Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Psí hlavolamy

Psí hlavolamy jsou určeny k zábavě pejsků, především pro útulky, ergo pro nové majitele psů z útulku, kteří se je snaží nějak zabavit. A samozřejmě i pro všechny ostatní, co chtějí zpestřit život pejskům. Hraní hlavolamů je zábava, jde o psí pocit spokojenosti – není to výcvik.

Tyto hlavolamy mají kořeny v Holandsku, kde s nimi začaly Inge van Harte a Marleen van Baal. Během letité praxe profesionálních psích trenérek vypozorovaly u psů, že měli stále větší potřebu sami vymýšlet, jak zaměstnat mozek. Většinu těchto aktivit totiž majitelé pejsků nevítali, proto Inge a Marleen začaly vymýšlet, jak tuto psí potřebu převést v činnost, která bude člověkem nejen přijata, ale na níž se mohou i podílet. A tak vznikly psí hlavolamy a způsoby, jak psy psychicky zaměstnat a uspokojit. Hlavolamy stimulují všechny smysly psa a důkladně zaměstnají jeho mozkovou činnost. Pes musí uvažovat kreativně a sám – bez lidského vedení, bez povelů. Psi pracující s hlavolamy musí přijít na to, jak získat uschovaný pamlsek či objekt. Musí se dobře soustředit. Většině stačí na řešení 10 minut denně, aby se „duševně unavili“ a byli spokojeni.

Zvířata (ne)jím

Zajímalo nás, jak lidé, kteří buď mají zvířata, nebo je mají rádi, starají se o ně a chtějí o nich hodně vědět a pomáhat jim, smýšlejí. Zvláště o tom, že lidé na jedné straně chovají mazlíky a na druhé jiná zvířata pojídají. Co některé z nich přimělo k rozhodnutí maso nejíst? Proč a jak dlouho nekonzumují maso a v jaké situaci se k tomu přiměli? Kdo nebo co je ovlivnilo, kdo byl jejich vzorem? Které zvíře obzvláště chrání, mají k němu neobyčejný vztah a proč? Co by vegetariáni a vegani vzkázali masožravcům? A lidem, kteří se k nepojídání zvířat rozhodují? A co sami dělají pro zvířata?

Anketa má být podnětem k zamyšlení, nikoli apelem na veganství a vegetariánství, Není to nátlak k nejezení masa, ale hozená rukavice majitelům mazlíků, kteří na své miláčky nedají dopustit, avšak jiné savce či drůbež jedí. Zeptali jsme se známých osobností i vedoucích různých neziskových a ochranářských organizací.

O tom, co zažívají zvířata, která se chovají na maso, si můžete přečíst také v nově vydané knize autora J. S. Foera Jíst zvířata.

Žijí v našich vodách

Jelec jesen (Leuciscus idus) a Jelec tloušť (Squalius cephalus)

Odkud pochází: Původní druh na většině území Evropy.

Kde se u nás vyskytuje: Jelci preferují střední a spodní pásma tekoucích vod. Jsou to ryby nenáročné, které zvládnou široké spektrum podmínek prostředí. Vyskytují se tak ve většině tekoucích vod na našem území (kromě horských bystřin).

Čím se živí: Jelec je dravec a patří mezi nevyhraněné všežravce, který je schopen požírat širokou škálu rostlinné i živočišné potravy. Sportovní rybáři tak jelce tlouště uloví jak na umělou mušku, tak třešně či malou rybičku.

Jak druh poznáme: Tloušť je středně velká pohledná ryba s válcovitým tělem žijící v tekoucích vodách s výjimkou pstruhových bystřin prakticky na celém našem území. Je známý svou všežravostí a celoroční aktivitou. Má válcovité tělo, velká kulatá ústa, velké šupiny s černým síťováním, zakulacené ploutve, řitní ploutev spolu s břišními červené barvy, ocasní ploutev černou.

Rozmnožování: Rozmnožuje se v dubnu a květnu.

Zajímavost: Není snadné ho ulovit, je velmi opatrný.

Respondent: Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů a koček

Útulek Dášenka
Lučany nad Nisou 627
Jablonec nad Nisou
tel. 606 472 619
č. ú.:78-5801360287/0100
www.dasenka-utulek.cz

Melisa

Melisa je hodná, pětiletá přátelská čubinka, kříženka loveckého psa. Ocitla se v útulku už podruhé a opět hledá nový domov. Fenečku už jednou adoptoval mladý pár, který si Melisu dlouho nenechal a pejsek šel z ruky do ruky, než ji přátelé lučanského útulku převezli zpátky do bezpečí známého prostředí. Melisa je milá, jen nemá ráda kočky a samotu, ale není nezvladatelná, prostě neměla štěstí na páníky, a tak čeká na svojí další šanci.

Jesinka

Jesinka je roční středně velká kříženka, která běhala v Jablonci bez obojku a označení. Je to moc milá a mazlivá fenka temperamentní povahy. Hodí se do bytu. Je čistotná, ale potřebuje dostatek času na vyběhání, proto ji doporučujeme aktivní, sportovně založené rodině i s dětmi.

Figo

Dvouletého křížence ohaře Figa našli lidé vystresovaného, promoklého, schouleného do klubíčka, uvázaného v lese, bez vody a jídla. Vodítko měl omotané kolem stromu, jen tak tak se neuškrtil. Nechal se vysvobodit a první dny v útulku odstonal. V teplém pelíšku se rychle uzdravil. Figo je velmi temperamentní a někdy paličatý, ale velký mazel. S pejsky se snese, ale má raději psí slečny než kluky. Proto mu bude dobře buď jako sólistovi, nebo s další fenkou.

Myšáček

Myšáček je starší pejsek, roztomilý voříšek na krátkých nožkách. Je na svůj věk velmi vitální a občas si i zabrumlá, když se mu něco nelíbí. Jiných pejsků se nebojí a umí být i dominantní. Dovolí si i na velkého psa, ale má už jen jeden zub, takže spíš straší, než vyhrožuje. Rád chodí na procházky a miluje společnost.

Viky

Starší Viky je další ubožačka, které se majitel zbavil tak, že ji uvázal u stromu, a to jen pár metrů od veterinární kliniky. Kříženka kokršpaněla první dny v útulku prosmutněla a vůbec nejedla. Pak si na nové prostředí zvykla. Často se zde s ní procházejí, aby brzy zapomněla na zklamání. Nejraději tráví čas na zahradě a polehává na trávě, ale radostně se hrne na každý špacír. Je mírná, poslušná a vychovaná a zaslouží si klidné místo na dožití.

Kapučínek

Kapučínek je starší, asi devítiletý pejsek, kříženec, který hledá nový domov. Potuloval se v okolí Jablonecké přehrady, kde si ho všimli městští strážníci. Je hodný, klidný a rád se přijde pomazlit i projít. Hodí se do klidného prostředí, ke starším lidem a na zahrádku.

Sam

Bígl Sam je jedenáctiletý fešák, který na svůj věk vůbec nevypadá. Velmi rychle si zvykl v útulku, tak si rychle zvykne i na vás. Je kamarádský k pejskům a zajímá ho, co mu nesete k snědku. Jakmile mu dáte nějakou dobrotu, stane se vaším nejvěrnějším kámošem. K tomu však potřebuje dostatek pohybu, který vítá, aby z něj nebyl na stará kolena cvalda.

Paní Braunová

Zajímavé jméno dostala opuštěná kočička u fotbalového stadionu od děvčat, která ji krmila. Už od října je „paní Braunová“ bez domova a pohybovala se kolem jabloneckého sportovního areálu Střelnice. Měla pelíšek pod tribunou, proto ji někteří návštěvníci říkali fanouškovsky Fanda. Hledáme zodpovědného páníčka nebo paničku pro tuto milou a přítulnou kočičku.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD HD