Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Ochrana zvířat a welfare – nový studijní obor na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně

V letošním roce ukončí tříleté bakalářské studium první absolventi nového studijního oboru Ochrana zvířat a welfare (životní pohoda) z Fakulty veterinární hygieny a ekologie při Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Letos poprvé umožňuje univerzita navázat také dvouletým magisterským studiem.

Studenti v novém oboru získají znalosti z chovu hospodářských i volně žijících zvířat, jejich etologii, o podmínkách pro welfare a o ochraně zvířat. Během studia budou seznámeni i se změnou úrovně vztahu člověka ke zvířeti vyjádřeného právními, odbornými i morálními normami. Jednou z hlavních náplní studia je vytváření podmínek pro zacházení se zvířaty a jejich zařazení jako důležitého aspektu běžného života člověka současné civilizace.

Absolventi Ochrany zvířat a welfare se mohou uplatnit v oblasti ochrany zvířat proti týrání, ochrany zvířat při zacházení s nimi, vytvářet pro zvířata odpovídající podmínky a také v oblasti kontroly (orgány veterinární správy, inspektoráty životního prostředí, orgány veřejné správy, celní správy, městská policie či policie ČR, hasičské sbory, úřady obcí, měst a městských částí, diagnostické laboratoře, podniky zabývající se chovem či přepravou zvířat, organizace zajišťující ochranu ohrožených živočišných druhů, zoologické zahrady, útulky a další).

Ochrana zvířat se s novým studijním oborem dostává na novou úroveň. Vysokoškolsky vzdělaní odborníci (nejen v oblasti legislativy) tak doplní praktiky s dlouhodobými zkušenostmi v této oblasti.

Charitativní pochod na pomoc opuštěným a týraným zvířatům

18. 4. 2015 proběhne v pražských Kunraticích 1. charitativní pochod na podporu opuštěných a týraných zvířat, zejména psů a koček, kterých je v útulcích v České republice velké množství. Cílem pochodu je získat finanční prostředky, které budou použity ve prospěch vybraných psích a kočičích útulků. Startovné je stanoveno na 150 Kč, ale můžete přispět i více, podle svého uvážení. 70 % výtěžku ze startovného bude použito na krmivo, 20 % na stavební úpravy útulků, zbylých 10 % obdrží útulek, který účastníci pochodu sami vyberou při registraci.

Trasa pochodu od startu po cíl je dlouhá 6,5 km, vede po celém obvodu Kunratického lesa. Cesta je vhodná i pro kočárky, malé děti, zkrátka pro celou rodinu… a samozřejmě také pro pejsky.

Více najdete na www.primozacumakem.cz

Než si osedlám koně

V prvním dílu nového miniseriálu Než si osedlám koně dáme rady především začátečníkům a probereme několik základních pojmů.

Nabídka psů

Psí útulek Lysá nad Labem
Hrabanov 535
tel. č.: 723 342 174, 602 664 839
č. účtu: 502039319/0800, variabilní symbol 535
www.pejscilysa.cz

Klikněte pro větší obrázek Pětiletá DOROTKA je milá a klidná fenka, pravděpodobně z unikátního spojení německého ovčáka s jezevčíkem. Dorotka je pravý poklad, je hodná a poslušná a proto by se hodila i ke starším lidem. Uvítala by bydlení v domečku se zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázek JOSÍFEK přišel do útulku ve velmi zuboženém a zanedbaném stavu. Ze všeho se ale rychle vylízal, ale prostředí útulku mu nedělá dobře, proto by urychleně potřeboval urychleně nějakého osvojitele nebo osvojitelku. Josífek je bude fajn společník. Hodil by se nejlépe do bytu, má rád teplo a svůj klid.

Klikněte pro větší obrázek Kříženec mopse IVORY je asi pětiletý pejsek. Je hendikepovaný, ale pouze na pohled – po úrazu mu chybí přední nožka. Ivo je přesto energickým pejskem s pravou povahou mopse. Je přátelský, milý k dětem. Bez problémů se pohybuje, zvládne i delší procházku, kterou si umí užít. Je zvyklý žít v bytě.

Klikněte pro větší obrázek Psí děda BAK patří k plemeni německý ovčák. Je to velice hodný a milý pes, který si nezaslouží trávit stáří v útulku. Bak by se hodil i ke starším lidem, kteří jsou zvyklí na německé ovčáky a nechtějí štěndo. Najde se pro Baka dobrý domov?

Klikněte pro větší obrázek Fenečka z nekontrolovaného chovu z Mladé Boleslavi slyší na jméno PEPINA. Jsou jí asi čtyři roky. Pepinka je velmi přátelská a společenská, nikdy neublíží. Je nekonfliktní, ostatní pejsci jí nevadí, klidně by v novém domově uvítala jinou psí holku. Nejlépe by jí bylo v domku se zahrádkou, aby si mohla vyběhnut ven, kdy se jí zachce.

Klikněte pro větší obrázek BROČEK je asi tříletý kříženec velškorgiho. V útulku je proto, že se o něj jeho původní panička už nemohla ze zdravotních důvodů starat. Broček je velký pohodář, je to hodný a bezproblémový pejsek. Hodí se jak do bytu, tak do domu se zahradou, ale s bydlením uvnitř.

Klikněte pro větší obrázek FLOKA bohužel postihlo to, co hodně jiných pejsků – přišel o svou milovanou paničku. Floček se cítí velmi osaměle a pobyt v útulku snáší špatně. Najde e pro něj co nejdříve domov, kde ho budou mít rádi? Flok je aktivní pejsek, který má rád pobyt venku. Ale hodil by se klidně i ke staršímu člověku, který chodí rád na procházky.

Klikněte pro větší obrázek Čtyřletý kříženec BOBEŠ je klidný a přátelský pes. Jeho nová panička nebo páníček by měli vědět, že Bobeš špatně vidí. Nijak mu to ale nevadí. Vynikajícím způsobem si dokáže zmapovat prostor a velmi dobře se pohybuje v kotci i na vodíku. Moc by se mu líbilo bydlení v domku se zahrádkou, ale není to podmínkou. Pokud by měl o Bobeše zájem starší člověk, nemusí se ničeho bát, Bobeš mu prozáří život.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD