Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Babybox pro zvířata

Drosera, sdružení ochrany přírody a krajiny, provozuje záchrannou stanici handicapovaných živočichů v horské Bublavě na Sokolovsku. Stálý i dočasný domov zde našlo už několik stovek zraněných zvířat, z nichž některá se vrátila po vyléčení do přírody a jiná tady zůstávají nastálo jako příklad bezohlednosti lidí. Provoz stanice a příjem živočichů je zajištěn denně a celoročně. Zařízení je od roku 2009 členem Národní sítě záchranných stanic pro oblast Karlovarského kraje a funguje jako nekomerční zařízení založené na dobrovolnosti. Zajišťuje převzetí nalezených zvířat, transfer do zařízení jak volně žijících živočichů s handicapem, tak nalezených mláďat, veterinární odborné vyšetření, ošetření s následnou péčí, dokrmení, rehabilitace a opětovné vypuštění jedinců přímo v místě nálezu nebo v předem vytipovaných lokalitách, vážně poraněná zvířata zůstávají v zařízení na dožití v expozičních voliérách. Lidé si zde mohou adoptovat vybrané živočichy. Finanční prostředky tu používají na krmení a náročné léčebné úkony. Novinkou je, že zde pro zvířata otevřeli první záchranný babybox v Karlovarském kraji. Lidé ho mohou využít zdarma pro uložení zraněných zvířat do schránky. Nachází se u vchodu do objektu, když ve stanici nejsou zaměstnanci. Po vložení zvířete mají nálezci poslat SMS či zavolat na uvedené číslo a zaměstnanci stanice už zařídí péči. První pacient se objevil po pár dnech po instalaci babyboxu a byl z ptačí říše. Více naleznete na stránkách sdružení.

Louisianský leopardí pes

Louisianský leopardí pes neboli leopard, dále známý jako Louisiana Catahoula dog, je všestranné pracovní plemeno. Pochází, jak název napovídá, z okolí jezera Cathoula ve státě Louisiana. Je to nezávislý a neohrožený pes plný energie, pracovitý, vytrvalý a aktivní. Umí skvěle nahánět dobytek, je to výborný stopař, lovec a spolehlivý hlídač. Oblíbili si ho zvláště farmáři, protože dokáže udržet krok s koňmi, má silné teritoriální cítění a odhodlaně brání svoje stádo. Není agresivní a miluje své lidi.

Mezinárodní kynologická federace plemeno neuznala. U nás toto plemeno zatím není příliš rozšířeno, byť se zde chová asi patnáct let. Přesto je hojně obdivováno jako zvláštní plemeno s výjimečnými vlastnostmi a schopnostmi. Česká republika je dokonce po Spojených státech amerických státem s největším počtem louisianských leopardích psů na světě.

Pes působí statně a elegantně. Má mohutnou, silnou tlamu a přednostně se cení jeho modré oči, i když se toleruje jakákoli barva. Potřebuje prostor a pohyb. Vyžaduje denní program, který ho zaměstná po fyzické stránce, ale připraví mu i nové podněty. Osvědčil se v agility, rád vás doprovodí i na kole či kolečkových bruslích a je vhodný pro cannicross a dog-trekking, kde může využít svoji jedinečnou vytrvalost a houževnatost.

Když přijde do ordinace…

Jack russel teriér

Jackové jsou pejskové jako na pérko. Jejich chuť dělat cokoli, hlavně aby se stále něco dělo, je patrná na první pohled. Stejné je to s nimi i v čekárně a ordinaci. Nepostojí, neposedí, jsou zvědaví na každého pejska, kočku, králíka v přepravce nebo člověka, který jen tak projde kolem. Vrcholem všeho je samozřejmě třeba taková fretka nebo potkan v přepravce, to se v jack rusellovi probudí teriér se vším všudy a pánečci mají co dělat, aby ho udrželi. Když pak pejsci tohoto plemene vstoupí do ordinace, většina z nich se trochu zarazí nebo se otočí a jakoby nic vystřelí pryč ze dveří. Tuší už, že se na ně něco chystá. Vyšetření většinou přetrpí typicky strnulí se zoufalým výrazem a vyvalenýma očima, nebo se snaží rychle zmizet, seskočit z vyšetřovacího stolu, a to i za cenu různých akrobatických výkonů. Musím ale říct, že i přes teriéří povahu nebývají nijak agresivní, jen mají temperamentu na rozdávání, a proto i vyšetření u doktora patřičně prožívají.

Jackové jsou už docela dlouho jedním z neoblíbenějších malých plemen. Jsou to totiž neúnavní sportovci a hračičkové. Jsou rychlí, šikovní a velice často soutěží v různých psích sportech - agility, flyballu, dog frisbee, dogdancingu atd. Pokud chcete malého veselého psa, který je vždy a za všech okolností pro každou legraci, jack je správná volba. Tedy, pokud jste aktivní, rádi sportujete a máte dost volného času.

Jackové k nám na kliniku přicházejí často. Asi úplně nejobvyklejší jsou různé zdravotní problémy a úrazy v souvislosti s jejich aktivitou a rychlostí při sportu nebo hraní. Od drobností, jako jsou zlomené drápky a různé odřeniny, až po závažná zranění, nejčastěji zlomeniny nohou, prstů, poranění páteře nebo úrazy hlavy. Bohužel to patří ke sportu a kdo někdy viděl jacka s jeho rychlostí a temperamentem řítit se za míčkem nebo skákat z plného běhu do výšky pro talíř a dopadnout v kotrmelcích, určitě tuší, že občas může k něčemu dojít. Většinu těchto úrazů dokážeme napravit, u drobností stačí dezinfekce ran, obvaz a dva týdny klidu. Závažnější úrazy znamenají většinou operaci a dva nebo tři měsíce rekonvalescence. Bohužel, některé úrazy zanechají následky, což může znamenat konec sportovní kariéry, v horších případech i doživotní hendikep. U sportu je vždycky otázka, jestli nám to za to stojí. Sport, i ten psí, by měl být především pro radost. Takže je potřeba vybírat pro sport správné místo – přehledné, bez nerovností a překážek, aby se riziko snížilo, a také správně vyhodnotit výkonnost psa. Některé kousky jsou jen pro zkušené a trénované psí atlety, bez cviku a tréninku je to hazard.

Kromě psích sportovců ošetřujeme bohužel často jacky i po nějaké psí bitce. Jackové jsou teriéři se vším všudy a větší nepřítel pro ně nebývá problémem, ale výzvou. Porvou se zkrátka s rozhodností a vášní teriéra. Pokud je ale druhý pes rotvajler nebo kavkazák a není nad věcí, je taková situace na hraně a může jít i jen o pár vteřin. Tento rok jsme ošetřili každý měsíc vážně pokousaného jacka, kterému šlo o život. Vždy jde o velice vypjatou situaci. Psi často vypadají jako by spadli pod kombajn. Velmi často bývají v bezvědomí, mají kousné rány perforující hrudník a břicho a jejich prognóza je nejistá. Většinu z ošetřených se naštěstí podařilo zachránit, některým však zbyly jizvy po celém těle. Chtěl jsem zmínit tento problém, protože ošetříme mnohem více pokousaných jacků než například bulteriérů či pitbulů. A kdo argumentuje, že vždy hůř dopadne ten menší, má pravdu. Když jedu po silnici v miniautíčku a náklaďák mi nedá přednost, taky to do něj nenapálím jen proto, že jsem byl na hlavní. Prostě si musím dávat větší pozor a totéž platí u psů. Argumenty typu: ten druhý měl mít koš, vám psa nevrátí.

Poslední věc, kterou chci zmínit, je typické zvedání některé zadní nohy při chůzi nebo při běhu. U jacků lze tuto věc vidět relativně často a ne vždy jde o závažný zdravotní problém. Typické vynechávání jedné nohy vždy na několik kroků, kdy pes jde dále jakoby nic, je časté při luxaci (vyklouben)í čéšky. Je to vrozená vada vývoje kladky kolene, kdy čéška nedrží v kladce a při pohybu vypadává. Stupeň luxace čéšky hodnotíme od 0 do 4, kdy 0 je zdravá čéška a 4 je čéška trvale mimo kladku. Operativně se luxace čéšky řeší od stupně 2 podle závažnosti potíží. Pokud se luxace řeší včas, je šance na uzdravení velice dobrá. U psů, kteří přijdou na vyšetření a mají stupeň tři nebo čtyři, bývá již kladka značně opotřebovaná, holenní kost otočená a uzdravení bez následků nemožné. Proto je včasné vyšetření důležité.

Rozumím a fandím všem, kdo jack russel teriéra mají či chtějí mít. Jsou to úžasní psí atleti a sportovci tělem i duší. Sám si nejspíš jacka nepořídím, nemám tolik volného času. A až budu mít čas, budu už asi na jacka trochu líný. Ale nikdy neříkej nikdy. Jejich chuť sportovat je totiž nakažlivá.

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Martina listárna

Nemocné štěně na inzerát

Majitelka si koupila na inzerát přes internet westíka. Štěně bylo hubené, po třech dnech začalo mít krvavý průjem a bylo apatické. Prodávající doporučila podávat Endiaron, který nepomohl, navíc komolila své jméno i adresu, tudíž se nedala dohledat. Majitelka navštívila veterináře, pejsek musel dostávat infuze a dva měsíce se léčil s infekcí.

Obecně nedoporučuji kupovat si štěně jen podle roztomilého obrázku na internetu. Na inzertních serverech slušní chovatelé neinzerují, a když, tak jen vzácně. Kupujícího by mělo varovat, že dotyčný inzeruje několik plemen a opakovaně během roku. Cena štěňat nemusí být nízká, naopak, můžete zaplatit stejnou cenu jako za interšampiona, jen s „drobným“ rozdílem, a to, že si pořídíte nemocné zvíře, jež vás bude stát spoustu peněz u veterináře a možná nebude nikdy zdravé. Komolení jména a adresy je docela typické, překupníci pak na adresu navádějí majitele pouze po telefonu a ti pak obvykle nejsou schopní si přesně vybavit, kam si pro štěně vlastně jeli. Když nastane problém, inzerát je už obvykle smazaný a prodávajícího nelze dohledat.

Už to, že by štěněti měla paní podávat Endiaron, by mělo varovat. To není vhodný lék pro psa, dobrý chovatel nic takového neporadí. Paní měla velké štěstí, že příčiny průjmu byly léčitelné a štěně neuhynulo. Je však třeba zdůraznit, že některé infekce mohou být přenosné na člověka – zvláště děti a osoby s oslabenou imunitou. Lidé, kteří si takové štěně pořídí, tak mohou ohrozit své děti na zdraví.

Odpovídala MVDr. Martina Načeradská

Nabídka psů

Psí útulek Bouchalka
Na Bouchalce 398
Buštěhrad
Tel. 603523070
Č. ú.: 2191080267/0100
www.psiutulekbouchalka.cz

Klif, Buxík a Ritchi

Když se dvouletí psí bráškové Klif, Buxík a Ritchi dostali do útulku, neuměli vůbec nic, neznali pohlazení ani žádné procházky. Jen se báli a bránili se kousáním. Teď jsou to fešáci, připravení pobývat s vámi v bytě nebo domečku. Potřebují trpělivost, aby se zbavili bázlivosti, a budou z nich prima parťáci.

Rexík

Sedmiletý Rexík je kříženec německého ovčáka. Život k němu nebyl spravedlivý, protože přišel o svého milovaného pána a ocitl se v útulku. Je to úžasný, hodný, nenáročný a bezproblémový pejsek. Šťastný bude v klidu a u domku se zahrádkou.

Bucifal

Osmiletý kříženec bandoga Bucifal je takový „obr dobr“. V jeho velkém těle bije srdce vyrovnaného pohodáře, mazla i oddaného psa své rodině. K lidem je přátelský, pejsků si nevšímá, na vodítku je ovladatelný a poslušný. Ideální pro hlídání domku se zahradou s pelíškem uvnitř a k mazlení.

Lvíček

Lvíček je šestiletý kříženec sheltie. Má za sebou operaci oka, která dopadla velmi dobře. Neměl jednoduchý život a odnesl si z něj problém se srdíčkem, proto musí brát ráno a večer půl prášku. Doporučujeme ho staršímu pánovi, pro kterého to bude nejlepší parťák, vhodný jak do bytu, tak na zahrádku k domu. Lvíček je vděčný, milý a úžasný pejsek.

Jessinka

Sedmiletá Jessinka je veselá dáma, kříženka teriéra. Je hodná, nekonfliktní a přátelská. Bude jí dobře u domku se zahrádkou a v teplém pelíšku po láskyplném pohlazení.

Prcek

Tříletý kříženec knírače Prcek je akční, veselý a mazlivý psí kamarád, který se už rok nemůže dočkat nového pána. Na vodítku je zprvu nedočkavý, ale za chvíli se uklidní a je to výletní štramák, který je v přírodě jako doma. K domku se zahradou ideální psí člen rodiny.

Pacan

Pacan je šestiletý kříženec jezevčíka a baseta, vzhledem i chováním naprostý originál. Miluje drbání a válení se v trávě. Je to veselý brach vhodný do rodiny s dětmi. Zahradu vám oštěká, ale nikoho nepokouše.

Bubák

Bubák je sedmiletý kříženec pudla. Proč Bubák? Vydával strašidelné zvuky, když byl nalezen v křoví uvázaný na provaze. Cestu k jeho duši si budete muset najít, je ve vztazích zpočátku opatrný, ale pak projeví svou legrační povahu. U domku mu bude nejlépe.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD