Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Rekondičně integrační pobyt Poslův mlýn u Doks

Liga vozíčkářů pořádá již šestým rokem pro osoby se zdravotním postižením a jejich speciálně vycvičené asistenční psy letní pobyt, jehož cílem je zlepšení možností vedoucích ke zvýšení nezávislosti, soběstačnosti a samostatnosti. Letního pobytu se účastní majitelé asistenčních psů, kteří jezdí opakovaně, noví zájemci o asistenčního psa, rodinní příslušníci a přátelé, zdraví „majitelé „psích mazlíčků“… zkrátka všichni, kterým je ve společnosti psů dobře. Dochází tak vlastně k „integraci naruby“, kdy se zdraví lidé zapojují mezi hendikepované. A protože všichni účastníci jsou „pejskaři“ (nerozhoduje, zda jsou zdravotně postižení nebo zdraví), spojuje je společná láska ke psům a jejich výcviku.

Během pobytu se setkávají lidé, kteří jezdí pravidelně a sbližují se s „nováčky“. Předávají si informace a zkušenosti vedoucí k lepšímu pochopení vlastního postižení a s tím souvisejícími problémy a zároveň se seznamují s klady i zápory jiného typu zdravotního postižení. Především si však sdělují zkušenosti a poznatky o svých čtyřnohých kamarádech – psích pomocnících a soužití s nimi.

V reportáži se dozvíte více o programu, který je pro účastníky přichystán, a seznámíte se s konkrétními příběhy lidí, kteří si život bez asistenčního psa už nedovedou představit.

Více informací na stránkách Ligy vozíčkářů.

Jezevčíci v nouzi

Spolek Jezevčíci v nouzi vznikl 3. února 2015. Členové spolku se snaží pomáhat jezevčíkům a jejich křížencům v ohrožení, v nevhodných podmínkách, či v útulcích a záchranných kotcích. Hledají pro ně vhodné domovy. Než se tak stane a potřební pejskové mohou být předáni do dobrých rukou, je o ně postaráno v dočasných azylech. Jezevčíci či jejich kříženci, kteří nemohou být předání z nejrůznějších důvodů k dalšímu osvojení, zůstávají v trvalé péči spolku.

Jezevčíci v nouzi z.s. spolupracuje s útulky, dalšími organizacemi a spolky zabývajícími se ochrannou zvířat po celé ČR. Náplní spolku je také osvěta a aktivní vyhledávání a upozorňování na velkoprodejce a množitele jezevčíků včetně zveřejňování konkrétních případů.
Jezevčíky v nouzi můžete podpořit finančním příspěvkem i užitečnými věcmi do sbírky pro útulky. Nejvíce však pomůžete, když některému z nich poskytnete záchranu v kruhu vaší rodiny. Jezevčík je totiž to nejlepší, co si můžete dopřát. Do života vám vnese radost, lásku, oddanost, legraci a spoustu nezapomenutelných zážitků.

Více informací najdete na na Facebooku. Číslo účtu: 2300759229/2010 – Transparentní účet Fio banka, a.s.

Žijí v našich vodách

Karas obecný (carassius carassius) a karas stříbřitý (carassius gibelio)

Odkud pochází: Karas obecný je v Evropě původním druhem, tedy ve střední a východní části Evropy, která zasahuje až na jihovýchod Anglie. Karas stříbřitý je zřejmě původní na severu eurasijského kontinentu.

Kde se u nás vyskytuje: V současné době je areál karase obecného již značně omezen, původně se tato ryba vyskytovala poměrně hojně v pomalu tekoucích nížinných tocích, především v tůních a slepých ramenech. S ohledem na regulaci toků a invazi karase stříbřitého z mnoha míst karas obecný vymizel. Karas stříbřitý v současnosti obývá nížinné toky a je poměrně běžný i v rybnících a stojatých vodách.

Čím se živí: Oba dva druhy karasů se živí jak rostlinnou, tak živočišnou potravou. Běžný je pro ně i příjem odumřelé organické hmoty ze dna.

Jak druh poznáme: Karas obecný a karas stříbřitý se často zaměňují, což vychází z jejich morfologické podobnosti. Oba druhy připomínají tvarem těla jim příbuzného kapra, ale nemají přítomné žádné vousky okolo úst. Karas obecný má vypouklou hřbetní ploutev s jemně ozubeným posledním tvrdým paprskem, oproti němu má karas stříbřitý vydutý tvar hřbetní ploutve s hrubě ozubeným posledním paprskem. Barva karase obecného je zlatavá až nahnědlá oproti často stříbřité barvě karase stříbřitého.

Rozmnožování: karas obecný se rozmnožuje obdobně jako kapr, své lepivé jikry klade na rostliny v aluviálních částech toku, nebo na vodní vegetaci. Karas stříbřitý se rozmnožuje velmi podobně, je však zřejmě méně náročný na výtěrový substrát a je schopen se rozmnožit i v místech značně člověkem pozměněných.

Respondent: doc. Ing. Lukáš Kalous, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Martina listárna

Treibball

Jak se bavit se svým psem? To jsou časté dotazy, které nacházím ve vašich dopisech a mailech. Proto vám představím další psí sport: treibball. Seznamte se s ním a užijte si při něm hodně zábavy. Vy i váš pes.

Treibball je u nás i celosvětově nový sport. Byl založený Holanďanem žijícím v Německu Janem Nijboerem jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a další ovčácká plemena. Místo ovcí, které mohou být „nedostatkové zboží“, se pasou gymnastické míče.

Úkolem psa je přemístit 8 míčů uspořádaných do trojúhelníku do branky v časovém limitu. Spolupráce psa a psovoda jsou bodovány. Body se přičítají například za přihnání míče na jeden či dva povely. Odečet bodů je například za kousání do míče, používání tlap k rozpohybování míče a další. Výsledné pořadí se vyhodnocuje podle dosaženého času a počtu kladných a záporných bodů. Psi se na soutěžích dělí do dvou velikostních kategorií, psy do 43 cm mají menší soutěžní prostor a mohou používat menší míče. Dále jsou kategorie podle věku a pokročilosti psa.

I když byl původně treibball vymyšlený jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a jiná ovčácká plemena, je vhodný pro všechny psy bez rozdílu velikosti, věku či rasy.

Na rozdíl od agility, frisbee a podobných sportů není tak náročný na pohybový aparát, a proto se mu mohou věnovat i starší psi, štěňata či psi se zdravotními potížemi (dysplazie a podobně). I ze strany psovoda se jedná o sport nenáročný na fyzickou zdatnost. Je jedno jestli jste dítě nebo senior, treibballu se může věnovat každý.

Z toho vyplývá, že je tedy vhodný pro všechny, kteří se chtějí se svým psem zabavit a trávit společné chvíle.

Odpovídal Pavel Bradáč.

Nabídka psů

Azyl opuštěných zvířat v Libni
Jeřábová 1, Praha 9-Libeň
tel. č.: 724 526 537, 605 256 960
číslo účtu: 240 023 90 01 / 2010
www.utulek-liben.com

Daisy

Daisy je devítiletá kříženka. Rychle si zvyká na nové prostředí. Je zvědavá, kontaktní a přátelská. S ostatními pejsky vychází dobře. Daisy má moc ráda procházky ve společnosti milovaného člověka. Tenhle milý pejsek potřebuje někoho, kdo s ním bude trávit hodně času. Daisy je chytrá, rychle se učí a umí základní povely. Nemá ale ráda samotu.

Chet

Chet je inteligentní, kontaktní a veselý pes. Jsou mu asi čtyři roky. Velmi rád se učí nové věci, rychle chápe, umí základní povely. Je zvyklý na dopravní prostředky, umí jezdit v autě i v MHD, doma neštěká a nic neničí, pokud má denně dostatečné vyžití. Baví ho agility, frisbee, rád běhá, takže je vhodný k někomu, kdo jezdí třeba na bruslích nebo chodí běhat a především chce trávit se svým psem hodně času. Větší děti, které vědí, jak s pejskem zacházet, mu nevadí.

Dona

Osmiletá Dona je kříženka labradora. Má dobráckou povahou, ale chvíli jí trvá, než si v novém zvykne. Zvládá být sama doma, i když z počátku chvíli štěká. Dona je trochu cvalík a tak má nasazenou odtučňovací kúru. Úspěšně daří se jí shazovat nadbytečná kila, ale než se dostane na optimální váhu, není vhodné ji vystavovat větší fyzické zátěži. I přes svou (zatím) korpulentní postavu projevuje Dona radost z aktivity a rozhodně není na místě předpokládat, že je to pouze gaučák.

Dyk

Dyk je sympatický, malý pudlík, kterému těžce onemocněla panička a už se o něj nemohla starat. Dyk je aktivní a čilý, má rád procházky, společnost lidí i ostatních psů. Je to „vlasatec“ a je potřeba počítat s pravidelnou údržbou srsti. Hodil by se ke starším lidem, kteří hledají klidnějšího, staršího pejska, který ale rozhodně nepatří do starého železa. Zdravotně je Dyk v pořádku. Je mu asi deset let.

Paco

Paco je šestiletý pejsek. Než si na nové prostředí zvykne, je dost bázlivý, ale jakmile se otrká, dokáže se i pěkně pomazlit. Rychlé pohyby a moc vzruchu v jeho okolí ho ale dokážou znervóznit a může v takových situacích i kousnout. Paco se umí se také slušně hlasově projevit. Na vodítku chodí pěkně. Hodil by se k trpělivým lidem, kteří pro něj budou mít pochopení, dopřejí mu základní výcvik a klidně i nějaký ten psí sport.

Burák

Asi rok starý Burák je původně nalezenec z popelnice. Je to odrostlé štěně, zatím hubeňour „samá noha“, ale až nabere váhu, bude to pěkný pes větší střední velikosti. Burák je milý a rád se mazlí, ale snadno se leká a v takových chvílích se může ze strachu i ohnat. Některých lidí se bojí. Zatím toho moc neumí, ale učí se rychle, je vnímavý. Bude potřebovat důslednou výchovu a vedení. Hodí se k aktivnějším lidem, kteří jsou připraveni se psem pracovat a věnovat se mu.

Robbie

Robbie žila po úmrtí svého majitele sama na pozemku, tak dostala jméno Robinsonka, zkráceně Robbie. Je to moc milá fenka temperamentnější povahy s výrazným hlasovým projevem. Než člověka pozná, je trochu odtažitá, ale za všech okolností se sebou nechá bez problémů manipulovat. Je chytrá a rychle se učí. Nehodí se k malým dětem. Je vhodná spíš do bytu, není ráda sama, a tak by mohla ze zahrady utíkat. Jsou jí asi čtyři roky.

Dromík

Dromík je osmiletý sympaťák odebraný ze špatných podmínek. V prostředí, kde se cítí bezpečně, je milý, rád se přijde pomazlit. Nehodí se k malým dětem a do rušného prostředí. Potřebuje klid, jistotu a laskavé páníčky. Dromík se také velmi rád proběhne venku, dlouhé procházky mu prospívají. Hodil by se ke staršímu aktivnímu člověku jako fajn společník.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD