Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Ochrana želv v Indonésii

S Hankou Svobodovou jsme točili o ochraně mořských želv ve volné přírodě v Indonésii více než před rokem. Hanka od té doby pobývala na jednom ostrůvku poblíž Bornea, kde vede záchrannou stanici, věnuje se osvětě a pomáhá k tomu, aby místní vnímali želvy a jejich vejce jako přírodní bohatství, které není bezedné. Stavy mořských želv totiž výrazně klesly poté, co lidé začali ve velkém vybírat želví snůšky a vejce prodávat jako lahůdku, želvovinu zase využívali k výrobě šperků a dalších suvenýrů. Dokonce se odchytávají malé želvičky hned po vylíhnutí a lidé si je umisťují do nádrží, které jsou ale naprosto nevhodně zařízené a želvy v nich ve většině případů strádají a z valné části takovou „péči“ nepřežijí.

Hanka Svobodová nás seznámí s novinkami, s tím, kam a zda se ochrana těchto nádherných tvorů posunula někam dále, ale také si popovídáme o tom, jak bychom se mohli do ochrany mořských želv v jejich domovině zapojit my, suchozemci.

Středisko výcviku vodicích psů Jinonice

Příprava štěněte včetně předvýchovy v rodinách – spolupráce dobrovolníků

Vodicí pes znamená pro nevidomého nezávislost, samostatnost, zkvalitnění života. Vodicí pes nahradí nevidomého oči, dovede ho tam, kam potřebuje, upozorní ho na překážky, nedovolí mu vstoupit do vozovky, pokud jede auto, upozorní ho na otevřené či naopak zavřené dveře metra, tramvaje, autobusu, umí ale také podat předměty či najít ty, které zrovna nejsou po ruce. Vodicí pes znamená pro nevidomého svobodu a jistotu.

Výcvik vodicího psa trvá dva roky. V pražském Středisku výcviku vodicích psů SONS České republiky v Jinonicích cvičí pro tuto náročnou službu především plemena labradorského retrívra, zlatého retrívra či křížence těchto dvou plemen a v menší míře občas i německé ovčáky. Štěně ve věku dvou měsíců odchází do dobrovolnické rodiny do takzvané předvýchovy. Po roce se pejsek vrací do výcvikového střediska a začíná se učit vše potřebné dle individuálních potřeb klienta, kterému bude po absolvování výcviku ku pomoci.

V reportáži se budeme věnovat především první fázi výchovy pejska – předvýchově. Dobrovolníků, kteří se rozhodnou o pejska po dobu jednoho roku pečovat, není mnoho, neboť se musí po roce se psem rozloučit, a to bez výjimky. Tato doba je nicméně pro štěně i jeho budoucí poslání klíčová. Proto hledá Středisko výcviku vodicích psů neustále nové dobrovolníky.

Více informací najdete na www.vodicipsi.cz

Pomáháme jim přežít

V tomto díle našeho miniseriálu se zaměříme na vypouštění čápů.

Nabídka koček

Kočičí domov Sluníčko, z. s.
Sokolská 158, Dobříň
telefon: 607 245 648
číslo účtu: 2500438542/2010
www.kocicidomovslunicko.cz
www.facebook.com/kocicidomovslunicko

Klikněte pro větší obrázek ANETKA se dostala do útulku jako jedno z koťat pohozených v zalepené krabici u dveří útulku. Je jí sedm měsíců a je kastrovaná. Je to moc hodná, hravá a nekonfliktní kočička. V novém domově bude zpočátku nejspíš ustrašená, ale při troše trpělivosti si ji získáte a pak se stane vaším nerozlučným spojencem.

Klikněte pro větší obrázek CASANDRU přinesli do útulku hodní lidé, kteří ji našli v chatové oblasti. Do útulku už přišla jen s třemi nožičkami. Nevíme, co se jí přihodilo, ale se svým handicapem žije bez problémů. Casandra je asi tříletá kastrovaná kočička. Je velmi mazlivá, ale špatně snáší společnost více koček i koťat. Nejlépe by jí bylo u lidí, kteří by ji měli jako jediného zvířecího kamaráda.

Klikněte pro větší obrázek Sedmiměsíční EVŽEN se dostal do útulku ještě se svou sestřičkou, která už domov našla. Obě koťata někdo pohodil v lese. Nebýt hodných lidí, kteří je přinesli do útulku, nepřežili by. Evžen měl zánět v oku a musel proto podstoupit chirurgický zákrok. Proto má jedno očičko trochu menší, občas uslzené, avšak plně funkční. Kvůli tomuto „handicapu“ nemůže Evženek najít tolik vytoužený domov. A to není fér. Usměje se na Evženka štěstí?

Klikněte pro větší obrázek HAMSHA je roční kastrovaná kočička s mourovatou ofinkou. Je moc hodná a mazlivá. V útulku ale není šťastná, bojí se ostatních kočiček, takže se jich straní. Konfliktní však není. Jejím novým domovem může být byt či domeček se zahrádkou.

Klikněte pro větší obrázek KEVINEK přišel do útulku jako úplné mimino a byl to pěkný divous. I když byl plachý, neváhal pořádně zasyčet, ale už ho to přešlo. Nyní se nechá hladit, ale přeci jen stále upřednostňuje hry a zábavu s ostatními polokoťaty. V novém domově bude sice zprvu trochu ustrašený a nedůvěřivý, ale s trpělivostí a láskou jeho nové paničky či páníčka to brzy pomine. Kevinovi je osm měsíců, je kastrovaný a v dospělosti to bude pořádně urostlý kocour. Nejlépe by mu bylo v domku se zahrádkou a možností pobytu venku.

Klikněte pro větší obrázek MAC je roční kastrovaný kocourek, kterému chybí dvě třetiny ocásku. Když je ve stresu, okusuje si ho. Proto byl také z jedné adopce vrácen. Mac si zaslouží domov u hodného a vyrovnaného člověka, který mu dopřeje klid a pocit bezpečí. Pak nebude žádný problém.

Klikněte pro větší obrázek DUDLÍNEK je kocourek, kterého donesli jako hodně maličkého jeho nálezci do ordinace veterinární lékařky. Dudlík měl velikou rýmu, zalepené oči, a tak se hned začalo s léčbou. Teď už je ale úplně zdravý a připravený k adopci. Dudlínek je rok a půl starý kastrovaný kocourek. Je milý, hravý, nekonfliktní. Potřebuje bydlet v domku se zahrádkou, protože rád chodí ven.

Klikněte pro větší obrázek ARTUR je nádherný sedmiměsíční kocourek. Na svůj věk je velký a statný. Arturek je velmi hodný a nekonfliktní. Společnost dalších kočiček mu nevadí. V novém domově bude potřebovat trochu trpělivosti, neboť ho každá změna rozhodí. Rychle se ale vzpamatuje a nakonec se z něj vyloupne bezvadný kočičí společník.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 P ZJ ST AD