

Tak trochu jiný azyl pro zvířata – Handipet Rescue

Handipet Rescue je název azylu pro handicapované, týrané a opuštěné psy a kočky u Mělníka. Na dvorku rodinného domku najdete dvounohé, třínohé, slepé, cukrovkáře a další zvířata s krátkodobými nebo trvalými potížemi.

Mnoho zařízení pro opuštěné psy a kočky jsou uzpůsobená na okamžité příjmy bezprizorních zvířat z ulice, ale nemají podmínky pro zvířata raněná, krátkodobě nemocná nebo trvalé postižená. Handipet Rescue dokáže nabídnout prostředí a zkušenosti pro náročnější případy, proto je ve spojení s útulky a organizacemi z celé republiky, od kterých přebírá nemocné a handicapované psy a kočky.

Některá zvířata se do azylu dostávají od soukromých osob, které nezvládají svou životní situaci, neumí si poradit s raněným zvířetem, nebo z veterinárních klinik, kde někdo odloží svého psa či kočku kvůli nemoci. Nemusí se jednat ani o akutní zranění, ale i o projevené genetické vady, jako například postupné slepnutí, neschopnost chůze nebo srdeční choroby.

O všechny svěřence pečují Jana Bednárová a Nikol Schneiderová jako o vlastní. „Pro nás to nejsou jen psi a kočky, nejsou to položky, ani věci. Jsou to naši přátelé, společníci a rodina. Bytosti, které se nedokážou samy bránit. Myslíme si, že každý život má nevyčíslitelnou hodnotu, a proto pro ně děláme maximum.“

Všechna zvířat jsou při příjmu odčervena, odblešena, a jakmile dosáhnou potřebné kondice, vykastrována. „S každým handicapem chodíme ke specializovanému veterinárnímu lékaři, který dokáže odborně zhodnotit konkrétní problém. Oční pacienti navštěvují oftalmologa, problémy pohybového aparátu řešíme u ortopeda, srdeční choroby s kardiologem,“ říká Jana Bednárová.

Handipet Rescue není jen o pár lidech, kteří pečují o zvířata, jedná se o celou síť dobrovolníků, kterými se můžete stát i vy a pomáhat finančně, svou energií nebo časem. Handipet Rescue patří pod nestátní neziskovou organizace Pet Heroes z.s.. Naším heslem je Pomáháme společně. Každá koruna, každá hodina, každý úsměv dává dohromady jednotnou skupinu lidí, kteří dokáží velké věci.

Více na stránkách www.handipet.org

Nabídka koček ze Dvora Králové

Další šance z. s.
Depozitum Dvůr Králové
tel. číslo: 605 751 717
č. účtu: 236 897 918 / 0300, variabilní symbol: 248
www.dalsisance.cz

Bubáček

Bubáček zvaný Buboň byl nalezen odložený pod lavičkou na odlehlém místě daleko od lidí. Kocourkovi byly jen dva týdny. Teď jsou mu tři a půl měsíce, je očkovaný a naprosto zdravý. Bubáček je mazlivé a neustále vrnící klubíčko štěstí, se kterým zapomenete na všechny starosti. Hledáme pro něj umístění do bytu nejlépe k jiné kontaktní a bezproblémové kočičce, se kterou se nebude nudit.

Dandy

Kocourek Dandy se potuloval po ulicích a přidával se ke kolemjdoucím. Byl hladový a zablešený, ale zuboženě nevypadal, takže jsme doufali, že se přihlásí původní majitel. Bohužel hodného Dandíka ale nikdo nesháněl, nikomu nechyběl. Dandy je přitom velmi hodný, nenáročný kocourek. Každého si získá svou přítulností. S ostatními kočičími spolubydlícími dobře vychází, je přizpůsobivý a bezproblémový. Dandy je asi rok starý. Je kastrovaný a očkovaný.

Kimy a Keit

Kimy a Keit jsou asi tři a půl měsíce staré a velmi roztomilé kočičí holčičky. Hledáme pro ně společný domov. Jsou na sobě velmi citově závislé, a protože byly doslova vypiplány člověkem, nemají pud sebezáchovy. Ničeho a nikoho se nebojí. Proto by měly žít výhradně v bytě. Jsou čistotné a zvyklé na přítomnost hodného pejska. Obě kočičky lidem bezmezně důvěřují.

Maxík

Z asi pětiměsíčního kocourka Maxíka jednou vyroste silný a mohutný kocour. Maxík přežil jen díky veterinářce, která mu dala šanci. Jeho zdravotní stav byl natolik vážný, že se uvažovalo o eutanazii. Díky své bojovnosti přežil a dnes je z něj zdravý, veselý a hravý kocourek, který byl potřeboval umístění spíše jako jedináček. Jinak je bezproblémový a k lidem velmi vstřícný.

Zorinka

Zorinka je asi osm měsíců stará kočička. Toulala se po ulicích, hladová a vyhublá. Pomoc našla teprve u lidí, kteří už vlastní několik původně útulkových kočiček. Ti se snažili Zorince najít zázemí, ale nakonec skončila v útulku. Zorinka je milá a bezproblémová kočička. Přítomnost jiných koček nevyhledává, ale ani jí nevadí. Zorinka je raději ve společnosti člověka, kterého si svou přítulností lehce omotá kolem prstu.

Píďa

Roztomilá čtyřměsíční kočička Píďa měla v životě smůlu. Původně byla zamluvená, ale rodina dala nakonec přednost jiné kočičce, a tak Píďa stále čeká. Snad se i nad ní někdo smiluje, ocení její klidnou povahu a dá jí nový domov.

Vojta

Vojta je milý a veselý pětiměsíční kocourek. V novém domově by potřeboval kočičího kamaráda. Vojtovi by se líbilo v domku se zahradou, kde by se mohl pořádně vydovádět. Dočká se své rodiny a zahrady alespoň s jedním stromem na šplhání?

Florián

Kocourek Florián se schovával na statku v balících slámy. Byl vážně zraněný. Ze zadní useknuté nožky mu vyčuhovaly jen obnažené kosti, ocásek vypadal podobně. Florián je ale bojovník, zvládl náročnou operaci a zotavil se natolik, že je připraven odejít do nového domova. Floriánek touží po novém domově snad nejvíc ze všech, protože se díky svému handicapu cítí mezi ostatními kočkami ohrožen. Má milou nekonfliktní povahu. Moc se za Floriánka přimlouvám a věřím, že si ho osvojí hodný a laskavý člověk.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD