Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Velká umisťovací výstava na podporu psů bez domova v Brně

Zbavení se nechtěného psa uvázáním u stromu, vyhozením z auta, snaha vydělat na množení štěňat, chov v hrozných podmínkách – s tím vším se potýkají útulky a spolky na záchranu týraných psů. Lužánecký park v Brně se stal místem, kde se sešli milovníci zvířat s ochranáři. Bezmála dvacítka útulků a spolků z celé České republiky představila téměř padesátku psů hledajících domov.

Cílem umísťovací výstavy, která byla vůbec první takovou akcí na jižní a střední Moravě, bylo nabídnout návštěvníkům možnost podat nabízeným psům pomocnou ruku a dopřát jim kvalitní domov. Kromě toho se návštěvníci seznámili s činností lidí, kteří svůj život zasvětili záchraně zvířat.

Za akcí stojí spolek DOČASKY.cz, což je parta lidí, kteří mají s poskytováním dočasné péče potřebným zvířatům vlastní zkušenost. „Chceme využít již fungující síť a posunout spolupráci s jinými spolky, aktivními dobrovolníky a provozovateli útulků na vyšší a profesionálnější úroveň. Jsme si vědomi toho, že každý, kdo se v záchraně zvířat angažuje, má plné ruce práce. Víme, že je od základu potřeba změnit systém. ZVÍŘE NESMÍ BÝT VĚC. Stanovili jsme si vysoké cíle – úprava stávajících pravidel celoplošného čipování a evidence zvířat, omezení chovu zvířat bez průkazu původu, stanovení minimálních podmínek pro držení zvířat, ale... než na tyto mety dosáhneme, pomáháme zvířatům, které nás potřebují už dnes,“ představuje činnost spolku jeho předsedkyně Andrea Černá.

Brněnská akce se nesla v duchu hesla Nekupuj! Adoptuj! Cílem bylo ukázat veřejnosti, že není třeba obávat se osvojení zvířete z „druhé ruky“, tedy z útulku nebo z domácích depozit, a že opuštění psi mají právo na druhou šanci. Dalším velkým tématem byly množírny a s tím související utrpení zvířat, která jsou množena bez skrupulí a bez ohledu na jejich zdravotní stav a životní podmínky, které vlastně každý, kdo si odtamtud pejska pořídí, podporuje.

Více informací tomto spolku najdete na www.docasky.cz

I zvíře bolí tělo

Řešení pohybových problémů – co můžeme dělat pro svého koně sami

Chceme-li, aby náš kůň zůstal co nejdéle zdravý a jezdecky použitelný, musíme se o něj dobře starat. V první řadě to znamená respektovat všechny jeho přirozené potřeby, o nichž jsme hovořili v minulých dílech – nároky na pohyb, socializaci, výživu, přiměřenost atd. Pravidelně kontrolujeme výstroj i sami sebe. Máme-li koně, považuji za morální povinnost jezdce vůči zvířeti snažit se jezdit co nejlépe a dále se zlepšovat. Na druhou stranu to nemusíme přehánět – není potřeba, abychom se snažili o výkonnostní úroveň, ale snažme se jezdit tak, abychom svého koně nepoškozovali. Paradoxně – často mají mnohem lepší stav zad koně, kteří jsou ježděni jen jako rekreační a v lese jezdí na zahozené otěži, než koně připravovaní pro výkonnostní sport.

Udržování dobrého zdravotního stavu pohybového aparátu koně napomáhá hydroterapie. Pokud počasí dovolí, stříkání nebo chlazení končetin ve vodě napomáhá regeneraci svalů i šlach. Při namožení můžeme použít suché teplo. I obyčejné čištění koně může být zároveň masáží.

Můžeme se také v kurzu naučit jemnou relaxační masáž nebo metodu Tteam Lindy Tellington Jonesové. Dotyky Tteam koně výrazně psychicky uvolňují, podporují jeho sebeuvědomování, což souvisí s celkovou koordinací i stimulací samouzdravovacích a regeneračních mechanismů organismu. Dotyky Tteam jsou vlastně jednou z forem myofasciálních technik. Jemně při nich uvolňujeme podkoží a stimulujeme nervová zakončení v příslušné oblasti.

V současné době je k dispozici také mnoho návodů, jak koně protahovat, ale zde bych byla velmi opatrná – na rozdíl od relaxační masáže nebo metody Tteam můžeme koni i ublížit, pokud některý pohyb přeženeme nebo ho provedeme v nesprávném úhlu.

Dobrou fyzikální terapií, kterou dnes řada stájí nabízí je použití infralampy na prohřátí zad. Tato jednoduchá terapie udělá našemu koni vždy dobře, jen je pak třeba se postarat, aby prohřátá záda opět rychle neprochladla.

Jako podpůrný prostředek je dnes také nabízena řada dek a kamaší s magnety, ale jejich účinek nemůže být takový, jako efekt pulsního magnetického pole. Některé přístroje na magnetoterapii je možné pořídit i na domácí použití a pokud se nepouštíme do amatérské terapie, ale používáme ho např. na uvolnění ztuhlých svalů nebo na urychlení regenerace, mohou být velmi dobrým pomocníkem.

Autorka: MVDr. Jitka Thurnvaldová

Návštěva u chovatele aneb papoušek, kam se podíváš

Miroslav Dubina se věnuje chovu papoušků a exotického ptactva již více než 25 let. Začínal chovem andulek, mníšků šedých, nandejů černohlavých a papoušků zpěvavých. Dnes chová 24 druhů ptáků a pokud by vás zajímalo, kolik jich má dohromady, pohybuje se to kolem stovky.

Kromě chovu se specializuje na dokrmování mláďat papoušků a dalších druhů exotického ptactva, a to i těch, která by nepřežila bez inkubátoru. Obracejí se na něj jak zoologické zahrady, tak záchranné stanice.

Papoušci a exotické ptactvo však není jedinou jeho vášní. Stará se také o zákonem chráněné veverky, respektive jejich mláďata. O ta pečuje se stejnou láskou jako o malá ptáčata. S tím rozdílem, že veverčata po určité době putují zpět do volné přírody, pokud to jejich zdravotní stav a okolnosti dovolí. A pokud by pro vás veverky a papoušci nebyli dostatečně atraktivní, vězte, že rukama M. Dubiny prošlo i mládě klokana, o které matka klokanice nejevila zájem. On malého klokánka dokrmil a zachránil mu tak život.

V reportáži se kromě jiného dozvíte i to, co by mělo předcházet pořízení papouška, či jiného exotického ptáka, jak si správně vybrat vhodný druh a co všechno chov papoušků obnáší. Není to totiž žádná legrace, protože například velcí papoušci se dožívají až 65 let a pokud nemáte dostatek času a vhodné podmínky, budou trpět nejen oni, ale i vy.

Kalendář na pomoc zvířatům

Spolek Psí život pomáhá psům a kočkám, jejichž majitelé se dostali do tíživé životní situace nebo se pohybují "na okraji společnosti" a nedokáží o své zvíře dostatečně pečovat. Cílem však není zvířata odebírat, ale zpřístupnit jim potřebnou péči. Psí život se jako jediná organizace v České republice cíleně zaměřuje na pomoc zvířatům, která patří lidem bez domova, osobám závislým na návykových látkách a zvířatům, která žijí s lidmi v sociálně vyloučených lokalitách. Činnost Psího života je rozkročena do čtyř oblastí – sociální, ekologické, zdravotní a environmentální. Spolek se snaží o zlepšení situace na všech těchto úrovních. Psí život není útulek, ale spíše terénní služba.

Herečka Patricie Solaříková oslovila tento spolek s nabídkou kalendáře se známými osobnostmi (letos to byli Marta Kubišová, Patricie Solaříková, Lukáš Langmajer, Dana Batulková, Milan Peroutka, Veronika Arichteva, Vladimír Polívka, Kateřina Kaira Hrachovcová, David kraus, Marta Jandová, Martin Zounar a Ljuba Krbová), jehož výtěžek půjde na činnost Psího života a dalších čtyř ochranářských organizací, o nichž se rozhodne v průběhu prodeje kalendáře. Letos vychází už šestý ročník kalendáře. Jeho zakoupením můžete pomoci zvířatům v nouzi včetně zvířat žijících se svými majiteli na ulici a přispět tak například na jejich očkování, či veterinární péči. Loni se podařilo vybrat 350 tisíc korun.

www.psizivot.com

Nabídka koček z Úmonína

Kočičí útulek ALFONZ ÚMONÍN, z. s.
Úmonín 1
tel. č.: 607 734 638, 730 157 081
č. účtu: 115 – 147 215 02 47 / 0100
http://alfonzumonin.cz

Ronaldo

Kocourek Ronaldo přišel do útulku ve velmi špatném stavu. Oči měl tak nemocné, že o ně málem přišel. Léčba v podobě vitamínů, antibiotik a neustálá péče nakonec zabraly a vše dobře dopadlo. Ronaldo je milé a hravé čtyřměsíční kotě, které by rádo mělo své doma.

Hektor

Hektor je asi tříměsíční kotě. Je to statečný hrdina, který přežil těžkou virózu. Teď už je v pořádku a těší se z každého dne. Hektor je velmi kontaktní koťátko, které se rádo mazlí a miluje společnost lidí

Mandy

Mandy měl těžký osud. Někdo ho vyhodil poblíž útulku. Naštěstí byl nalezen včas, jelikož byl hladový a zanedbaný. Po zdravotní stránce se už Mandy dal do pořádku. Teď už čeká na nový domov. Tříměsíční Mandy je velký mazel.

Oddyseus

Kocourek Odysseus je zajímavě zbarvený. Jsou mu asi tři měsíce. Stejně jako všechna ostatní koťata je veselý a hravý, i když start do života neměl zrovna ideální. Odysseus by se hodil do rodiny s dětmi.

Filištýn

Kocourek Filištýn se jednoho dne objevil na zahradě u lidí, kteří si ho, bohužel, nemohli nechat. Dvouměsíční koťátko zřejmě někdo vyhodil. To už tak na podzim bývá, i když je to nepochopitelné. Filištýnek je zdravý kocourek, který vyhledává lidskou blízkost. Nutně potřebuje spřízněnou duši.

Měšíčník

Měsíčník byl nalezený spolu se svou maminkou a sourozenci na rozestavěné parcele. Maminka podstoupila v útulku kastraci, ostatní sourozenci už domov našli. Měsíčník zatím takové štěstí neměl. Stále čeká na svou šanci. Je to prvotřídní mazlík. Je mu asi pět měsíců.

Uriášek

Uriášek se dostal do útulku s virózou, kterou ale veterinární lékař a dobrá péče rychle zažehnali. Nyní už je Uriášek a rád by našel nový domov. Je to milé, mazlivé dvouměsíční kotě. V novém domově by uvítal přítomnost dalších kočičích kamarádů.

Brad Pitt s Angelinou

Tříletý kocour Brad Pitt byl nalezen spolu se svou rodinkou – kočičí ženou Angelou a pěti potomky u kontejneru v zalepené krabici. Koťata už své domovy našla. V útulku teď čekají na osvojení i Brad s Angelinou. Jsou to milé a přítulné kočky. Kdo by nechtěl mít doma tenhle slavný páreček?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD