Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Jak pomáhá sdružení Denemark

Sdružení Denemark vzniklo v návaznosti na studentskou brigádu Zelené město, která proběhla v létě 2006 a jejíž hlavní náplní byla úprava údolí Vrchlice. Kromě údržby a péče o okolí se členům povedlo navázat spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy a Národního muzea. Sdružení se postupem času rozrostlo o několik dalších členů a i působnost se přesunula z údolí do celého okresu Kutná Hora. V roce 2010 a 2011 vybudovali naučnou cykloturistickou trasu kolem Kutné Hory s návazností na stezku v údolí Vrchlice. V roce 2010 byla dokončena i naučná stezka kolem Bohdanče. Ve spolupráci s ČSOP se členům sdružení Denemark podařilo zachránit před likvidací čtyřhektarový pozemek u Chmeliště, kde žijí desítky druhů chráněných živočichů, mapují živočichy a rostliny v údolí Vrchlice, provádějí biologické výzkumy, snaží se obnovit stepní společenstva. V roce 2010 se jim také podařilo otevřít zvířecí hřbitov. Snaží se realizovat i jiné projekty z oblasti ochrany přírody a zlepšování jejího stavu. Několikrát za rok dělají přednášky pro občany a komentované procházky přírodou. Do budoucna chtějí pomoci obnovit malou zoo, která v Kutné Hoře fungovala téměř sedmdesát let. V roce 2011 postavili nad Kutnou Horou menhiry, které se postupně rozrůstají, pořádají vzdělávací a společenské akce, a to i s dalšími neziskovkami.

Pomůžete koňskému útulku Pamír?

Útulek pro staré a handicapované koně Pamír jsme s naším pořadem navštívili už několikrát. Majitelka útulku se od naší poslední návštěvy i se svými koňmi a dalšími zvířaty musela opět přestěhovat do nového domova. Tentokrát jí poskytli azyl majitelé pozemku v Úmoníně. Nedávno prožila paní Zlata, majitelka útulku, strastiplné období, kdy zachraňovala spolu s veterinárními lékaři dvě hříbata, narozená v útulku, u kterých k vážným zdravotním potížím. Hříbata sužovaly pohybové obtíže, otok míchy, částečné ochrnutí. Absolvovala mnohá vyšetření i na brněnské veterinární klinice, osm testů, ale podezření na otravu javorovými semeny se nepotvrdila. Léčit koně jezdí do útulku homeopatická veterinární lékařka a chiropraktička MVDr. Kamila Retta, která majitelce útulku významně pomáhá. Jak s koňmi chiroprakticky pracuje a co nového v péči o koně aplikuje? Jaké majitelce sdělila nové poznatky o krmení starých a handicapovaných koní? Máte-li rádi koně, najděte si čas a pomozte majitelce s jejími zvířecími svěřenci, v útulku se najde práce pro každého dobrovolníka.

Když přijde do ordinace…

Boxer

Vejdu-li do čekárny, kde čeká boxer, je to vždycky jako setkání se psím kámošem, a to bez ohledu na to, jestli se známe. Jsou to veselá, přátelská a velice temperamentní psiska. Při setkání začnou hned vrtět nejen ocasem, ale celým zadkem, funí, očichávají a jsou celí bez sebe, když je podrbu. Tak se rozparádí, že do mě začnou strkat čumákem, narážet do nohou a vyskakovat, aby mě mohli olíznout. Prostě jejich projevům kamarádství a nadšení lze jen těžko odolat, kdo by se na ně netěšil. S ostatními psy to je ale jiná, většina boxerů má čas od času chuť si to s někým vyříkat pěkně zostra. Takže některé „známé firmy“ čekávají venku a přes čekárnu procházejí rychle s vodítkem nakrátko, ale i tak se to cestou většinou neobejde bez vrčení a výhružek.

Boxeři bohužel patří mezi celkem krátkověká plemena s docela širokou škálou různých potenciálních problémů. Některé souvisejí s genetickými dispozicemi, jiné s velikým temperamentem a chutí k pohybu. Mezi pro boxery typické a známé problémy patří tzv. spondylóza páteře. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění, které se již delší dobu u boxerů povinně vyšetřuje. Při spondylóze vzniknou na jednotlivých obratlech hrudní nebo bederní páteře nejdříve kostní výrůstky, které se následně zvětšují, až se spojí, a tím dojde ke kostnímu přemostění k vedlejším obratlům. Následkem je úplné omezení pohybu v postižených meziobratlových prostorech a bolestivost páteře, zejména při změnách počasí, pohybovém přetížení nebo prochlazení. Tento proces je bohužel nevratný a také nezastavitelný, objevuje se v různém věku a během let se vždy rozvine až do klinických potíží. Většina psů se dožije normálního věku, ale jejich pohyblivost není dobrá a musí často dlouhodobě dostávat protizánětlivé léky v tabletách. Proto, pokud chcete boxera, určitě vyberte štěně z prověřeného chovu a s průkazem původu.

Dále často řešíme poranění kolenních vazů a menisků. Souvisí to s rychlostí a s odhodláním boxerů při hrách, aportech, kousání atd. Když je pozorujete při sportu, máte pocit, že by se nejraději přetrhli, aby tam byli co nejdřív. To bohužel občas platí doslova a způsobí si závažné poranění kolene. Důležité je, aby byl problém správně a včas rozpoznán. Při poranění kolenních vazů a menisků u psů vznikají nevratné artrózní změny již za dva nebo tři týdny po poranění, není tedy čas čekat, jestli kulhání za týden nepřejde. Je třeba nechat psa vyšetřit, nejlépe u veterináře se specializací na ortopedii; tady bohužel nepomohou žádné tablety ani zázračné přípravky na klouby. Řešením je operace kolene, kdy jsou zničený vaz a zničené části menisků vyjmuty a je provedena stabilizace kolene. U velkých plemen, jako je boxer, používáme tzv. neutralizaci kolene, nejčastěji metodou TTA, kdy změníme biomechanické síly v koleni pomocí titanových implantátů. Výsledky této metody jsou velice dobré, musí se ale provést včas. Za tři měsíce po úrazu kolenních vazů je totiž artróza kloubu tak velká, že je otázkou, jak velké zlepšení operace přinese. V tom případě se již trvalým následkům nedá vyhnout.

Boxeři bohužel patří mezi plemena s vyšším výskytem nádorových onemocnění. Často řešíme nádory mléčné žlázy, nádory kůže, sleziny, kostí atd. V těchto případech hraje čas ještě důležitější roli a správná reakce pánečků je klíčová. Bohužel často slýchávám typickou větu „to je jen taková malá boulička, doktore, to nebudeme řešit.“ V řadě případů to je omyl a včasná operace může psovi zachránit život. Chápu, že malá boulička a řešení operací v anestezii se pánečkům nezamlouvá. Potíž je, když se stane z bouličky boule jako brambora, tak stejní majitelé, kteří malou bouličku nechtěli operovat, najednou chtějí operaci a záchranu svého miláčka. V tu dobu však může být pozdě, nádor metastazuje a operace i chemoterapie jen o něco prodlouží život. Takže je lépe operovat malé boule s dobrou prognózou než čekat, až vyrostou.

Boxeři jsou zlatíčka, pořád v pohybu, pomazlí vás při každé příležitosti, jsou pro každou srandu a ještě s nimi můžete sportovat nebo cvičit, jednoznačně super volba. No a to zdraví… kvůli zdraví by bylo fajn mít štěně z prověřeného chovu a taky trochu kliku nebo možná zdravotní psí pojistku

Autor textu: MVDr. Lukáš Duchek

Nabídka psů

Útulek pro opuštěná zvířata a odchytové a asanační služby
Palcary 1186/50
Brno
telefon: 541420114 a 724048473
č. ú.: 111342222/0800
www.mpb.cz/utulek-pro-zvirata

Hugo

Vidíte toho dychtivého Huga? Jak na vás tady čeká? Není se čemu divit, vždyť je v útulku už celých pět let! Kdysi se toulal brněnskými zahradami a dosud si pro něj nikdo nepřišel. Bude mu devět a má milou a hravou povahu. S ostatními psy se moc nekamarádí, ale se psí holkou by si rozuměl. Hodil by se do domečku i do bytu, hlavně když mu dopřejete vyhřátý pelíšek.

Dogoušek

Šestiletý Dogoušek byl nalezen opuštěný před čtyřmi roky v Mariánském údolí. Tento vykastrovaný pejsek je povahově takové přerostlé štěně. Má sice téměř 60 kilo, ale jak by ne, když je to kříženec německé dogy. Potřebuje zkušeného pána, kterého by mohl uznávat i chránit. Pán ho také musí udržet; útočí totiž na projíždějící auta. A není vhodný k malým dětem.

Frodo

Osmiletý vykastrovaný kříženec Frodo je v útulku už čtyři roky a v životě to neměl jednoduché. Nejprve se z ulice dostal do útulku, pak si to zkusil v náhradním domově, ale odtud utíkal, proto se do útulku vrátil. Není pro něj totiž problém vylézt po žebříku a cestovat po střechách. Frodo za pamlsek rád podá packu a zvládne i základní povely. Na vodítku netahá, ale ostatní psy si vybírá.

Tommy

Tommy je starší kastrovaný kříženec a před čtyřmi lety to býval brněnský tulák. Je to však ještě jura, hlavně k lidem je přátelský. Ostatní psy moc netoleruje. Proto by se nejvíc hodil jako společník ke starším lidem, které by hrdě doprovázel.

Dědulka

Starší kříženec Dědulka neboli Dědek, je trochu starý psí mrzout, ale za piškotek a pohlazení bývá moc rád. Nevyžaduje žádný přepych ani extra péči. Stačila by mu zahrádka či dvorek, kde by se mohl proběhnout. Ve svém věku si na dlouhé procházky už nepotrpí.

Lampička

Osmiletý kastrovaný pejsek Lampička tráví v útulku již druhý rok svého života. K lidem je otevřený a přátelský. Občas trochu uštěkaný, to když chce na sebe přilákat pozornost a získat nějakou tu dobrotu. Rád by bydlel v domku se zahrádkou a chránil svou novou paničku – k mužům je totiž nedůvěřivý, i když i to by se časem a laskavou péčí dalo do budoucna zvládnout.

Jim Beam

Tříletý kastrovaný kříženec německého ovčáka Jim Beam bývá k novým lidem zpočátku mírně nedůvěřivý, ale vlídným chováním si ho rychle získáte. Byl by spokojený na zahrádce, do bytu moc vhodný není, je totiž velmi temperamentní. Při správném dohledu se skamarádí i s dalšími psy.

Brit

Pětiletý kříženec kavkazského pasteveckého psa v útulku už rok vzpomíná na svého zemřelého páníčka. Proto není moc komunikativní s lidmi ani se zvířaty. Lidi, které přijal za své kamarády, má opravdu rád a přijde se i pomazlit. Ale v novém prostředí si bude muset pomalu zvykat. Bylo by mu dobře na velké zahradě, na kterou by mohl dohlížet. Nemá totiž rád vycházky.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD