Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Vždy je cesta…

V reportáži vám představíme Honzu Drobného, psa Tekýska a jejich společný životní příběh, díky kterému vznikl i projekt Vždy je cesta… Jejich putování trvalo několik let a procestovali spolu tři kontinenty – Evropu, Thajsko a Peru. O své zážitky i poznatky z cest se s námi podělí Honza Drobný ve svém vyprávění, které vám nabídneme. Možná v něm najdete inspiraci, východisko nebo povzbuzení. Kdo ví…

Marta Kubišová, která je patronkou projektu, řekla: „Tekýsek má štěstí! Díky odvaze jeho současného pána můžeme sledovat příběh handicapovaného psa, který si cestováním nejen upevnil zdraví, ale hlavně získal srdce svého pána, kterému se stal nepostradatelným parťákem v životě i na cestách. V podstatě se navzájem zachránili!“.

Padock Paradise a boty pro koně

Padock Paradise je metoda přirozeného ustájení založená na legendárním výzkumu divokých koní. Nabízí revoluční model pro bezpečné, přirozené ustájení, kopytní péči, léčbu a rehabilitaci nemocných koní. Cílem Paddock Paradise je stimulace koní k přirozenému chování a pohybu tak, jak jim velí jejich instinkt. Je to klíč k fyzickému a mentálnímu zdraví koní. Tento unikátní model je použitelný na koně všech plemen, v kterémkoliv klimatu a koňskému využití.

Mezi hlavní výhody Padock Paradise patří konstantní a přirozený pohyb koní. Lepší pohyb zajistí přirozenější opotřebení kopyt, minimalizuje se potřeba “zahřátí” před ježděním, pomůže odstranit neurotické chování způsobené nepřirozeným ustájením, nabízí koním lepší stravu a fyzickou kondici…

V reportáži vám nabídneme podrobnější seznámení s touto metodou i praktické ukázky. Kromě toho se dozvíte, co je to přirozená kopytní péče, jak funguje i co jsou boty pro koně, které chrání kopyto i v těch nejagresivnějších/nepřirozených terénech, jako je například asfalt či beton. Užívání bot pro koně je přirozenější cesta, jak koni poskytnout vysokou ochranu kopyta, trakci, lepší absorpci nárazů. Jednoduše se na kopyto pasují, jsou mnohem lehčí a mají mnohem delší životnost než klasické kovové podkovy. Pokud jsou správně nasazeny, zůstanou na kopytě pevně připevněny stejně jako podkovy přibité hřeby, ovšem s jednou velkou výhodou – botu kdykoli sundáte a jednoduše zase připevníte zpět.

Alena Vostatková je certifikovanou „kopytářkou“. Upravuje kopyta koní, kteří nenosí podkovy. K této práci se dostala přes vlastního koníka, který měl potíže s kopyty. Vyzkoušela všechny možné metody úpravy kopyt, ale stále to nebylo ono. Nakonec objevila na internetu metodu přirozeného trimu Jamieho Jacksona z Kalifornie a oslovila ho. Následně začala tuto metodu studovat. Po ukončení studia následovala praxe v Holandsku a Skotsku. Po složení závěrečné zkoušky se stala certifikovanou praktikantkou přirozené kopytní péče a přirozeného chovu. Tuto práci vykonává už pět let.

Žijí v našich vodách

Síh peleď (coregonus peled) a síh maréna (coregonus marena)

Odkud pochází: Tekoucí a stojaté vody severního Ruska, odkud se dostal do dalších zemí.

Kde se u nás vyskytuje: Místy je síh peleď chován jako doplňková ryba v rybnících se smíšenou obsádkou. V chovných rybnících se občas vyskytuje také síh severní (Coregonus lavaretus), který se liší spodním postavením úst a protáhlejším tělem.

Jak druh poznáme: Síh dorůstá do velikosti 50 cm při hmotnosti kolem 2 kg. Ryba má tělo stříbřité, ze stran zploštělé, na hřbetní straně těla má tukovou ploutvičku. Hlava a hřbet síha má tmavou pigmentaci. Drobná bezzubá ústa síha mají horní postavení.

Čím se živí: Převažující potravu tvoří zooplankton, který se volně vznáší ve vodním sloupci (perloočky, buchanky, atp.).

Rozmnožování: V původním areálu výskytu se síh rozmnožuje již od ledna při teplotě vody 0–8 °C. Přirozený výtěr probíhá v hejnech ve vodním sloupci, přičemž oplodněné jikry klesají ke dnu, kde dokončují svůj vývoj. V našich podmínkách je však síh závislý na umělém výtěru.

Zajímavosti: V evropských vodách je zdokumentováno několik desítek druhů síhů. S ohledem na jejich značnou podobnost je správná druhová identifikace poměrně náročná, a často tak dochází k nepřesnému určení.

Respondent: Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Martina listárna

Útulky a vlastní iniciativa

Děkuji vám za spoustu milých dopisů a e-mailů, v nichž mi píšete nejen své příběhy, ale i dotazy, kterými se inspiruji pro listárnu. Tentokrát jsem vybrala tento dotaz: Jak důležitá je pro útulek aktivita a vlastní iniciativa?

Aby se mohl útulek rozvíjet a fungovat, je potřeba zapojit vlastní síly i ve vedlejších aktivitách útulku. Tzn. nelze čekat jen na to, co zašlou dárci, nebo sedět se založenýma rukama. Když se člověk jednou rozhodne útulek provozovat, měl by být aktivní – účastnit se umísťovacích i mezinárodních výstav a dalších akcí, kde lze postavit například charitativní krámeček, pořádat veřejné sbírky a nabízet útulkové kočičky k osvojení. Důležité je také zapojit do činnosti dobrovolníky, kteří pomohou na akcích, bazárcích, vyrábějí či dodávají věci do charitativního krámku a aukcí. Možností je mnoho. Nečekejte, co vám dají druzí, a snažte se sami. Výsledky se dostaví.

Odpovídala Kristýna Kacálková.

Nabídka koček

Pozor kočka!
Domácí depozita: Praha, Klecany, Český Brod
tel. č.: 603 800 338, 775 275 762
č. účtu: 280 049 17 75 / 2010
www.pozorkocka.cz

Kiwi, Mango, Meloun a Papaya

Kiwi má ráda jak lidi, tak kočky. Bylo by fajn, kdyby jí v novém domově nechyběl nějaký zvířecí kamarád. Kiwi potřebuje spoustu podnětů, blbnutí a lumpáren. Líbilo by se jí v klidnějším domově, klidně i s většími dětmi, které vědí, jak se ke kotěti chovat.
Koťátko Mango si velmi rychle získáte na svou stranu, stačit vám k tomu bude miska kočičích dobrot, vlídné zacházení, pár rukou, které budou ochotné ji podrbat a pohladit. Když k tomu přidáte navíc kopec lásky a plnou náruč trpělivosti, budete mít z Mango doma tu nejspokojenější kočičku.
Melounek je moc šikovný okatý černý kocourek. Je mazlivý, přítulný, milující lidi i ostatní kočky. Moc rád si zamlsá a za jídlo ho celkem přemluvíte na cokoliv. V novém domově by měl rád kočičího kamaráda, nebo by si přál, aby s ním odešel některý z jeho sourozenců.
Papaya je krásná černá kotěcí slečna s velkýma věčně vykulenýma očima. Má ráda lidi i další kočky. Byli bychom rádi, kdyby jí v novém domově nechyběl nějaký zvířecí kamarád. Je to veselé, důvěrivé a sebevědomé kotě.

Balú

Drobnější kocourek Balú je velmi mazlivý, hravý a příjemný kotěcí kluk. Bude za vámi běhat jako pejsek, přiběhne i na zavolání, nechá se nosit, hladit, sám si přijde na klín a dokonce i od dětí si nechá leccos líbit. Další kočky může, chová se k nim přátelský, ale klidně by mohl být v novém domově jako jedináček, pokud s ním bude někdo dost často doma nebo bude mít časem přístup ven. Balů není nijak ukecaný, mňoukne tak jednou za týden, ale když se člověk zpozdí s večeří, umí vrnět jako traktor.

Líba Šklíba

Líba Šklíba je hravá, mazlivá, akční kočičí slečna s velmi zajímavou barvou kožíšku. Je to sebevědomá kočka se spoustou energie a velmi silným poutem k člověku. Líba Šklíba je zvyklá na kočky i psa, se kterými se ráda prohání po depozitu. V novém domově by určitě uvítala stejně starého nebo i mladšího hravého kočičího kamaráda.

Čako

Čakovi musely být amputovány dva prsty na zadní pacce, protože měl poraněnou nožku. V pohybu mu to ale nevadí a ani na pohled to není poznat. Čako je společenský kocour, který se vám uvelebí na klíně, jak jen to bude možné. V domácnosti by měl být zvířecím jedináčkem. Čako má nemocné ledviny. Prozatím je bez léků, jen na ledvinové dietě, ale v budoucnu zřejmě bude muset léky brát. Nemělo by to ale bránit jeho osvojení, co myslíte?

Škatulka a Balíček

Jako třítýdenní koťata byla nalezena v malé promoklé kartonové krabici ochraptělá a prochladlá. Bojovala o život a vybojovala si ho. Škatulka a Balíček hledají nový domov společně. Jsou jim čtyři měsíce. Už to sice nejsou malinká kulatá koťátka, začínají nabírat spíše puberťácké tvary, ale i tak jsou krásná. Navíc velmi mazlivá, nebojácná, vhodná i do domácnosti k dětem.

Koblížek

Koblížek je krásný kocourek, který by už konečně našel své doma. Je hravý a veselý a jakmile si zvykne na nové prostředí promění se v domácího mazla. V útulku se mu líbí, ale domácí prostředí nic nenahradí. Bylo by mu fajn jak v bytě, tak v domku se zahrádkou, ale s bydlením venku. Najde se člověk, který by se Koblížka ujal a dopřál mu spokojený život?

Makovice

Makovici přijali do útulku koncem dubna jako vysoce březí z odchytové lokality Luka pod Medníkem. Na kastraci bylo už bohužel pozdě, takže kočička porodila a odchovala svoje poslední koťata. Makovička je velmi milá a mazlivá kočička. Ze začátku trochu bojácná, ale rychle si zvykne. Nechá se hladit i nosit, domov hledá ideálně v klidnější domácnosti.

Fuska

Fuska je veselá, milá kočka zvyklá na společnost dospělých lidí i dětí, dalších koček, a ruch běžné domácnosti. Je vhodná do bytu (případně i domu s bezpečným výběhem ven, ale až po zabydlení v domě). Ideálně k další hravé kočce. Mazlivá, hravá, psychicky i fyzicky v pohodě a bez hendikepů. Čistotná (zvyklá na kočičí WC s hrudkujícím stelivem), krmená kvalitní stravou. Prostě kočka právě pro vás.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD