Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Hmyzí hotely a včelky samotářky

Klikněte pro větší obrázek Hmyzí hotely jsou pěkné stavbičky, které se mohou stát velmi zajímavým artefaktem ve vaší zahrádce nebo třeba i na balkoně. Kromě toho se můžete spolehnout na to, že je bude obdivovat každý návštěvník, který k vám zavítá, nebo jen nahlédne přes plot. Hmyzí hotely však nemají primárně funkci okrasnou, ale spíše ochranářskou. Vybudováním této stavby, což je mimochodem velmi jednoduché, jak uvidíte právě v této reportáži, totiž přispějete k druhové pestrosti a podpoře ohroženého hmyzu.

O co přesně jde? Hmyzí hotely jsou jednoduché stavby například z cihel nebo polínek, ale klidně můžete sáhnout i po jiném přírodním materiálu, do něhož navrtáte dírky o určitém průměru, podle toho, jakému hmyzu bude příbytek určen. Jednotlivé druhy materiálu pak naskládáte do libovolného tvaru, například do tvaru domečku a můžete očekávat první nájemníky. Bývají to například zlatoočka, jejichž larvy spořádají během svého vývoje až 1000 mšic, slunéčka sedmitečná, škvoři, pestřenky a různé vosičky.

Velmi častými obyvateli hmyzích hotelů bývají také včelky samotářky, které do jednotlivých chodbiček nakladou vajíčka. Každé vajíčko uloží do vlastní komůrky a přidají zásobu potravy. Do chodbičky nakladou i několik vajíček za sebou a potom chodbičku zalepí směsí hlíny a kousky listů. Po nějaké době se z vajíček vylíhnou larvičky, které se v komůrce živí připravenou potravou. Larvičky se později zakuklí a nakonec se z nich líhnou nové včelky. Zajímavé je, že nejstarší kukla, která je na konci chodbičky, musí počkat, až se vylíhnou všichni její mladší sourozenci (někdy jich bývá i deset). Včelek samotářek najdete v naší přírodě mnoho druhů, které se liší způsobem života. Jedno však mají společné, nesdružují se do žádných společenstev (odtud také jejich název) a nedočkáte se od nich medu. V přírodě ale patří k jedněm z nejlepších opylovačů.

Více informací najdete na: www.vcelkysamotarky.cz nebo na: www.calla.cz/stromyahmyz/hmyzi-hotely.php

Miniseriál: Rozeznáte je?

V našem miniseriálu z Plzeňské ZOO se dozvíme, jak rozlišit nosorožce od hrocha nebo hrošíka.

Novinky ze Zajíčka na koni

Klikněte pro větší obrázek Projekty občanského sdružení Zajíček na koni se rozrůstají. O tom, co je v Zajíčkovi nového, se diváci dozvědí v reportáži, za kterou se rozjedeme do Bučovic, kde toto občanské sdružení sídlí. Na vlastní kůži se pak budou moci přesvědčit o tom, co se v Zajíčkovi děje, všichni, kteří se do Bučovic rozjedou na den otevřených dveří, který se bude konat 18. 5. 2013. Program bude pestrý. Návštěvníci se budou moci projet na koních, při přehlídce koní ze stáje Artuš se seznámí s koníky, kteří pomáhají handicapovaným dětem a nebude chybět ani ukázka tréninku a práce s dětmi na koních.

Klikněte pro větší obrázek Zajíček však není určen pouze pro děti handicapované mentálně či fyzicky, ale i pro ty, které jsou znevýhodněny sociálně. Právě proto vznikl projekt Pomoc na blízko. Občanské sdružení Zajíček na koni aktivně vyhledává děti, nebo rodiny, které jsou ve finanční tísni, a stát jim nemůže v danou chvíli pomoci. Zajíček se snaží podporovat děti z těchto rodin, aby se mohly věnovat volnočasovým aktivitám, protože z rodinného rozpočtu na to nezbývají prostředky. Ztráta volnočasových aktivit neznamená pro dítě pouze ztrátu oblíbené činnosti, ale často také kamarádů a dítě pak může nést nově vzniklou situaci velmi těžce a může se stát, že bude trávit volný čas nežádoucím způsobem.

Jedním z dětí, pro které se Zajíček snaží získat prostředky, je Yvetka, která by velmi ráda závodila na koních, ale nemá peníze na trénink. Projekt Pomoc na blízko jí ale může pomoci splnit si sen. Zajíček na koni pomohl od začátku projektu Pomoc na blízko překonat těžké životní období 78 dětem.

Více informací najdete na www.zajiceknakoni.cz

Nabídka psů

Útulek Troja
V Zámcích 56, Praha-Troja
telefon: 222 025 916, 222 025 917
www.upozpraha.cz

Klikněte pro větší obrázek ASTA je třináctiletá, velmi milá a přátelská kříženka. Je nekonfliktní, hodná a klidná. Velké nároky na venčení nemá, ale krátké procházky jí jdou k duhu. Najde se pro Astičku hodný starší člověk, který ji nechá dožít v bezpečí a pohodě?

Klikněte pro větší obrázek Jedenáctiletá BLANKA patří do plemene maďarských ohařů. Je čistotná, hodná a rozhodně potřebuje lidskou společnost. Blanka je starší pejsek a nehodí se do venkovního kotce nebo jako pes k domku. Potřebuje teplo a pohodlí a přítomnost paničky nebo páníčka.

Klikněte pro větší obrázek BÁRA je osmiletá fenka bandoga. Pejsci jí nevadí, ale fenky moc nemusí. Na lidi je ale moc hodná a v jejich společnosti se cítí velmi dobře. Baruška potřebuje trochu vykrmit, do útulku přišla v dost zbídačeném stavu. Dobře jí bude ve společnosti člověka, který na Barušku bude mít hodně času a bude se jí věnovat.

Klikněte pro větší obrázek KULDA je dvanáctiletý kříženec labradora. Je to dobrák, na svůj věk aktivní. Je nekonfliktní, hravý a povahu má mírnou. Jiné pejsky ale nemusí, fenky mu však nevadí. Moc rád si hraje s nejrůznějšími hračkami. Kulda by měl najít domov v bytě nebo domku se zahradou, ale s bydlením uvnitř.

Klikněte pro větší obrázek Tří a půl letý stafordšírský teriér ARGO je aktivní, velmi bystrý pes. Fenky mu nevadí, ale jiné pejsky – jemně řečeno – pěkně žene. Argo potřebuje zkušeného chovatele, pevnou, ale laskavou a spravedlivou ruku a aktivní paničku nebo páníčka.

Klikněte pro větší obrázek MYŠÁK je pětiletý kříženec. Povahu má příjemnou, nekonfliktní, je milý a svou novou paničku nebo páníčka si bude bedlivě hlídat. Myšák už totiž nechce být sám. Moc by potřeboval dobrý domov a láskyplné zacházení. Hodí se do bytu a v domácnosti by měl být jediným zvířetem.

Klikněte pro větší obrázek REX je patnáctiměsíční pejsek, který se těší na dobrou výchovu a plnou misku. Je to kříženec a je velmi hodný, bystrý a učenlivý. Rexík je také velký mazel a sám si řekne, kdy a kde ho máte začít drbat. Potřebuje trochu přibrat, dbejte proto na kvalitní stravu. Rex se vám odmění velkou oddaností a přátelstvím na celý život.

Klikněte pro větší obrázek Kříženec labradora KHELY je už desetiletý pejsek. Je velmi hodný a poslušný. Nejlépe by mu bylo u staršího člověka v klidné domácnosti. Z Khelyho bude výborný společník pro příjemné jarní a letní vycházky i pro dlouhé podzimní a zimní večery třeba u televizní obrazovky nebo při čtení zajímavé knihy v teple domova.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST