Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Marta Kubišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Rorýsi a první rorýsí škola u nás

Klikněte pro větší obrázek Rorýs je drobný ptáček, který žije v blízkosti lidí. Ti jim ale, bohužel, stále ukrajují z jejich životního prostředí. Rorýsích hnízdišť neustále ubývá, přitom by nemuselo. Zateplování paneláků a jiných budov může být provedeno tak, že zbyde místo i pro rorýse. Tato jednoduchá úprava – zachování stávajících hnízdních prostor, nebo instalace rorýsích budek z polystyrénu – přitom není ani nijak finančně náročná.

Ochrana rorýsů má mnoho podob a mohou se do ní zapojit jak děti, tak dospělí. Jednou z takových aktivit je stavba rorýsí věže, která měla postavena – jako první na našem území – v Jablonci. Věž je přichystaná, bohužel se však nedostává peněz na to, aby mohla být vztyčena. V reportáži se dozvíte, jak se můžete zapojit například do této formy pomoci.

Další zajímavou aktivitou jsou tzv. rorýsí školy. Půda základní školy v Pečkách hostí již léta kolonii rorýsů. Díky spolupráci s českou společností ornitologickou byla v roce 2010 provedena šetrná rekonstrukce budovy, při které byly zachovány vletové otvory na půdu. V současné době tam hnízdí 22 párů rorýsů. Škola je zapojena do projektu Spring Alive. Již druhým rokem tam označují ornitologové České společnosti ornitologické geolokátory a podílejí se tak na výzkumu migrace rorýsů, zajišťovaného univerzitou ve švédském Lundu.

Více informací nejen o rorýsech a jejich ochraně, ale i o tom, jak se zapojit do projektu Rorýsí školy, najdete na stránkách České společnosti ornitologické www.birdlife.cz.

 

Klikněte pro větší obrázek Historicky první rorýsí věž je hotová a je připravena plnit svou funkci, ale zatím chybí prostředky na její vztyčení. Ty představují částku okolo 150 tisíc Kč. Prosíme diváky, kteří chtějí pomoci třeba i malým finančním příspěvkem na dokončení projektu aby se obrátili na Ing. Kristiana Habrdu z Odboru životního prostředí a zemědělství Libereckého Krajského úřadu. Děkujeme.

Miniseriál: Rozeznáte je?

V našem miniseriálu z Plzeňské ZOO se dozvíme, jak rozeznat želvy suchozemské od vodních.

Společník pro život – projekt studentů Veterinární fakulty v Brně

Projekt studenta fakulty veterinárního lékařství Jiřího Žáka nese název Společník pro život. Světlo světa spatřil zhruba před rokem. Projekt má zacíleno na podporu opuštěných zvířat, snaží se o tomto problému objektivně informovat veřejnost a podporuje lidi, kteří se o opuštěná zvířata starají. Je dobré, že tato aktivita vzešla od budoucích veterinářů, že je podporována školou a že se studentům opravdu daří svou věc dobře propagovat. Vzniklo několik zajímavých klipů, z nichž vám ukážeme úryvky, a dozvíte se také, jaký mají tyto aktivity dopad v praxi.

Více informací najdete na: www.facebook.com/SpolecnikProZivot

Nabídka psů

Útulek Jaroslavy Kladivové
Ulice U Soutoku 10, Praha 4 - Komořany
telefon: 603 932 930, 603 367 014
číslo účtu: 281203399/0800
www.utulekmodrany.cz

Útulek Jaroslavy Kladivové v pražských Komořanech zasáhly povodně a poničily, co se dalo. Moc se přimlouváme, pomozte, prosím.

Klikněte pro větší obrázek Roční kříženka PRINCEZNA je temperamentní, mazlivá a čistotná psí holčička. Do útulku se dostala z rodinných důvodů. Princezna vyhlíží někoho, kdo ji bude mít rád. Je kastrovaná.

Klikněte pro větší obrázek MAJDA je velký mazel. Byla nalezená u silnice s vážným zraněním po střetu s autem. Teď už je zase čilá a veselá. Majda poslouchá na slovo, neutíká a drží se svého milovaného člověka. Je jí asi pět let, je kastrovaná a těší se na nový domov.

Klikněte pro větší obrázek Sedmiletého jezevčíka HONZÍKA někdo nechal na pospas osudu v lese. Nebýt hodných lidí, nevím, jak by to dopadlo… Honzík je hodný, milý a poslušný pejsek. Je kastrovaný. Ujme se ho někdo?

Klikněte pro větší obrázek Dvanáctiletá bíglice NIKYTA se dočkala na stará kolena pěkného nevděku. Původní majitel ji uvázal u branky útulku a tím skončila jeho starost o psí babičku. Nikyta je klidný, hodný pejsek, který by si zasloužil dožít u hodného člověka.

Klikněte pro větší obrázek BAD je třináctiletý bišonek, kterému zemřel páníček. V útulku se mu moc stýská, i když péči tu má příkladnou. Ale to víte, pravý domov to není. Dopřejte Badovi bezpečný a láskyplný domov.

Klikněte pro větší obrázek Třináctiletý westík CÉZAR je velice mazlivý a hodný. Jeho panička musela odejít do domova pro seniory a pejska si s sebou vzít – ke své velké lítosti – nemohla. Cézar tu čeká – třeba zrovna na vás…

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek ŽOFKA a VENDY. Tříletá Vendy a sedmiměsíční Žofka jsou matka a dcera. Jsou to kříženky pražského krysaříka. Do útulku je přivezli od Strakonic. Byly odebrány množitelce během povodní. Vendy nemůže být v bytě, protože ho spolehlivě demoluje. S Žofkou problémy nejsou. Obě dvě se rády mazlí. Moc se přimlouváme za to, aby mohly zůstat spolu.

Klikněte pro větší obrázek DÁŠA je devítiletá kříženka. Je trochu plachá, jinak ale bezproblémová. Byla odebrána bezdomovci. Dášenka se hodí ke staršímu vyrovnanému člověku. Jako všichni pejsci z nabídky, i ona je kastrovaná.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST