Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Projekt na záchranu kriticky ohroženého jasoně dymnivkového v Podyjí

Unikátní projekt na záchranu kriticky ohroženého motýla jasoně dymnivkového v Národním parku Podyjí nemá v České republice obdoby. Populace vzácného motýla se od vzniku projektu ztrojnásobila. Přispělo k tomu především to, že v podyjském parku vzniklo dvanáct nových pasek. Domovem jasoně dymnivkového jsou totiž prosvětlené okraje lesa.

Jasoň dymnivkový je poměrně velký motýl podobný běláskovi. Má však průsvitné okraje křídel a na křídlech malé černé tečky. Od běláska se liší také způsobem letu, spíše vzduchem jen tak plachtí.

Klikněte pro větší obrázekKriticky ohrožený jasoň dymnivkový koncem minulého století z území Čech a Moravy málem zcela vymizel. Motýl potřebuje ke kladení vajíček dobře prosluněná místa v lesích. Nejčastěji proto vyhledává čerstvé paseky v listnatých lesích nebo okraje lesních světlin. V Podyjí přežil jasoň dymnivkový v okrajových porostech podél údolních luk patrně díky lepším podmínkám – více světla, výskyt rostlin, kterými se živí housenky. Další podmínkou výskytu tohoto motýla je přítomnost dymnivek (rostlina), na nichž žijí jeho housenky. Jasoně dymnivkového můžete v Národním parku Podyjí pozorovat za slunného počasí.

Aby se pes u veterinárního lékaře nebál

Klikněte pro větší obrázekMnozí majitelé pejsků znají situaci, kdy musí se svým čtyřnohým kamarádem navštívit veterinárního lékaře. Nejen pro pejska, ale i pro ně je mnohdy tato situace velmi stresující. Jak na to, aby se váš pes u veterináře nebál? V reportáži vám nabídneme několik rad zkušeného cvičitele psů i s vysvětlením, jak pejsci určité situace chápou a co udělat pro to, aby byl pes na veterině v pohodě.

Úvod – situace

Obavy psů z prostředí veterinární ordinace většinou pochází z nepříjemné předchozí zkušenosti jen málo nebo vůbec ne. Daleko víc jsou jejich obavy ovlivněny dvěma dalšími faktory:

 1. Atmosférou místa, především pachovou. Pach dezinfekce, krve, moči (někteří psi ze strachu udělají loužičku), sekretu análních žláz (mohou pustit rovněž ze strachu), možná i pach smrti - to všechno jsou jistě schopni cítit, přestože my máme pocit, že je všechno výborně uklizeno. Kromě toho jsou psi velice dobře schopni si předávat emoční naladění, a to na veterině moc pozitivní není.
 2. Obavami psovoda z toho, jestli jeho pes na veterinu bude vůbec chtít vejít, jak se tam snese s ostatními zvířaty, jak psovod svého psa dostane na vyšetřovací stůl, jak ho udrží v klidu a jak pes vůbec vyšetření nebo ošetření zvládne. Toto emoční naladění psovoda se opět přenáší na psa a velmi ovlivňuje jeho chování. Řekl bych, že z velké části. Zatímco s vlivy podle bodu 1 se nedá dělat skoro nic, jen psa správně podpořit, aby je zvládl co nejlíp vstřebat, s vlivem podle bodu 2 můžeme dělat hodně.
Tři kroky, co s tím

Vstup na veterinu – úkolem je projít „problémové místo“, stejně jako třeba vstoupit na eskalátor, přejít lávku nad výkopem a podobně

 • spolehlivý obojek, ne postroj, kvůli ovladatelnosti psa
 • nekonejšit
 • nelákat
 • nepřemlouvat
 • psa vzít na krátko na vodítko a sebevědomě vejít
 • odměnit psa může majitel až uvnitř, za to, že PROŠEL tou situací

U recepce a v čekárně:

 • opět nekonejšit
 • zbytečně na psa nemluvit
 • nenechat psa, aby se někam schoval, určitě ne za psovoda
 • měl by být sám za sebe – kontrola prostředí
 • měl by mít možnost se rozhlédnout, v klidu prozkoumat situaci
 • pokud má vycvičené odložení, odložit ho na bezpečném místě a jít vyřídit recepci
 • v žádné případě by psi na vodítku neměli jít do přímého kontaktu

V ordinaci:

 • vstup jako do čekárny
 • požádat lékaře o minutu času, aby si pes mohl prohlédnout a očichat prostředí
 • nechat alespoň předními packami skočit na vyšetřovací stůl, ideálně by tam měl pes skočit sám - kontrola prostředí
 • místo pro psovoda je u hlavy psa – hlava a krk jsou komunikační zónou, kdo ji ovládá, ovládá psa
 • klidnit psa
 • pokud má pes poslušnost, udržovat pod povelem
 • jednoduchý chvat, pomocí kterého může psovod udržet i velkého psa vleže na zemi nebo na stole

Autor: Ivan Benda

Umisťovací výstava opuštěných koček

Občanské sdružení na ochranu zvířat Podbrdsko ve spolupráci s občanským sdružením Chlupáči v nouzi pořádá Umisťovací výstavu opuštěných koček v sobotu a neděli 13. a 14. června 2015 od 10 do 17 hodin v areálu Muzea betlémů v Karlštejně č. p. 11. Vstupné je dobrovolné. Přijďte si prohlédnout kočky z útulků, a třeba si některou odnést domů. V rámci výstavy se uskuteční charitativní kočičí jarmark. Zakoupením výrobků na tomto jarmarku podpoříte kočky v útulcích, výtěžek bude použit na veterinární péči a krmivo.

Než si osedlám koně

V tomto dílu seriálu Než si osedlám koně se zaměříme na sedlání koně ve westernu.

Nabídka psů

Psí útulek Chlum u Hořic
Holovousy 127, Hořice
tel. číslo: 777 895 626
č. účtu: 2000101003/0800
utulek-chlum.myam.cz

Klikněte pro větší obrázekAmerický pitbulteriér TONNY se narodil před čtyřmi lety. Do útulku ho dala paní, která už se o něho nemohla starat. Tonny má rád lidi, ale nesnese se s ostatními psy ani fenkami a platí to i o ostatním zvířectvu. Tonny by byl vhodný jako jedináček do bytu.

Klikněte pro větší obrázekGRASY je fenka plemene appenzellský salašnický pes. Je jí pět let. Vůči jiným psům je dominantní, jinak je to velký mazel. Grasy se hodí i k dětem! Je to pejsek s průkazem původu.

Klikněte pro větší obrázekDvouletý SEDRIK je kříženec irského setra. Je to mladý nevycválanec, pořádně temperamentní. Sedrik potřebuje pevnou ruku, ale spravedlivou a laskavou. Ostatní pejsky včetně fenek si vybírá, s některými se kamarádí, jiné nemá rád. Jinak je to hodný a nekonfliktní pes. Hodil by se nejlépe k aktivním lidem, kteří by mu dali prostor se pořádně vyřádit.

Klikněte pro větší obrázekČERTÍKOVI je asi rok nebo dva. Je to kříženec, který byl odebrán pro týrání. Rád chodí na procházky, už se tolik nebojí, jako na začátku, ale je potřeba s ním zacházet opatrně a ukázat mu, že se nemá čeho bát. Čertík je milý pejsek, který si zaslouží novou šanci.

Klikněte pro větší obrázekSedmiletá kříženka pitbula AMY byla odebraná pro týrání. Nyní se už oklepala a je z ní milá fenka, která miluje lidi. Občas se však ještě leká prudkých pohybů. Se psy se snese, ale vše ostatní loví! Není tedy vhodná do domácnosti s jiným zvířectvem.

Klikněte pro větší obrázekZLAŤÁK je čtyřletý kříženec retrívra. Nejlépe by se hodil ke staršímu člověku, kterému bude dělat společníka. Zlaťák je velká osobnost, nekonfliktní, avšak nevhodný do rodiny k dětem. Nejlépe do bytu, protože rád utíká a přelézá ploty.

Klikněte pro větší obrázekMARLEY je tři roky starý kříženec parson russel teriéra byl nalezen v Hořicích. Je dobře živený, čistý. Nepostrádá ho někdo? Pejsek je velmi milý, kontaktní a v kotci se mu vůbec nelíbí.

Klikněte pro větší obrázekJIMY je kříženec king Charles španěla. Je to mladý pes, maximálně pětiletý. Povahu má hodnou a milou, jen je trochu uštěkaný, ale je to extrémní mazlík a milovník piškotků.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD