Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Netopýři ze Stromovky dostali nové budky

V pražské Stromovce žije devět druhů netopýrů, které patří mezi silně či dokonce kriticky ohrožené. Za jejich úbytek může ve velké míře zateplování budov, protože se velmi často stává, že při těchto pracích zůstávají netopýři zazdění ve štěrbinách domů, kde následně hynou. Proto se rozhodli ochranáři ze Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy společně pražským magistrátem rozmísti ve Stromovce speciální budky, které umožní netopýrům klidné hnízdění.

Ve Stromovce žije až několik set netopýrů. Budky jsou uzpůsobeny tak, aby simulovaly dutiny a štěrbiny starých stromů, které odumírají nebo jsou napadeny houbami. Jedná se nejčastěji o topoly. Velmi důležité je také to, aby budky měly blízko k vodní ploše.

V reportáži vás seznámíme s těmito zajímavými nočními tvory a dozvíte se také, jak můžete netopýry v Praze, ale i na jiných místech naší republiky, podpořit.

Plši ze sladké Francie

V záchranné stanici Ochrana fauny ČR uvítali před nedávnem tři vzácné hosty – plchy zahradní, kteří přicestovali na naše území až z daleké Francie. Jak k tomu došlo? Česká firma, která nakupovala zemědělské stroje v zemi galského kohouta, zjistila, že se v jednom z nich rozhodli přezimovat tři plši zahradní. Naštěstí se obrátili na místní záchrannou stanici a tři zástupci kriticky ohroženého živočišného druhu tam byli převezeni. Následně se strhla vlna zájmu ze strany odborníků, protože taková vzácná návštěva nesměla uniknout žádnému z nich. Nyní už se plšíci těší zaslouženému klidu, a tak jsme se rozhodli vám je představit. Bohužel jde o druh, který se na našem území nevyskytuje, a tak nebudou moci být vypuštěni do volné přírody. No, ale třeba se najde jiné řešení…

Kromě toho se v záchranné stanici poptáme na novinky z oblasti zachráněných zvířat, a protože se blíží jaro, zopakujeme ty nejdůležitější zásady, jak se chovat v tomto období ve volné přírodě, aby nedocházelo k rušení zvířat a zbytečnému odebírání mláďat, což se každoročně děje v poměrně velkém měřítku.

Více informací najdete na www.ochranafauny.cz.

Než si osedlám koně

v dalším dílu seriálu Než si osedlám koně si řekneme, co je to horsemanship.

Nabídka koček

Občanské sdružení na ochranu zvířat Podbrdsko
tel. číslo: 603 828 229
č. účtu: 152335352/0600
www.kockypodbrdsko.cz
www.podbrdsko.kocky-online.cz

Klikněte pro větší obrázek Roční VALENTÝNKA je milá kočička, velmi mazlivá a společenská. Svou pozorností neobtěžuje, počká si, až na ni máte čas. Je zvyklá na kočky a na menší psíky. Valentýnka je čistotná. Hodila by se jako kamarádka k mírnější kočce. Valentýnka byla zvyklá chodit na zahrádku, ale u člověka v náručí je to prý stejně nejlepší. Valentýnka je očkovaná a kastovaná.

Klikněte pro větší obrázek MALÁ LADY JANE je primadona. Chce být jedinou kočkou v domě. Svým lidem je schopna poskytnout nezměrnou lásku se všemi projevy přítulnosti a dobře si je hlídat. Také si s ní docela pěkně popovídáte: Malá Lady Jane obšírně komentuje vše, co se kolem děje. Je jí asi rok, je kastrovaná a očkovaná. Jako kočičí jedináček bude Malá Lady Jane vaším naprosto dokonalým společníkem

Klikněte pro větší obrázek Bílomourek LORD RANDOLPH, zvaný Randy, je asi rok a půl stará kocourek. Je očkovaný a kastrovaný. Randy je mírný pohodář, milý a mazlivý, v novém prostředí zpočátku trochu plašší. Pokud jde o soužití s ostatními kočkami, se všemi vychází dobře Shrnuto a podtrženo: Randy může vhodně doplnit smečku klidnějších koček. A když bude nablízku pes, který si Randyho nebude moc všímat, Randy si na oplátku nebude všímat jeho. Kocourek bude vděčný za lidské pohlazení a časem možná uvítá i možnost chození ven.

Klikněte pro větší obrázek MELUZÍNKA je krásná polodlouhosrstá tříbarevka, milá, povídavá, něžná. Narodila se na břehu Jizery mezi kočkami, které zbyly opuštěné, když se jejich rodina prostě odstěhovala. Meluzínka je asi sedmiměsíční kočička, kastrovaná a očkovaná. Povahu má mírnou, hodí se k dětem i dalším kočkám. Určitě pouze do rodiny, které nebude v bytě vadit sem tam nějaký ten chlup a kde budou ochotni Meluzínce pomoci s rozčesáváním jejího hedvábného kožíšku.

Klikněte pro větší obrázek Tříbarevky MAYA a SIGYN, matka s dcerou, byly nalezeny v areálu průmyslového podniku nedaleko Berouna. Obě jsou velmi přítulné a hravé, zvyklé na společnost dalších koček a dvou menších pejsků. Sedmiměsíční Sigyn je hravější, víc dovádí s kočkami. Maya potřebuje mít svého člověka na mazlení, na povídání, prostě co nejvíc nablízku. Jsou jí asi dva roky. Maya i Sigyn jsou kastrované a očkované. V bytě čistotné, ale mohly by chodit i ven.

Klikněte pro větší obrázek Drobné černé sedmiměsíční koťátko zbylo po lidech, kteří se odstěhovali do zahraničí a kočky nechali svému osudu. NOELA přišla do depozita s těžkým zánětem středního ucha a veterináři jí nedávali moc šancí. Noela je ale bojovnice, uzdravila se. Zůstal jí ovšem hendykep – stáčí hlavičku ke straně. Navzdory tomu dovádí s ostatními koťaty, moc ráda spinká u člověka a když přijdete domů, může se radostí „upříst“, je společenská a velmi milá. Kvůli hendykepu je pro Noelu vhodným domovem pouze byt, může jít jako kamarádka k další neagresivní kočce.

Klikněte pro větší obrázek Asi dvouletý statný bílomourek MYŠÁK se nešťastně toulal po sídlišti a snažil se vnutit lidem domů. Myšák je mazlivý pohodář, nekonfliktní vůči ostatním kočkám a je dokonce zvyklý na společnost dvou menších pejsků. Hodí se jako kamarád k dětem. Zřejmě by mu udělalo radost, kdyby si mohl občas zadovádět na zahrádce. Myšák je kastrovaný a očkovaný.

Klikněte pro větší obrázek Černou MATYLDU, mourinku Josefínku a tříbarevku Mariannu spojuje podobný osud i věk: byly nalezeny pohozené na silnících po různých místech Čech a je jim šest až sedm měsíců. Slaboučká koťátka se ze svých ran postupně vylízala a vyrostly z nich spokojené, veselé, hravé a mazlivé kočičky. Všechny jsou velmi společenské, vhodné kamarádky k dalším kočkámi i k dětem. Matylda a Josefínka už asi zůstanou drobnější a choulostivější-snadno chytí rýmičku, proto je doporučujeme do bytu. Kočičky jsou očkované, statnější sportovkyně Marianna, zdatná skokanka do výšky i dálky, je již i kastrovaná.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD