Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Chovat zvířata pro srst, nebo ne?

Norci, lišky, psíci mývalovití, nutrie a další kožešinová zvířata trpí v klecích na kožešinových farmách, a to zejména kvůli módě, oblibě kožešin, které dnes už lze nahradit umělými materiály. Každým rokem je v Evropské unii za účelem výroby kožešin odchováno a zabito na 32,1 milionů zvířat. Jedná se v podstatě o divoká zvířata, která nikdy nebyla předmětem aktivní selekce na krotkost a přizpůsobení se podmínkám chovu v zajetí a která nejsou vhodná k chovu za účelem produkce. Tato zvířata stráví své krátké a ubohé životy v malých drátěných klecích, kde se sebepoškozují, strádají a snaží se utéci do doby, než je jejich kožešina dostatečně zralá, poté jsou zabita zplynováním či elektrickým proudem. Je to žádoucí? Na to se zeptáme i chovatelů těchto zvířat v umělých odchovech na kožešinové farmě ve Vítějevsi.

Kampaň Proti srsti Svobody zvířat byla zahájena v roce 1999. Ačkoliv se o problematiku získávání kožešin původně začala zajímat Nadace na ochranu zvířat, od roku 2000 vede kampaň již pouze Svoboda zvířat. Jejím cílem je prosazení zákazu chovu tzv. kožešinových zvířat v České republice a informování veřejnosti o této problematice. Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách kampaně.

V současné době se zaměstnanci Svobody zvířat scházejí se členy Zemědělského výboru a příslušných podvýborů. Jedno ze zasedání Zemědělského výboru by mělo být výjezdní, aby členové výboru na vlastní oči viděli, jak to na českých kožešinových farmách vypadá. K jednání o zákazu kožešinových farem bude přizván i ministr Jurečka, zástupci SVS a chovatelů i Svobody zvířat. V listopadu se uskuteční nový průzkum veřejného mínění pro srovnání s průzkumem z roku 2013. Výsledky zveřejní Svoboda zvířat v průběhu prosince 2015. Na jejich stránkách si můžete přečíst i o nových projektech, ve kterých veřejně známé osobnosti vyjadřují svůj názor na chov tzv. kožešinových zvířat a podpisem Petice za zákaz chovu podporují kampaň Proti srsti.

Marta Kubišová: „Lituji zvířata, která jsou ještě v dnešní době chována kvůli výrobě okrasných kožichů. Nechápu lhostejnost lidí, kteří tento masakr podporují. Vždyť dnes už je možné pořídit si imitaci jakékoliv kožešiny bez utrpení zvířat.“

Kde zakotví Pamír?

Útulek pro staré a handicapované koně jsme navštívili před 6 lety. Od té doby se majitelka útulku se svými koňmi a dalšími zvířaty musela už čtyřikrát přestěhovat. Původně se útulek nacházel v Nemojanech, pak v Nových Valteřicích u Moravského Berouna, ale kvůli problémům s majitelem statku se posunuli o kousek dál, do Dvorců u Bruntálu. Nás zajímalo, jak se majitelka paní Zlata Čirkinagičová dostala k záchraně koní, o kolik zvířat se stará a jak se dozvídá o koních, které zachraňuje, i to, jak to probíhá.

Jak se projevují problémoví koně, které nedávno zachránila a jak to, že jí neublíží? Paní Zlatě pomáhají hodní lidé, ale také se opět našli sousedé, kterým vadí, že koně řehtají, psi štěkají a kozy mečí, proto se v současné době opět poohlíží po rozlehlém pozemku, kde by koně na dožití a pár koz a psů nikomu nevadili…

Máte-li tedy nevyužitý pozemek poblíž lesa, na kraji obce nebo na samotě, který nevyužíváte ani jako pole, ani jako pastvinu, ozvěte se, třeba zrovna u vás najdou své štěstí lidé a koně, kteří se navzájem potřebují…

Žijí v našich vodách

Sumec velký (Silurus glanis)

Odkud pochází: Druh je původní na velké části území Evropy v povodích Severního, Baltského i Černého moře. V současnosti pokračuje jeho šíření do vod pobřežních států kolem Středozemního moře.

Kde se u nás vyskytuje: Vyskytuje se v pomalu tekoucích i stojatých vodách po celém území.

Čím se živí: Dravý druh, požírá jiné menší ryby. Velci jedinci jsou ve vodě vrcholovými predátory

Jak druh poznáme: Mohutná hlava, široká ústa s drobnými zoubky. Na spodní čelisti vyrůstají dva páry vousků, na horní čelisti jeden pár výrazných, dlouhých vousů. Protažené bezšupinaté tělo v zadní části zploštělé. Hřbetní ploutev je velmi malá, naopak řitní ploutev tvoří výrazný dlouhý lem od břicha až k ocasní ploutvi. Dožívá se vysokého věku kolem 80 let a dorůstá do velikosti 250 cm, při hmotnosti kolem 100 kg.

Rozmnožování: V dubnu až červnu při teplotě vody nad 20 °C. Samci tvoří vytírací hnízda, kdy u dna vytvoří mělkou prohlubeň, případně očistí obnažené kořenové systémy pobřežní vegetace. Toto hnízdo samec dočasně hlídá do doby vykulení plůdku.

Zajímavosti: Patří mezi největší druhy sladkovodních kostnatých ryb. Neověřené historické prameny uvádějí jedince o velikosti přes 4 m s hmotností 300 kg. Místy je velmi hojný a dorůstá značných rozměrů, s ohledem na noční aktivitu a život u dna jde o celkem nenápadný druh.

Respondent: doc. Mgr. Ondřej Slavík, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze

Nabídka koček z Dobříně

Kočičí domov Sluníčko
Sokolská 158
Dobříň u Roudnice nad Labem
tel.: 607 245 648
č. ú.: 2500438542/2010
kocicidomovslunicko.cz

Julča

Julča je neobyčejně mazlivá tříletá kočička, která se dostala do útulku, protože její panička tragicky zahynula. Své bývalé ani současné kočičí kamarády odhání, aby jí neubíraly lidskou přízeň. Lidi zkrátka bezmezně miluje a bude vám za nový domov vděčná. Není zvyklá chodit ven, proti ji doporučujeme do bytu.

Lotynka

Lotynka je pětiměsíční kotě, které netrpělivě vyhlíží svého nového páníčka. Je to spíše samotářka, i když vám bude příst za ouškem. Vezme zavděk pelíškem v bytě i v domečku se zahrádkou, hlavně aby mohla pozorovat vánoční ozdoby na svém prvním vánočním stromku.

Filípek z Braníka

Kocourek Filípek z Braníka trpěl svým bezdomovectvím natolik, že se vloudil do nájemního domu a domáhal se svého nového domova. Zde však nebyl vítán, a tak putoval se zdravotními potížemi do útulku, kde se ho podařilo vypiplat. Filípek je bezkonfliktní, už je starší, ale zdravý a chtěl by s vámi odpočívat na pohovce u televize a odvděčil by se hlasitým spokojeným vrněním.

Amadeus

Amadeus, pětiměsíční, nádherný a ohromně chytrý bílomourek čeká na svůj domov jako poslední z jeho kočičí rodiny. Jeho příbuzní totiž už dávno bydlí, přitom Amadeus je tak skvělé stvoření, které by svou láskou, náklonností a dovádivostí potěšilo každou rodinu i smečku, ať v bytě, nebo v domku. Je to hravý, nekonfliktní a mazlivý kocourek.

Kyra

Kyra se jako bezprizorné kotě toulala v obci Hněvice, až povila koťátka a ani Městský úřad ve Štětí nedokázal paní chalupářce, která jí hledala umístění, pomoci. Kyra je rok a půl stará želvovinová kočička, je nekonfliktní vůči ostatním kočičkám. Při prvním kontaktu s člověkem je opatrná, ale jakmile začne důvěřovat, promění se ve velkou mazlivku. Najde hodné pánečky v domku se zahrádkou?

Leonek

Leonek je pětiměsíční, ale je to veliký černý kočičí dorostenec. Jen má smůlu, že je nechtěným potomkem toulavé nevykastrované maminky. Majiteli sice byla nabídnuta kastrace jeho kočiček zdarma, ale nevyužil ji. Leonek je hodný, hravý a mazlivý, proto touží po domku se zahrádkou, kam by se chodil pomazlit a napapat.

Noel

Noel je čtyřměsíční černé kotě s bílou náprsenkou. Je to Pražák a v útulku je se svými sourozenci už od miminka. Zatím se žádnému z těchto koťátek, nepodařilo odejít do milujícího domova. V útulku sice společně dovádějí, ale Noel už touží po láskyplné náruči a mazlení, kterého se mu v útulku nedostává z důvodu velké konkurence.

Fidorka

Fidorka pochází ze zahrádkářské kolonie, kde se o kočičky bez domova stará hodná paní, díky níž jsou všichni místní čtyřnožci kastrovaní. Majitel se o přítulné kočičky přestal starat, ani na ně nechtěl přispívat. Fidorka je moc hodná, mazlivá a vděčná pětiměsíční kočičí slečna, která kolem sebe rozdává lásku a pohodu.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD HD