Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Fjordský kůň v ohrožení

Fjordský kůň, malý, ale silný koník, paří mezi čtyři původní norská plemena a stal se takřka jedním z norských národních symbolů. Chová ho i několik českých chovatelů. Toto čtyři tisíce let staré plemeno patřilo k nejoblíbenějším koním Vikingů a slouží už od pradávna nejen k dopravě, ale i v hospodářství. Nyní je však v ohrožení. Populace fjordů neustále klesá a na světě jich žije už jen několik tisíc; v Norsku již pouze pět tisíc koní tohoto plemene. Na vině je především nezájem chovatelů. Pár koní se chová už jen v zájmových chovech, protože ze zemědělství je vytlačili stroje. Proto se odborníci snaží venkovské hospodáře přesvědčit, aby koně chovali alespoň pro potěšení, když ne pro hospodářskou činnost. Jak je to s kontrolovaným rozmnožováním fjordů, jak je zajištěna čistá genová linie a dají se takto koně udržovat do nekonečna? Co pro záchranu tohoto plemene v Čechách dělá Svaz Chovatelů fjordských koní v ČR? Zeptáme se chovatelky Žanety Pfefrové, předsedkyně této neziskové organizace, jejímž hlavním cílem je dle stanov organizace „podpora a zkvalitňování čistokrevného chovu fjordských koní v ČR v souladu se stanovami a chovatelským řádem Fjord Horse International.

Tibetský teriér – společenský ovčák

Plemeno tibetský teriér letos slaví v Čechách kulaté výročí – čtyřicet let, kdy došlo k založení chovu tohoto plemene v naší republice. O tom nám více poví „služebně nejstarší“ členka Klubu tibetských teriérů Dagmar Hrdinová, která vlastnila psíka jednoho z prvních chovů u nás a je tomuto plemeni věrná od roku 1981. Jedna její fena je první šampionkou Lucemburska z českého chovu, což se za celých čtyřicet let žádnému jinému našemu chovateli tibetských teriérů nepodařilo. Fenka je potomkem nejúspěšnější chovatelské stanice v republice, kterou vlastní paní Eva Pravdová. Ta celý svůj život zasvětila právě tomuto plemeni; dovezla k nám řadu psů a fen, které významně přispěly do chovu a díky ní je český chov uznávaný v zahraničí. Jak napovídá název, plemeno opravdu pochází z Tibetu, kde dodnes pase ovce a hlídá majetek svého pána. Tibetský teriér je velice milý a neagresivní, přitom mrštný a velmi pohyblivý pes. Na svého pána je velmi fixován a brání ho do posledního dechu. Je to zdravé a dlouhověké plemeno nezatížené dědičnými chorobami. Ve skutečnosti se však o pravého teriéra nejedná, je to spíš ovčácký pes. „Teriér“ v názvu mu byl přisouzen kvůli tomu, že vystihuje jeho obrovský temperament.

Než si osedlám koně

Ve druhém dílu miniseriálu Než si osedlám koně vám poradíme, kam za koňmi.

Nabídka koček

Bona – kočičí útulek
Kozly 35
Česká Lípa
Tel. 736 271 294
Č. u. 169460096/0600
www.kocky-bona.net

Klikněte pro větší obrázek ČIČÍ je dvouletý mouratobílý kocourek, kastrovaný, milý a vděčný za pohlazení. Má rád lidskou společnost. S ostatními kočičími kamarády se dobře snáší a vás jako paničku nebo páníčka bude nadevše milovat.

Klikněte pro větší obrázek MIMI je osmiměsíční želvovinová kočička, která se dostala do útulku jako malé koťátko. Zřejmě byla brzy odstavena od kočičí maminy. Je mazlivá a zatím není kastrovaná. Občas si vynahrazuje nedostatek lidské lásky tím, že vám olíže ruku. Není vhodná k malým dětem, občas citelně zatne drápky.

Klikněte pro větší obrázek ČÍRA je čtyřletá a docela odvážná kočička. Je to kastrovaná kočičí dáma a zároveň a rozhodně zaručená myšilovka, i když není vhodná k hospodářským zvířatům. Má ráda mazlení a hlazení. Hodila by se ke starším lidem.

Klikněte pro větší obrázek FIFINA je dvouletá kočička. Pochází z vesnice, kde se přitoulala ke staré paní, aby se ukryla před zimou. Jenže nová panička se odstěhovala a Fifina se ocitla v útulku. Je kastrovaná a vhodná do klidné domácnosti bez dětí. Taky se bojí psů.

Klikněte pro větší obrázek Tříletou DRÁŽU přivezli lidé do útulku z vrátnice, kde asi rok přebývala. Bohužel začala vedení podniku překážet, a tak ji ostraha převezla do útulku. Hodí se do poklidné domácnosti, kde se jí dostane pohlazení.

Klikněte pro větší obrázek REZÍK je pětiletý kastrovaný kocourek. Je to přítulný mazel, vděčný za dobré nakrmení. Je to nalezenec, který už rok pobývá v útulku, a tak si zaslouží, aby ho někdo měl rád. Nejlépe by mu bylo v domácnosti bez malých dětí.

Klikněte pro větší obrázek PÉŤA je osmiměsíční kocourek, nalezený ve městě. V útulku je tři měsíce a nikdo ho nehledá. Je klidný a milý a čeká na stejně příjemného páníčka nebo laskavou paničku.

Klikněte pro větší obrázek ČERT je čtyřletý kastrovaný kocour. Rád si hraje na schovávanou a rošťačí. S ostatními obyvateli kočičího domova se však snáší velice dobře, ale uvítal by pouze svůj pelíšek u hodného člověka.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD