Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Zvířecí azyl Sirius

(domov pro stará, handicapovaná a opuštěná zvířata)

Azyl Sirius vznikl z potřeby pomáhat především starým zvířatům. Azyl funguje úspěšně už jedenáct let a za tu dobu jím prošla pěkná řádka zvířat. Jeho hlavním posláním je poskytování trvalého domova především starým a handicapovaným psům a kočkám, které nikdo nechce. Azyl však funguje i jako dočasné místo pro mladá zvířata, která mají šanci na umístění.

V reportáži vám přineseme příběhy některých zvířat, novinky z tohoto zařízení a také informaci o tom, jak můžete tamní obyvatele podpořit, budete-li chtít.

Více informací: Zvířecí azyl Sirius

Azyl můžete finančně podpořit. Číslo účtu: 18712874/0600, poznámka: „Pomahame“

Miniseriál: Naši plazi a obojživelníci

V tomto dílu miniseriálu, ve kterém se zabýváme plazy a obojživelníky České republiky, se dozvíme něco o blatnici skvrnité.

Příběh francouzské buldočky Briketky

Briketka je fenka francouzského buldočka, která se do Čech dostala ze slovenské množírny. Jméno dostala podle místa svého nálezu. Žila totiž ve sklepě. Lidé z o.s. Frbul, které pomáhá buldočkům v nouzi, ji našli s proleženinami a ve velmi špatném stavu fyzickém i psychickém. Původní majitel ji chtěl na produkci štěňat. Pejska však zhruba v půl roce někdo zbil nebo mu jinak ublížil a fenečka z toho má vpáčenou křížovou kost, což způsobilo, že neovládá vyměšování a trpí inkontinencí (únikem moči). Díky tomu, že se fenka kvůli svým zdravotním obtížím, nehodila pro „chov“, ztratila pro původního majitele hodnotu a skončila jako nepotřebný odpad ve sklepě. Majitel se ji pokoušel zbavit a prodat ji pod cenou, čímž na sebe upozornil a záchrana fenečky Briketky se rozjela na plné obrátky.

Briketka putovala nejdříve ze Slovenska do Opavy, kde se jí v dočasném domově dostalo bezvadné péče. Její léčení je však velmi náročné a Briketka potřebuje specializované pracoviště. Stěhovala se tedy podruhé, a to z Opavy do nového dočasného domova ve Středočeském kraji. Fenečku čeká celá řada náročných vyšetření a bude se muset podrobit dlouhé léčbě. Všichni však věří, že se na ni nakonec usměje štěstí a i ona najde trvalý domov u hodných a tolerantních lidí, kteří by zvládli její handicap.

Příběh Briketky není vůbec ojedinělý. Snad otevře oči všem, kteří třeba i nechtěně podporují „množitele“ koupí levného pejska.

Nabídka psů

Útulek Lesan
Na Hrombabě (bez čísla ulice)
Kralupy nad Vltavou
telefon: 775 105 275, 723 411 225
číslo účtu: 465532349/0800
www.utulek-kralupy.estranky.cz

Klikněte pro větší obrázekKříženec špice LIŠÁK má výstižné jméno, opravdu připomíná lištičku. Jsou mu asi čtyři nebo pět let. Je velmi kontaktní, milý a moc šikovný. V útulku se teprve rozkoukává, ale když se mu něco nelíbí, umí to dát najevo. Hodil by se klidně i ke staršímu člověku, který má rád procházky.

Klikněte pro větší obrázekBONO je asi pětiletý kříženec, který se dostal do útulku po smrti milovaného páníčka. Bono je zpočátku k cizím trochu nedůvěřivý, ale za chvilku už se kamarádí se všemi. Kdo by si vybral tohoto pejska jako nového člena rodiny, musí počítat s tím, že Bono bude čas od času potřebovat úpravu srsti.

Klikněte pro větší obrázekNěmecký krátkosrstý ohař DAN měl velké štěstí. Jeho původní majitel ho chtěl nechat zastřelit, protož se mu už omrzel. Danovi je asi pět let, je poslušný, na vodítku netahá, není ani trochu konfliktní, umí základní povely a nemá žádné tendence k útěkům. Prostě ideál. Ale lovecké pudy v sobě nezapře – je to vášnivý aportér. O Daníka by se měl ucházet sportovně založený člověk.

Klikněte pro větší obrázekJESSIE je asi pětiletá kříženka německého ovčáka. Už jako malá se hodně bála, a tak prošla postupně socializací a cvičákem. Je čistotná, byla zvyklá žít v domku se zahrádkou s možností vstupu do domu. Jessince vadí stísněné prostory, nikdy si nezvykla na boudu a nezaleze ani pod stůl. Na vodítku chodí dobře, má zvládnutý základní výcvik. Společnost fenek příliš nemusí, ale se psy je kamarádka. Není vhodná k dalšímu domácímu zvířectvu a nedoporučujeme ji k malým dětem.

Klikněte pro větší obrázekDAFNE a DARJA jsou asi osmileté dlouhosrsté německé ohařky bez loveckého výcviku. Jejich majitel zemřel, a tak skončily obě fenky v útulku. Dafne i Darja jsou čistotné a klidné. S bydlením v bytě i s pobytem v kotci nemají problém. Jsou mírumilovné k ostatním psům a konflikty nevyhledávají. Dafne i Darja jsou velmi příjemnými společnicemi, zejména pro člověka, který jim dopřeje dostatek pohybu a pracovního vyžití. Do nových domovů mohou jít i odděleně, ale já se moc přimlouvám – umožněte jim zůstat spolu.

Klikněte pro větší obrázekStafordšírský teriér BADY je asi dvanáctiletý starší pán, ale je pořád ještě plný života. Byl zvyklý žít v bytě, je čistotný, klidný, vyrovnaný. No prostě pohodář. Jako většina stafordů nemá rád společnost jiných zvířat. Miluje aport a rád se mazlí. Vzhledem ke svému věku je ve velice dobré kondici a zdravotním stavu. Užívá sice léky a má speciální dietu, ale ve spokojeném životě mu to nijak nebrání.

Klikněte pro větší obrázekPětiletý kříženec BUBU je důvěřivý pes, který absolvuje bez problémů procházky s venčiteli. S ostatními psy se snáší dobře, je spíše podřízený. Bubu našel domov, ale vrátil se zpět, prý nechce být sám a na zahradě naříká. V útulku se ale chová vzorně. Pro Danečka hledáme někoho, kdo s ním bude trvale přítomen doma.

Klikněte pro větší obrázekKříženec dalmatina slyší na jméno MAZLÍK. Je mu asi šest let a do útulku se vrátil opakovaně po smrti milovaného páníčka. Mazlík je temperamentní a mírně dominantní pes. Je zvyklý v bytě, ale rozhodně bude spokojený i v domku se zahrádkou. S ostatními psy se snáší docela dobře. Ve vztahu k lidem si zpočátku snaží vytvořit vedoucí pozici, ale po rázném upozornění, že tak to nebude fungovat, se podřídí a je opravdový mazel. Nedoporučujeme ho k dětem. Mazlík je kastrovaný.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST AD