Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Pomoc zvířatům patřícím lidem bez domova

V reportáži, která vznikla ve spolupráci se společností Psí život představíme dvě kampaně, které nemají v naší republice obdoby. Žádná jiná organizace na ochranu zvířat se těmito problémy nezabývá systémově a cíleně. Seznamte se se dvěma ojedinělými projekty, jejichž patronkou je Matra Kubišová.

V Čechách je přibližně 40 tisíc lidí bez domova, po jejich boku žijí na ulici tisíce zvířat, která jsou pro ně často jediným blízkým přítelem v tíživé situaci. O svá zvířata se lidé bez domova snaží v rámci svých možností dobře postarat (složitější bývá situace u uživatelů návykových látek). Pokud však jejich zvíře onemocní nebo se zraní, nemají prostředky na veterinární péči, a tak zvířata často trpí bez pomoci.

Zvířata většinou nejsou očkována a velkým problém je také jejich nechtěné množení, tedy nekonečný nárůst počtu zvířat žijících v nedobrých podmínkách ulice.

Počty zvířat, žijících s lidmi na ulici, je nemožné eliminovat, kastrací však lze zamezit nechtěnému množení. Lidé ze společnosti Psí život spolupracují s celou řadou dalších organizací, jako jsou například Armáda spásy, Naděje, Veterináři bez hranic a další. Svou pomoc poskytují zvířatům a jejich majitelům přímo v terénu. Pomáhají nacházet východisko v situacích, které majitelé zvířat nedokážou kvůli své sociální či finanční situaci sami řešit. Jde zejména o léčení nemocných a zraněných zvířat, pravidelné očkování, zbavování vnitřních a vnějších parazitů, zajišťování kvalitního krmiva zvířatům v rekonvalescenci a fenám se štěňaty. Po dohodě s majiteli zvířat zajištují také kastrace. V případech, kdy je to nutné, poskytují zvířatům dočasný azyl, a to zejména v případech, kdy zvíře vyžaduje neustálou péči či dohled (zvířata nemocná a po zákrocích), nebo je-li jejich majitel dočasně hospitalizován v nemocnici či je nabídl k adopci.

V minulém roce pomohla společnost Psí život a spolupracující organizace 220 zvířatům, která patří lidem bez domova a uživatelům návykových látek. Tento rok čeká na jejich pomoc přibližně 300 zvířat.

Československý program na pomoc psům a kočkám v romských osadách

„Vznik sociálně vyloučených lokalit staví do složité situace nejen jejich obyvatele, zejména děti a mladé lidi, ale zároveň i jejich zvířata, která zde společně s lidmi žijí. V těchto místech neustále narůstá počet zvířat, která nikomu nepatří, jsou ponechána svému osudu a často přežívají nemocná a zraněná v otřesných podmínkách. Společně jim však dokážeme pomoci!“ říká patronka projektů Psí život Marta Kubišová

Slovensko dlouhodobě bojuje s velkým počtem toulavých psů na svém území, jejich počet se odhaduje na 150 000 (z celkového počtu 500 000 psů na Slovensku).

Většina toulavých psů a koček pochází z chudinských romských osad, kde zvířata živoří v otřesných podmínkách, trpí parazity a nemocemi, mají různá neléčená zranění a nejsou očkovaná. Jejich počet navíc neustále roste, protože se mezi sebou nekontrolovatelně množí.

Jak se situace řešila? Usmrcováním zvířat krutým nehumánním způsobem. Náhodnými odchyty zvířat a jejich umístěním do otřesných podmínek přeplněných karanténních stanic, kde jsou podle slovenského zákona po určité době utrácena. A do třetice: hromadným převozem zvířat do Čech ve snaze zachránit je před utracením na Slovensku. To však problém zvířat na Slovensku neřeší. Tyto snahy naopak vytvářejí problémy nové, a to jak na slovenské, tak na české straně. Praxe ukazuje, že jediným efektivním a humánním řešením je plošná kastrace zvířat na slovenském území. A právě za tímto účelem vznikl „Československý program“ - zvířata nepřevážíme do České republiky, ale řešíme problém toulavých zvířat přímo v místě jeho vzniku – tedy ve slovenských romských osadách. Společnost Psí život se rozhodla podpořit snahu slovenské ochranářské organizace Práva zvířat a začala s ní úzce spolupracovat. Společně s veterináři vyrážejí jejich členové do slovenských romských osad (osadu po osadě) a všechny dospělé psy a kočky během několika dní vykastrují a vracejí je zpět. Zároveň odebírají všechna zvířata ve špatném zdravotním stavu a mláďata a hledají jim náhradní domovy.

Doposud bylo vykastrováno 700 zvířat v 8 osadách, 560 bylo odebraných, většina z nich již našla nový domov. Tento rok je v plánu návštěva 7 osad po celém Slovensku, kde čeká na pomoc přibližně 750 zvířat.

Pokud chcete pomoci nebo se jakkoliv jinak zapojit, či vás zajímají další podrobnosti, navštivte webové stránky psizivot.com.

Proměna městské zeleně ve prospěch zvířat

Městská zeleň může mít mnoho podob. Upravený park s krátce posekanou trávou a květinovými záhonky plnými macešek a dalších pro tyto účely speciálně vyšlechtěných rostlin. Nebo tzv. park přírodní s pestrou skladbou rostlin, keřů i stromů, který je mnohem příznivější k nejrůznějším volně žijícím živočichům. Přírodní však neznamená neupravený nebo neregulovaný. I zeleň tohoto typu musí být pečlivě vybraná a vysazená do prostředí, do kterého se bude hodit. Citlivou volbou můžeme dosáhnout zamýšleného, totiž, že obohatíme městskou aglomeraci o kousek skutečně živé přírody, kde se budou dobře cítit ptáci, motýli, včely, čmeláci a další hmyz i ostatní druhy živočichů.

Odborníci z řad nejrůznějších organizací, jako například České společnosti ornitologické, se o tuto proměnu zasazují velmi intenzivně. A vypadá to, že se začíná blýskat na lepší časy. Starosta městské části Praha 4 je proměně městské zeleně nakloněn a má s ní velké plány. V reportáži se dozvíte podrobnosti.

Než si osedlám koně

Dnešní díl seriálu Než si osedlám koně má téma poprvé u koně.

Nabídka psů

Útulek Nová Paka
Přibyslavská 124
tel. č.: 731 626 969
č. účtu: 2000412864/2010
utuleknovapaka.estranky.cz

Klikněte pro větší obrázek Rok starý kříženec rotvajlera ARGO je asi padesátikilový mazel s velkým srdcem. Bývalí majitelé ho nechali u domu, ze kterého se odstěhovali. Argo i přesto miluje lidi. Hodil by se pro venkovní chov, kde bude mít dost prostoru pro pohyb. Na vycházkách má páru, je chytrý, učenlivý a má rád pamlsky. Argo je očkovaný, čipovaný a kastrovaný.

Klikněte pro větší obrázek ŠIBI je dva a půl roku stará shiba inu, která byla nalezena hubená, ustrašená a plachá. Zjistilo se, že byla vyhozená z množírny po tom, co jí odebrali šesti týdenní štěňata. Šibi už je na tom o mnoho lépe fyzicky i psychicky, je veselá, aktivní a ohromně mazlivá.

Klikněte pro větší obrázek Destiletá BÁRA ztratila milovaného páníčka. Poté byla několikrát adoptovaná, ale bohužel také vždycky vrácená. Jednou proto, že nezvládala být sama doma. Podruhé bylo vše v pořádku, dokud si nezačala nárokovat paničku jen pro sebe. No… Bára se rozhodně nehodí do kotce. Potřebuje láskyplnou péči člověka, který s ní bude moci trávit hodně času a nebude mu na obtíž přenechat jí vedle sebe místo na gaučíku. K dětem se Bára nehodí a musím vás upozornit také na to, že Bára nenávidí opilce. Někteří pejsci to tak mají a je dobré to vědět.

Klikněte pro větší obrázek Kříženci BENOVI jsou asi čtyři roky. Je to velmi přátelský pes a to jak k lidem, tak k ostatním psům. Beník je zvyklý i na děti. Beník je poměrně aktivní a tak by si zasloužil páníčky, kteří by se mu věnovali a pobývali s ním rádi venku na výletech a procházkách.

Klikněte pro větší obrázek KOBLIHA. Teprve tři a půl měsíce staré psí mimino. Podle původních majitelů, kteří se jí zbavili, je to kříženka čivavy a jorkšíra. Kobližka je milá, hodná a přátelská psí holčička. Takovej pejsek „do kapsy“. Nenechte jí v útulku čekat příliš dlouho.

Klikněte pro větší obrázek Dvouletý BOREK je menší kříženec, velmi aktivní a živý. Než přišel do útulku, byl uvázaný u boudy a ponechaný svému osudu. Borek potřebuje pohyb, ideálně bydlení v domku se zahradou a milující rodinu. Hodí se spíše k aktivním lidem. S ostatními pejsky nemá problém, ale kočky a slepice prohání. Není vhodný k celoročnímu pobytu venku, pouze přes den, na noc chodí spát do domu.

Klikněte pro větší obrázek Velmi temperamentní BOJKO hledá domov! Je to asi dva a půl roku stará kříženec, který si své psí kamarády vybírá podle sympatií. Bojko je velmi fixovaný na člověka, který se o něj stará. Trpí separační úzkostí, kterou se po velmi malých krůčcích snaží v útulku odstranit. Pokud je sám doma, byť jen půl hodiny, ničí věci, trhá oblečení, je schopen vytahat obsah skříně a zničit, co jde. Jakmile od něj člověk odchází, je schopen se podhrabat, vyhrabat dlaždice a utíkat za pánem a štěkat, až se chudák pejsek dusí. Moc by si zasloužil domov, ale pouze u zkušených páníčků.

Klikněte pro větší obrázek TOM je odrostlé štěně. Nějaký „dobrák“ ho vyhodil na ulici. Nenamáhal se ani přivést pejska do útulku. Tomík je přitom moc hodný, milý a přátelský pejsek. Líbilo by se mu u sportovně založených lidí nebo v rodině s dětmi, které má velmi rád.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD