Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Datel černý – Pták roku 2017

Datel černý je zástupcem největšího datla Evropy. Je velký asi jako vrána, jeho hmotnost se pohybuje mezi 300 až 550 gramy, rozpětí křídel může mít až 70 cm. Sameček datla má na hlavě typickou červenou čepičku, samička není tolik nápadná, pyšní se pouze červenou skvrnou v týle. Dožívá se až 10 let. Je plachý. V přírodě jej spíše uslyšíte, než uvidíte.

Datel umí výborně šplhat. Při hledání potravy se na stromě přidržuje silnými drápy, ocasními pery se přitom opírá o kmen a zobákem vysekává dřevo. Hlavní složkou jeho potravy jsou mravenci, dále larvy, kukly a brouci. Ty hledá i na zemi a na spadlých mrtvých stromech. Významná je jeho konzumace dřevokazných hub, ke kterým se jiní šplhavci nedostanou. I proto byl datel černý zvolen Českou společností ornitologickou Ptákem roku 2017.

Začátkem února si začínají samečci datla hledat protějšek. Voláním lákají samičky, a když se jim to povede, společně si budují hnízdo v dutinách stromů. Dutina bývá až 40 cm hluboká a její vyhloubení datlům trvá zhruba měsíc. V březnu až červnu do něj snese samička vajíčka, na sezení se střídají oba rodiče. Asi po 14 dnech se líhnou mláďata, o která se rodiče starají asi měsíc.

Na našem území je datel rozšířen téměř všude, kromě bezlesých nížin. Obývá lesy se vzrostlými stromy, které jsou od sebe více vzdálené. Vidět/slyšet ho můžete také třeba v Praze na Petříně, nebo ve Stromovce. Datel černý patří mezi přísně chráněné živočichy.

Úspěchy Svobody zvířat v roce 2016

Celostátní nezisková organizace Svoboda zvířat se ochraně zvířat věnuje již od roku 1994 a řídí se tím, že každý život má svou vlastní neopakovatelnou cenu, která není závislá na momentálním hodnocení člověkem. Svoboda zvířat se angažuje v praktické pomoci zvířatům a intenzivně se věnuje osvětě. Snaží se změnit pohled člověka na zvířata a jejich vztah k nim, tak, aby zvířata byla vnímána jako tvorové, kteří mají hodnotu sami o sobě. Činnost Svobody zvířat je založena na myšlence nenásilí a nepřekročení osobní svobody jednotlivce.

V reportáži se dozvíte, jak se Svobodě zvířat dařilo v roce 2016 a co plánuje do roku letošního. Nabízíme stručný přehled těch nejdůležitějších aktivit.

Více informací o Svobodě zvířat najdete na www.svobodazvirat.cz.

Když přijde do ordinace…

Anglický mastif

První, co mě napadne při pohledu na anglického mastifa je: něžný obr. Při vstupu na kliniku je to téměř vždy stejné. Mastif vejde pomalu a s nadhledem do čekárny, ostatní psi ho zpravidla moc nezajímají, rozhlédne se, najde si vhodné místo a zalehne.

Proč taky čekat ve stoje? Ostatní majitelé psů jsou zpravidla opatrní a drží své miláčky stranou. Následují otázky na hmotnost psa a podobně. Není divu, většina samců váží okolo 100 kg, feny zpravidla kolem 80 kg. Mastifové jsou majestátní klidní psi, vědomí si své velikosti. Proto také většinou neřeší případné pokusy o provokaci ze strany ostatních psů.

Angličtí mastifové se chovají v ordinaci přátelsky a klidně. Výhrady mají pouze ke spolupráci s doktorem a sestřičkou, ale to řeší většinou pasivním odporem. Moc dobře totiž vědí, že když si lehnou na nemocnou nohu, je dost obtížné ji vyšetřit… a podobně. Takže nás nechají, abychom je namáhavě zvedli a hned, jakmile začnu s vyšetřením, nebo ošetřením, sednou si, případně rovnou lehnou, abych na ně nemohl a tváří se přitom jako neviňátko. Někdy je to docela vtipné, protože pánečci musí držet psa, aby si nesednul, nebo nelehnul. Pokud přijde s „pejskem“ na vyšetření jenom panička, je to fyzicky dost náročné. Ale mastif je v klidu. On při tom všem vydá jen minimum energie a všichni ostatní jsou zpocení.

S mastify se setkávám často při ortopedický vyšetřeních. Vzhledem k jejich hmotnosti jsou u nich častá poranění zkřížených kolenních vazů. Typicky přijdou s jakoby bez příčiny vzniklým kulháním na pánevní končetinu. Tenhle typ poranění kolene byl ještě před deseti nebo patnácti lety strašákem všech velkých plemen. V té době se operovalo technikou náhrady kolenního vazu, většinou polyesterovou, nebo polyamidovou náhradou, nebo náhradou z pruhu široké povázky. Všechny tyto techniky ale vedly k postupnému rozvoji artrózy a u velkých plemen to často znamenalo během pár let závažné problémy, nebo i zkrácení života. Dnes operujeme tato zranění za pomoci tzv. neutralizace kolene, tedy biomechanickým vyrovnáním sil v koleni. Metody se nazývají zkratkami z anglických názvů, nejoblíbenější je TTA (náklon tibiální tubrozity), někteří kolegové provádějí TPLO, starší techniku náklonu tibiálního plata. Obě tyto metody výrazně zlepšují prognózu pacientů po operaci ruptury kolenních vazů oproti kdysi užívaným náhradám. A platí, že čím větší je pes, tím větší je přínos TTA oproti náhradě, takže u mastifa je volba zcela jasná.

Mastifové jsou také moji oblíbení pacienti při zhotovování RTG snímků k vyhodnocení dysplazie kyčlí. Je dobré uvést, že i přes svojí hmotnost patří mezi velkými plemeny, co se týče dysplazie kyčlí, k těm nejzdravějším. U dysplazie kyčlí nejde totiž o hmotnost, ale o genetiku. Vznik dysplazie podmiňuje genetika, vlastní vývoj onemocnění, tedy rychlost rozvoje a velikost potíží, které nastanou u postižených jedinců, jsou ale samozřejmě horší u velkých plemen.

Asi je dobré zmínit i délku dospívání a celkovou délku života mastifů. Tito obříci úplně dospívají až ve třetím roce života a od šesti nebo sedmi je můžeme považovat za seniory. Málokdy se dožijí deseti, nebo více let a v podstatě všichni jsou od osmi let už staříci a stařenky. Tohle je bohužel daň za velikost, platí to ale u všech obrovských plemen.

Posledním velkým strašákem je u mastifů torze žaludku. Nevyzpytatelné akutní onemocnění, které se objevuje v době těsně po nažrání, většinou večer a v noci a znamená akutní ohrožení života. Bohužel prevence není spolehlivá a doporučované postupy, jako je rozdělení denní dávky na dvě krmení, nebo krmení z vyvýšeného místa jen snižují riziko. Proto je dobré krmit tak, abyste mohli mít psa pod kontrolou ještě několik hodin po jídle. Včasný operační zákrok zachrání většině psů život a také sníží významně riziko torze do budoucna. Hlavním faktorem pro výsledek léčení a operace je tady čas. Jak s kolegy často říkáme - večerní torze, dobrá prognóza. Ranní torze – tedy pacienti přivezení s torzí až ráno, většinou již po několika hodinách trvání, má velice výrazně horší prognózu.

A na závěr jedna drobnost. Mastifové jsou impozantní, klidní a pohodoví parťáci. Většina lidí myslí, že potřebují nutně velkou zahradu. To je ale omyl. Chce to spíš dost místa na ležení doma, abyste nemuseli svého pejsánka při každé příležitosti přeskakovat. Mastifové jsou velice společenští a milují své pánečky. Vzhledem ke své konstituci potřebují pohybu spíš menší množství. Pokud si chcete pořídit anglického mastifa, přemýšlejte také o tom, jak velké máte auto a kdo vám případně pomůže mastifa naložit, pokud nebude sám schopen. Mastif totiž není pes na manipulaci jedním člověkem, spíš je třeba dva fyzicky zdatné majitele nebo pomocníky.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Nabídka psů

Útulek pro psy
Borovno č. p. 67 (u Spáleného Poříčí)
tel. č.: 723 598 853
č. účtu: 2747015349/0800
www.utulekborovno.cz

Lumpík

Sedmiletý jezevčík Lumpík přišel do útulku jako nechtěné dědictví. Žil v domku s možností výběhu na zahradu. Není to však podmínkou, pokud budete s Lumpíkem chodit na procházky. Na ostatní pejsky je zvyklý, konflikty nevyhledává. Lumpík půjde do nového domova očkovaný a čipovaný. Na vodítku umí. Lumpík by byl výborným společníkem pro staršího člověka.

Lucky

Asi dvouletý kříženec Lucky je zvyklý na dobře zateplený kotec. Je čistotný, velmi vděčný za každý projev lásky, se svým člověkem potřebuje hodně kontaktu. Lucky je výtečný hlídač. Domácích koček si nevšímá, fenky mu nevadí, sám konflikty nevyhledává, ale když ho nějaký pes provokuje, umí se naštvat. Lucky je fajn pes, ale chce to důslednou výchovu a pevný, ale láskyplný přístup.

Kevin

Kevin je desetiletý kříženec labradora. Jeho původní panička se odstěhovala do domova důchodců a Kevin musel do útulku. Oba to velice těžce nesli. Nešťastný Kevin je přátelský a velmi hravý pes, který ale v případě, že se cítí ohrožen, dokáže být i značně nepříjemný. K dětem se tento pejsek nehodí. Kevin půjde do rukou zkušenému, ale laskavému chovateli. Ideálním bydlením by pro Kevina byl domek se zahradou.

Dusty

Dusty je pes plemene bandog. Je mladý, odhadem kolem jednoho roku. Je to místní útulkový fešák, krásný, zdravý a silný pes. Dusty má zlaté srdce, své lidi nesmírně miluje, vyžaduje častý kontakt a mazlení. Trpí, pokud zůstane sám. Dusty je také vynikající hlídač a strážce. K ostatním psům přátelský není, s fenkami problém nemá. Od nových majitelů Dustyho vyžadujeme zkušenosti s výcvikem, možnost venkovního výběhu a dobré oplocení. Vzhledem k velikosti pejska nedoporučujeme do rodiny s malými dětmi.

Riko

Rok a půl starý kříženec Riko je nalezenec, který se toulal po vsi. Je to temperamentní pejsek, pohybově velmi nadaný, takže by se dobře hodil pro nějaký psí sport. Jinak je Riko velký mazel, je čistotný a hodil by se spíše do bytu.

Viky

Hádali byste tomuhle pejskovi devět let? Ani náhodou, že? Viky je temperamentní, zdravý a velmi aktivní psí senior, který nenechá na pokoji žádnou pískací hračku nebo míček a miluje dlouhé vycházky. O svou paničku, bohužel přišel, a tak se mu snažíme nalézt nový domov, ideálně domek se zahradou. Hodí se i ke starším lidem, nebo do rodiny s dětmi. Ve Vikim získáte velmi milého zvířecího společníka.

Monty

Malý, milý a nenápadný pejsek Monty je kříženec jezevčíka. Je mu asi deset let a život se s ním příliš nemazlil. Monty však nezatrpkl a život si přesto užívá. Je to přátelský a bezkonfliktní pejsek, milující vycházky v přírodě. Je čistotný a socializovaný, takže by byl vhodný jako kamarád ke staršímu člověku i do městského bytu. Monty je ve velmi dobré zdravotní kondici.

Šmudla

Šmudla je fenka křížence středního věku, která své jméno dostala trochu neprávem. Je velmi čistotná. Šmudla má temperamentní a přátelskou povahu. Rádo povbývá venku ve společnosti milovaných lidí a proto by se hodila k aktivním, sportovně založeným idem. Klidně i do rodiny s dětmi, kterým bude skvělou kamarádkou. Šmudla je nekonfliktní k ostatním pejskům, naopak, ráda si s nimi pohraje.

Pes

Náruživý Jonash

Roztomilý teriér Jonash, hrdina dnešního dílu, je opravdový dáreček. Jeho majitelka, která pracuje jako účetní a Jonashe si s sebou bere i do práce, si od něho nechá všechno líbit. Na procházce to vypadá, že na vodítku chodí panička. Jonash skáče na děti, které si ho chtějí pohladit, a útočí na ostatní psy. Tady bude pro Rudu spousta práce. Po návštěvě v Brlohu zadal paničce bojové úkoly, ale sám je zvědavý, jak to oba zvládnou, protože problémů je tu opravdu hodně.

Kočka

Zhýčkané Julinka a Minda

Majitelka dvou kočiček Julinky a Mindy má trochu jiný problém. Obě kočky jí vytrvale znečišťují byt. Jedna se dokonce pouští do škrábání nábytku a milá paní Komrsová stále jen čistí a vytírá. Navíc je věkový rozdíl koček opravdu velký a sám o sobě může ve vzájemném soužití přinášet řadu komplikací. Klárka to nemá jednoduché. Nakonec se ukazuje, že problémem je další vetřelec, který se do bytu paní Komrsové občas vloudí.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ZJ ST AD HD