Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Mláďata hmyzožravců: mravenečník a hrabáč

V zoologických zahradách žije mnoho různých druhů živočichů, většinu návštěvníků však do nich lákají velcí savci; čím roztomilejší a někdy i chlupatější zvíře, tím většímu zájmu publika se těší. Z více než dvanácti set mláďat dvě stě dvaceti druhů, která se v poslední době k pýše svých chovatelů narodila v Zoo Praha a na jaře lákají především dětské obdivovatele, vybíráme pro dnešní reportáž zajímavé savce – hmyzožravce: mravenečníka velkého a hrabáče kapského. Mládě mravenečníka velkého se ještě pevně drží na zádech své matky. Je mladší z představovaných mláďat, narodilo se 20. ledna. Pro Zoo Praha je to první narozené mládě mravenečníka v historii chovu, české prvenství však nemá. Mravenečníky velké získala pražská zoo v 50. letech minulého století, ale nikdy se jí nepodařilo odchovat mládě. Po dvanáctileté pauze v chovu mravenečníků velkých sem před dvěma lety přišla z Varšavy samice Ella a samec Hannibal z Madridu. A nyní tito tříletí rodiče slaví úspěch. Mravenečníci jsou opravdu zvláštní zvířata. Nemají zuby, zato jejich malá hlava s drobnýma ušima i očima a trubkovitě protáhlými čelistmi skrývá až 60 centimetrů dlouhý jazyk. Pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. Čím se v zajetí krmí, když se nedá předpokládat, že by tu měli dostatek termitů nebo mravenců? A co malého mravenečníka, ale i mládě dalšího bizarního hmyzožravce, hrabáče kapského jménem Kito, ohrožuje? Na jejich život v zoo, péči i rizika jejich života především ze stran návštěvníků zoo se zeptáme kurátorů a chovatelů.

Za práva zvířat

Občanské sdružení Za práva zvířat vzniklo v roce 2011 na pomoc opuštěným a týraným zvířátkům. Dosud existuje jako táborská nezisková organizace, která není dotována státem. Pomáhá bezprizorním a strádajícím zvířatům a jeho členové je zachraňují. Hledají jim domovy nebo dočasné péče a zajišťují jim veterinární ošetření a transporty. Pečují o pejsky a kočičky v nouzi v domácích depozitech. Společně pracují na projektech na pomoc zvířatům a bojují za jejich práva. O své činnosti informují širokou veřejnost a pořádají různé charitativní akce a veřejné sbírky. Tato činnost zabírá hodně času a vynaložených sil, ale i financí, které členové sdružení čerpají převážně z vlastních zdrojů, ale uvítají i vaši podporu, ať materiální, nebo finanční. Jedině tak mohou zachránit další životy bezbranných zvířat. Těch, která si nemohou pomoci sama. Dárce s jejich souhlasem zveřejní na svých webových stránkách www.zapravazvirat.cz. Transparentní účet táborské neziskové organizace pomáhající týraným a opuštěným zvířatům je 2800328417/2010.

Pyrenejský horský pes

Horský pyrenejský pes je mohutné bílé zvíře ušlechtilého vzhledu, bohaté bílé srsti, má tmavé mandlové oči, z nichž vyzařuje inteligence a zájem. V jeho domovské Francii jej nazývají „le patou“ – jemný obr. Je to milý pes, přátelský, je skvělý obránce a hlídač, i když miluje lidi a těžce snáší odloučení. Je to typický pastevecký pes, který je zvyklý neustále vyhodnocovat situaci kolem sebe, i když působí zasněně. Navzdory své velikosti se potřebuje se svými páníčky často a důkladně pomazlit. Je využíván ke canisterapii, vždy potřebuje trpělivou, laskavou a klidnou výchovu. Zaslouží si kvalitní výživu a pořádně zaměstnat. Hlídá si své teriorium, což projevuje hlubokým štěkotem, který zní do dáli.

Majitelka a chovatelka pejsků, kteří se umisťují na prvních příčkách žebříčků na mezinárodních výstavách, říká, že jsou právoplatnými a milovanými členy rodiny. Své pejsky členové rodiny hýčkají, nejde jim o počet narozených štěňat, odstěhovali se kvůli pejskům do okrajové části Plzně, aby měli blízko do přírody a sousedy neobtěžoval psí štěkot. Jejich pejsci jsou vychovaní, ani z restaurace je nikdo nevyhání, tráví s rodinou dovolené a už procestovali velký kus Evropy.

Žijí v našich vodách

Mník jednovousý (Lota lota)

Odkud pochází: Mník je v ČR původním druhem. Jeho přirozený areál výskytu zahrnuje Severní Ameriku, Evropu a sever Asie.

Kde se u nás vyskytuje: Ve vodách ČR není příliš rozšířen. Obývá především chladnější střední a malé toky. Hojný je v tocích NP Šumava, ale setkat se s ním lze i v řekách, jako je např. Ohře.

Jak druh poznáme: Vzhled mníka je v rámci ČR zcela unikátní a nelze si ho tak splést s žádným jiným druhem. Typickým znakem je jediný vous, umístěný na spodní čelisti širokých úst, ale i černozlaté mramorované zbarvení. Dalším znakem je spojení řitní, ocasní a druhé hřbetní ploutve do ploutevního lemu, obepínajícího takřka celou zadní polovinu těla. Mník v ČR dorůstá do velikosti 50 cm při hmotnosti kolem 0,5 kg. Rekordní úlovky se blíží 80 cm a hmotností přesahují 2 kg.

Čím se živí: Mník je typicky dravá ryba. Významnou složku potravy tvoří ryby, ale i bezobratlí živočichové, jako je vodní hmyz, raci nebo žížaly.

Rozmnožování: Mníci se rozmnožují v zimě, nejčastěji v období okolo Silvestra. Výtěr probíhá v mělčích proudech s písčitým nebo štěrkovitým dnem. Typické je tření ve skupině až deseti jedinců, kteří společně vytvoří vířící klubko. Jikry jsou po výtěru unášeny proudem a pomalu klesají na dno.

Zajímavosti: Mník je řazen mezi chráněné druhy. Je to jediný zástupce treskovitých (podle nové taxonomie mníkovitých) ryb v ČR.

Respondent: doc. Mgr. Ondřej Slavík, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka koček

Útulek Tlapky Mochov
Dr. Nejedlého 279, Mochov, okr. Praha-východ
tel.: 733 653 114
č. účtu: 270 029 43 95 / 2010
www.tlapkymochov.cz

Sára

Černobílá kočička Sára je velmi mazlivá a ráda „ožužlává“ prsty a dlaň. Občas si vyleze na klín, ale jako většina kočiček nemá moc ráda, když jí berete do náručí, to je pak spíš mrzutá. Nemá problém s přítomností pejsků. Jsou jí asi čtyři roky, je kastrovaná, očkovaná a odčervená.

Niky

Niky je mazlivá, ale také hodně průbojná. Přesto, že jí čeká operace kolene, která zatím vzhledem k jejímu velmi nízkému věku – je jí asi půl roku a velikosti není možná, neustále všude skáče a hopsá po výškách. Niky má velmi ráda pejsky, se kterými si v útulku často hraje. V nové rodině by uvítala ještě dalšího zvířecího kamaráda.

Schumacher

Schumacher je mazlivý a akční kocourek, ale trochu bázlivý. Měl zdravotní problémy po úrazu, ale už je po operaci, při které mu byla amputována část packy. Je půl roku starý, zatím nekastrovaný. Rád by šel do nového domova ještě s další kočičkou, ale není to podmínkou.

Jeff

Černobílý kocourek Jeff se k lidem nastěhoval bez dovolení. Jednoho mrazivého dne přišel, zalezl do prostor jedné firmy a už nechtěl odejít. Pak se dostal k nám do tepla a do peřin, které miluje ze všeho nejvíce. Tam se také výhradně nechá mazlit a pusinkovat, jak dlouho chcete. Jinak je to svérázný kocourek, umí být i protivný, ale při trochu pochopení bude výborným společníkem. Ačkoli k nám přišel už jako téměř tříletý, neměl problém zvyknout si na kupu dalších koček a dva pejsky. Je odčervený, vykastrovaný a očkovaný.

Richard

Richard je příliš velký průzkumník na to, aby měl čas se chodit mazlit. Společně s ostatními koťaty se rád kamarádí se psy, takže určitě není problém vzít ho do domácnosti, kde už hafan je. Richard je naočkovaný, vykastrovaný a odčervený. Richard by ocenil bydlení v domku se zahrádkou.

Adžidka

Krásná malá černá kočička Adžidka má mezi svými předky pravděpodobně nějaké vznešenější kočičáky. Je velmi mazlivá a vděčná za každé pohlazení. Narodila se v červnu loňského roku. Je vykastrovaná, odčervená a očkovaná. Hodila by se nejlépe do bytu.

Hráška

Hráška je klidná mourinka. Přišla o jedno oko, ale žije se jí spokojeně i tak. Hráška je velice mazlivá, přítulná a klidná. Je zvyklá na ostatní zvířata. I děti má ráda. Hrášce je odhadem asi 5 let. Je kastrovaná, odčervená a očkovaná.

Atlaska

Atlaska přišla do Mochova společně se svým kočičím bráchou, který už svůj domov našel. Je mourovatá, velmi mazlivá. Má velice zvláštní heboučkou srst. Atlaska je také sotva odrostlé kotě, je jí skoro rok. Je vykastrovaná, očkovaná a odčervená. S pejsky nemá problém.

Pes

Agresivní Debie

Debie pochází z útulku. Byla pravděpodobně týrána a z nějakého důvodu nemá ráda muže. Majitelka už přečetla mnoho odborných knih, jak Debie zbavit strachu, ale všechno je marné. Ruda si zkouší s Debie přátelsky popovídat a ono to najednou funguje. I pověstnou psí uličku zvládla bez problémů.

Kočka

Plachý Pan Nováček

Roztomilý kocour Pan Nováček je tvrdší oříšek. Bojí se totiž úplně všeho a nenechá se ani pohladit od majitelky. Domácí úkoly jsou jednoznačné. Vyřeší plachost Pana Nováčka úpravy v bytě, díky nimž přijde o svoje útočiště v gauči? A bude si moci majitelka svého miláčka konečně pohladit?

Stopáž27 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ ST AD HD