Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Pejskař – srdcař

V roce 2010 viděla dcera pana Biskupa v našem pořadu Zdeňka Srstku, jak nabízí opuštěného belgického ovčáka Apolla. Dlouho otce nemusela přemlouvat, protože mají založené občanské sdružení a starají se nejen o opuštěné belgické ovčáky, ale i o další pejsky, jeli se do útulku za Příbram podívat a psa Apolla si rovnou přivezli domů. Apollo se sžil s domácí smečkou a získal oblíbenkyně mezi fenkami. 2. května 2016 vzali Biskupovi svého sněhobílého „čumáčka", jak mu říkají, na Veterinární univerzitu v Brně, aby podstoupil vyšetření, neboť už nemohl chodit a kňučel bolestí, když upadl. Diagnóza byla krutá: rakovina kostí a nádor v dutině břišní. Vyšetřující lékařka navrhla uspání a neprodlužovat utrpení. Pan Biskup učinil těžké rozhodnutí, ale s podmínkou, aby poslední injekci lékařka přijela psovi píchnout na zahradu, do prostředí, které Apollo zná a venku na trávníku se mu bude příjemněji odcházet. Koupil silné prášky proti bolesti a s dohodou z veterinární ordinace odjel. Do konce týdne paní doktorka z pracovního vytížení nemohla přijet, prášky po třech dnech Apollo doužíval. A tak Biskupovi nasadili jiné prášky proti bolesti, lidské, neboť ty jediné měli k dispozici. Přes víkend se stal zázrak. Pes změnil chování, začal ohýbat nohy v kloubech, přestal padat a vrátila se mu chuť k jídlu. V pondělí už proháněl fenky. Zpočátku opatrně, ale v dalších dnech se mu zlepšila chuť do života. Myšlenku o uspání Biskupovi zavrhli a paní doktorku v tomto duchu informovali. Letos v březnu při hromadném povinném očkování paní doktorka k Biskupům přijela a nevěřila svým očím. Apollo při rozsahu nádorů rakoviny měl před deseti měsíci maximálně 14 dní života a nyní už neměl být mezi námi. Pan Biskup vzal Apolla na kontrolní vyšetření na univerzitu, kde po sérii vyšetření nález potvrdil, že rakovina se dále nešíří ani nezvětšuje. Zda za to majitelé Apolla vděčí složení náhradního preparátu, nikdo neví. Na důkaz, že Apollovi i ostatním pejskům, o které sdružení pečuje, se dobře daří, vám zveme na návštěvu.

I zvíře bolí tělo

I koně bolí tělo – jak to poznáme

Chiropraxe i fyzioterapie se dnes často a s úspěchem používají také u koní. Řada stájí již běžně pravidelně spolupracuje s veterinářem zaměřeným na chiropraxi, koňským masérem nebo fyzioterapeutem, a proto další díly našeho miniseriálu budou zaměřené na koně. Povíme si, jak poznáme problémy s pohybovým aparátem u koní, kdy je dobré volat odborníka, co tyto problémy může způsobovat a jak jim můžeme předejít.

Závažný pohybový problém u svého koně pozná každý majitel a rychle volá veterináře, ale co případy, kdy jsou příznaky nejprve poměrně nenápadné a rozvíjejí se pomaleji? Majitel si často ani nemusí všimnout, že něco není úplně v pořádku – někdy kůň pod sedlem jen nejde příliš ochotně dopředu, špatně se ohýbá v krku na jednu nebo obě strany, brání se udidlu, chodí s hlavou vysoko, nedokáže se pod sedlem uvolnit ani vytáhnout dopředu a dolů, dělá kratší nebo méně výrazné kroky, může se objevit nespecifické kulhání, kulhání „z ruky“, pohazuje hlavou, není ochotný v klidu stát. Při čištění může uhýbat, je na některých místech citlivý, cuká kůží, může se ohnat nebo začít kopat. Při nasedání se bojí bolesti, takže uhýbá nebo popochází. Problém se také může projevit neochotou při výcviku, kůň se šklebí, je nervózní, nepřekusuje udidlo, vyplazuje jazyk, bortí se v zátylku, nechce jezdit na otěži. Protože při větších blokádách dochází k převaze sympatického nervového systému, kůň může být nervózní, lekavější, utíká pod sedlem, nejeví ochotu ke spolupráci, při jízdě je ztuhlý v žuchvách, v zátylku, nepruží v zádech, takže jezdec není schopen vysedět pracovní klus, subjektivně je jízda méně pohodlná, kůň je výrazně horší při práci na jednu stranu, nedošlapuje se, nosí ocas na stranu, při pohledu zezadu je vidět asymetrie pánve nebo nerovnoměrné osvalení. Pokud skáče, tak může utíkat za překážkou. Při stání může viditelně odlehčovat jednu nohu. A někdy to jen „není úplně ono“.

Na vině mohou být natažené či natržené svaly nebo vazy, záněty svalů, vazů i kloubů, problémy s páteří, následky zranění, problémy s kopyty nebo blokády, které jsou u koní poměrně časté. Údajně až u 80 % drezurních koní můžeme najít blokády krku a zad.

Příčin je celá řada. Vynecháme-li zranění a interní onemocnění, kterými se v našem seriálu nezabýváme, můžeme nejčastěji příčiny hledat v:

– péči o koně

– výstroji

– tréninku

– jezdci

O jednotlivých příčinách si více povíme v dalších dílech.

Autorka textu: MVDr. Jitka Thurnvaldová

Sklípkan – nenáročný mazlík

Sklípkan je nenáročný mazlík: nemusíte ho venčit, krmíte ho jednou za čas, neruší žádným štěkotem ani mňoukáním, nic nerozkouše, bydlí v jednom teráriu celý život a je svému majiteli vděčný za teplo i stravu a za to, že mu občas zvlhčí příbytek. Zvládli byste však tolik sklípkaních svěřenců jako chovatel, k němuž dnes zavítáme na návštěvu? A věděli byste, jak o sklípkany pečovat, aby se měli stejně dobře jako ve volné přírodě?

Martina listárna

Vynucené kastrace zvířat

Paní Zdena Vávrová se ptá na vynucené kastrace zvířat. Sháněla kocoura, ale většina prodávajících podmiňovala prodej zvířete kastrací a následnou kontrolou, a to podle smlouvy. Prodávající také rozlišují cenu zvířete podle toho, jestli ho chce nový majitel jako mazlíka nebo na chov. Co si tedy může prodávající chovatel dovolit?

Já osobně nemůžu mluvit za chovatele, protože nejsem jeden z nich, ale je to logické, protože slušný chovatel se snaží, aby se uplatňovala jenom dobrá genetická informace, když to tak řeknu vědecky. Ono jde o to, aby zvířata, která jdou do chovu, byla zdravá a měla požadované vlastnosti. A když to zvíře, které by nemělo jít do chovu, bylo do chovu zařazeno, tak se může stát, že bude mít různé vady.

No a mělo by stačit, aby se dalo do smlouvy, že se na daném zvířeti nebude chovat. Jenomže u nás, bohužel, tohle to není možné, Takže další možností by bylo provádění plošných vazektomií u samců, což zase není úplně proveditelné. Ale uvedu příklad. Měla jsem nedávno pejska, který měl nesestouplé varle. Je to dědičná vada a paní chtěla vyndat jen to nesestouplé varle. Ale tvářila se, že na tom zvířeti bude dále chovat. Takže jsem jí oznámila, že jestli chce ten zákrok provést u mě, tak provedeme jak kastraci toho varlete, které je nesestouplé, tak vazektomii, aby pes mohl být dále hormonálně aktivní, aby se mu nic nestalo po této stránce, ale nemohl už mít štěňata. Vím o chovatelích, kteří provádějí vazektomii malých kocourů, aby se na nich opravdu nemohlo chovat, aby opravdu to bylo dodrženo. Jenomže u nás, bohužel, je praxí, že řekneme, že koupíme levné zvíře na mazlíka a pak na něm začneme vydělávat! Bohužel tak to je. Kdyby se u nás někteří jedinci nesnažili vydělat na všem, co má 4 nohy, tak by nebylo nutné dávat do kupní smlouvy, že to zvíře musí být kastrované.

Nabídka psů z Příbrami

Psí útulek Lazec
K Hájovně 45
Příbram – Lazec
tel. 777705616
www.utulekpribram.cz
transparentní účet: 182-521110379/0800

Dasty

Dasty je sedmiletý střapatý lumpík, který nezkazí žádnou legraci. Je to veselý pejsek, rád se mazlí a miluje děti. Pro jeho vyšší aktivitu by se mu líbilo na velké zahradě. Velmi rád aportuje.

Patrik

Patrik je dvouletý kříženec pinče. I když je jeho životní krédo: štěkej, vrč, vyhrožuj a měj radost, že se tě všichni bojí, je to mazlivý a láskyplný pejsek. Ženy však má raději než muže. Bohužel pro něj není žádná výška plotu překážkou, asi je křížený s nějakou šikovnou opičkou. Proto je vhodný pouze do bytu, třeba pro starší paní.

Baron

Baron je devítiletý německý ovčák, velice hodný a přátelský pes. Rád chodí s venčiteli na dlouhé procházky. Nevadí mu děti, ale pejsky nemá rád. Dobře mu bude na velké zahradě, kterou vám jistě ohlídá. Má i základní poslušnost.

Kájínek

Kájínek je sedmiletý kříženec labradora. Zaslouží si své jméno. V útulku nebyl žádný plot překážkou, aby se sám došel vyvenčit. Ale zase se poslušně vracel. Když nemůže utíkat, je z něj poslušný pejsek s veselou povahou a přátelskou duší. Má rád děti.

Kamil

Kamil je dvouletý kříženec loveckého psa. Krásný a poslušný pes s milým veselým pohledem. Vhodný pouze na zahradu. V bytě by se nudil a nadělal by paseku. Sportovně založený páníček s ním bude velice spokojený.

Fíbí

Fíbí je sedmiletá fenka anglického buldoka. Přišla do útulku ve velmi zanedbaném stavu a zpočátku měla problém s hygienickými návyky, ale už je to lepší, je velmi učenlivá. Fíbinka nemusí kočičky ani ostatní psy, je velmi dominantní. Proto ji nedoporučujeme k dětem.

Bady

Bady je jedenáctiletý statný německý ovčák, který není rád sám. Bohužel neměl štěstí na páníky. V útulku je už 4 roky a stále čeká na nějakého kamaráda, kterému nebude vadit, že ztrácí zrak. Je vhodný k domku s velkou zahradou, kterou ohlídá.

Endy

Endy je osmiletý kříženec. Svou mohutnou postavou a černou barvou odradí každého nevítaného návštěvníka na vašem pozemku. Je poslušný, jen nemusí ostatní pejsky. K dětem ho nedoporučujeme. Miluje dlouhé procházky.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD