Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

I staré zvíře si zaslouží dožít důstojně

Současný svět je nastavený na mládí. Staří lidé, kteří nestačí tempu dnešní doby, jsou často přehlíženi nebo se nad nimi trochu s nadhledem usmíváme. Ale starý přece nemusí být vždy synonymem pro nemohoucí, nechápající, mimo a podobně. I staří lidé mohou mít mladého ducha. A někteří by svou vitalitou a optimistickým pohledem na život strčili leckterého „mladíka“ či „mladici“ do kapsy. Přesto dnešní svět se starými lidmi moc nepočítá. A podobné je to se zvířaty.

V reportáži se podíváme, jak se žije starým zvířatům v útulcích a co to s nimi udělá, když se jich majitelé zbaví. Důvod vlastně není vůbec důležitý. Je totiž jedno, zda skončí staré zvíře v útulku nebo dokonce na ulici proto, že mu zemřel milovaný páníček či panička a příbuzní se o zvíře nechtějí postarat, nebo proto, že už se staré zvíře omrzelo a potřebuje například veterinární péči, či s ním už není taková legrace jako dříve a podobně. V reportáži pohovoří na toto téma lidé, kteří se starými zvířaty přicházejí do kontaktu každý den. Oslovíme také psycholožku, která rozebere aspekty lidského chování i podobnosti v psychice starých lidí a zvířat. A také vám ukážeme, jak blahodárně může trvalá přítomnost psa v sociálním zařízení pro staré nemocné lidi zkvalitnit jejich život.

Nebojte se starých zvířat! Adoptujte je! Zaslouží si důstojně dožít v láskyplném prostředí!

Žijí v našich vodách

Lín obecný (Tinca tinca)

Odkud pochází: Původní druh na většině území Evropy.

Kde se u nás vyskytuje: Rozšířen ve větší části Evropy, v ČR se vyskytuje ve všech povodích. Typicky žije v mělkých stojatých či pomalu tekoucích vodách s bahnitým dnem s hustými porosty vodních rostlin. Dobře snáší teplou vodu s nižším obsahem kyslíku.

Jak druh poznáme: kaprovitá ryba se zavalitým vřetenovitým tělem, které je pokryté drobnými šupinami pevně zarostlými v kůži. Kůže produkuje velké množství ochranného slizu. Tělo i ploutve jsou zakulacené. Koncová ústa mají jeden pár drobných vousků. Lín má olivově zelené zbarvení se světlým břichem. Samci mají výrazně delší břišní ploutve, které dosahují až k řitnímu otvoru. V naších podmínkách většinou dorůstá maximální hmotnosti kolem 2 kg.

Čím se živí: Lín je všežravec, který se přednostně živí drobnými organizmy u dna (plankton, larvy hmyzu, vodní kroužkovci, vodní měkkýši). Rybáři ho často loví i na nástrahy rostlinného původu (těstoviny, pečivo atp.).

Rozmnožování: Pro lína je typické vytírání na ponořené vodní rostliny. Většinou se rozmnožuje při teplotách vody nad 18 °C.

Zajímavosti: V ČR se tradičně chová v rybnících spolu s kaprem jako doplňkový druh. Oproti jiným rybám je dobře adaptovaný na vysokou teplotu vody (i přes 30 °C). V zahradních jezírcích se občas chová červená či zlatá forma lína. Obecně patří mezi ceněné a chutné druhy ryb.

Respondent: Ing. Miloslav Petrtýl, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka psů

Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata
Pod Chlumem 408, Děčín
tel. č.: 605 801 617
č. účtu: 19-9214022389/0800, v. s. 3410142321
www.utulek-decin.estranky.cz

Nora

Nora je dvouletá fenečka. Do útulku byla přijata s velmi ošklivým zraněním okolo celého krku. To jí způsobil provaz zarostlý hluboko do masa. Nora statečně bojovala o život a vyhrála. Má ale, bohužel, trvalé následky – občas klopýtne a ztrácí rovnováhu, ale jinak se raduje ze života. Nora miluje děti a byla by pro ně ideální parťačkou. Nejlépe by jí bylo u hodných lidí v domku se zahrádkou, kde si bude moci určovat intenzitu pohybu sama.

Leo

Asi devítiletý kříženec jezevčíka Leo je nenáročný pejsek. Na jednom oku má částečně zákal, ale vidí dobře. Nemá problém s ostatními psy, s dětmi chodí denně na procházky a velmi rád se mazlí. Je to velmi milý pejsek, klidný společník, kterého zvládne i starší člověk.

Gucci

Gucci je krásný statný roční pes. Je to ještě štěně, které potřebuje výchovu a výcvik, šijou s ním totiž všichni čerti. K cizím je na první kontakt velmi opatrný a umí pěkně postrašit, ale za minutku obrátí a je kámoš. Gucci nemusí kočky a ostatní pejsky. Jinak je to hračička a velmi rád aportuje. Pro sportovně založené lidi bude Gucci super kamarádem.

Bruno

Bruno je asi osmi až desetiletý belgický ovčák. Do útulku přišel velmi zanedbaný se zánětem kůže. Jeho stav se zlepšuje, kožíšek mu zarůstá, a tak pro něj hledáme domov. Bruno je zlatíčko. Vyhledává lidskou společnost pozornost a velmi rád se mazlí. Na své nové paničce či páníčkovi bude závislý. Bruno by byl skvělým přítelem pro staršího člověka.

Nero

Čtyřletý kříženec německého ovčáka Nero je velmi temperamentní pes. S původním majitelem sloužil jako ostraha. Nero má základní výcvik. Potřebuje zkušenějšího a aktivního majitele. Nemusí moc cizí pejsky a doporučuji ho do prostředí bez dětí.

Bubák

Bubák je asi šestiletý pes. Povahu má milou, vstřícnou a nekonfliktní. Pobytem v kotci ale trpí. Bubák chce být doma v teple a k někomu patřit. Ostatní pejsci mu nevadí, rád se s nimi proběhne. Bubák je vděčný a nenáročný strávník. Zvládne ho bez problémů i starší člověk.

Dan

Asi dvouletý kříženec Dan je klidný a pohodový pejsek. Byl zvyklý na život v bytě. Vychované odrostlejší děti mu nevadí. Dan potřebuje dostatek pohybu, proto by měl jít k lidem, kteří mu ho dopřejí, například při dlouhých procházkách nebo výletech do přírody.

Dag

Dag je pět let starý kříženec pitbula. Je to trošku drsnější chlapík, který se potřebuje nejdříve s člověkem seznámit. Jeho nová panička nebo páníček by měli být sportovně založeni. Dag má totiž energie na rozdávání a nuda mu nedělá dobře. Nehodí se k ostatním pejskům a ani k dětem. Dag je vhodný pouze pro zkušené kynology.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD HD