Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Pták roku 2013: Břehule říční

V únoru vyhlásila Česká společnost ornitologická (ČSO) vítěze v kampani Pták roku 2013, kterým se stal drobný ptáček s poetickým názvem břehule říční.

Klikněte pro větší obrázek Břehule říční obývala po tisíciletí říční břehy, které se pravidelně obnovovaly při povodních. V kolmých březích si hrabaly své až přes metr dlouhé hnízdní nory. Dnes jsou ale řeky až na výjimky regulované, břehy zpevněné a břehule tím vlastně přišly o své přirozené prostředí.

Ve střední Evropě jsou v současnosti břehule závislé téměř bez výjimky na lidské činnosti. Břehule byly nuceny vyhledat ke svému hnízdění jiná místa než říční břehy. Zvolily k tomu pískovny a další uměle vytvořené plochy s kolmými písčitými či hlinitými stěnami. Ve strmých stěnách pískoven můžete pozorovat obrovské kolonie břehulí, které často čítají až tisíc hnízdních párů. V říčních březích jich pohromadě tolik nikdy hnízdilo, jejich nory byly roztroušené podél celého říčního toku. Mohlo by se zdát, že velká koncentrace jedinců je výhodou. Opak je však pravdou. Pokud je takto velká kolonie ohrožena, nebo dokonce zničena, má to nedozírné následky pro celou populaci.

Klikněte pro větší obrázek ČSO spolupracuje s těžebními společnostmi, které svou činností vlastně vytvářejí břehulím náhradní životní prostor. Snaží se jim pomoci v návrzích takového způsobu těžby, aby břehule měly kde hnízdit a ekonomická činnost těžebních společností nebyla omezena. Budoucnost tohoto zajímavého ptáčka leží zcela v rukou člověka.

Více informací najdete na www.birdlife.cz

Miniseriál: „Psí řeč“

V dalším vydání našeho miniseriálu zjistíme, jak vyřešit problémy se štěkáním.

Nabídka psů

Městský útulek Most - Rudolice
Školní ulice 9
telefon: 476 703 605, 602 432 302
číslo účtu: 19–1041368359/0800, variabilní symbol: 075200021
www.utulek-most.estranky.cz

Klikněte pro větší obrázek DŽIMI je asi devítiletý kříženec. Vyrůstal v bytě a je zvyklý na děti. Na svůj věk je Džimi velice hravý a moc by se mu líbilo v rodině, kde se něco děje. Je to hodný, nekonfliktní a vychovaný pes. Miluje dlouhé procházky. Kdo si Džimiho vybere, rozhodně neprohloupí.

Klikněte pro větší obrázek Asi pětiletý stafordšírský teriér ENDY přišel do útulku ve velmi zbědovaném stavu. Byl vyhublý na kost, přesto na lidi nezanevřel a má je moc rád. Povahu má klidnou, je poslušný, s ostatními psy se nepere. Endy je zkrátka pes s osobností a velkým srdcem.

Klikněte pro větší obrázek ATHOS. Dvouletý kříženec flat couted retrívra. Je to temperamentní pes, má rád dlouhé procházky a aktivní pobyt venku. Nejlépe by mu bylo po boku sportovně založeného člověka, který by mu dopřál dostatek pohybu. Athos by se nejlépe hodil do domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek Rhodeský ridgeback MAX pobývá na světě už deset let. Do útulku přišel s ošklivými proleženinami na obou zadních nohách. Teď už je ale skoro v pořádku, rány se mu dobře hojí. Max je velmi kontaktní pes, základní poslušnost zvládá. Hodil by se ke staršímu člověku jako společník.

Klikněte pro větší obrázek Asi čtyřletý kříženec FIDO je při kontaktu s lidskou rukou velice bázlivý. Po čase si sice na laskavé a trpělivé zacházení zvykne, ale není to žádný mazel. Fido by moc potřeboval společnost rozumného člověka, který by respektoval jeho potřeby a dopřál mu kvalitní bydlení u domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek OFOF je asi čtyřletý kříženec. O svůj domov přišel, protože mu zemřel páníček a z pozůstalých se nenašel nikdo, kdy by se pejska ujal. K lidem i jiným psům je přátelský, rád chodí ven. Nejlépe by mu bylo v bytě se starším pánem. Není však podmínkou.

Klikněte pro větší obrázek Pejsek DASTY je nejspíš kříženec labradora. Odpovídala by tomu i jeho povaha. Je velice mírný, klidný a vyrovnaný. Dasty má rád dobré krmení, ale pozor, abyste ho nepřekrmili a nestal se z něj pejsek – obéza. To by mu k duhu moc nešlo. Nejlépe by mu bylo v domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek Asi desetiletá kříženka BÁRA je velice pohodová a přátelská, a to jak k lidem, tak k ostatním pejskům. Svůj život prožila v bytě a zasloužila by si dožít u hodných osvojitelů. Baruška je príma pejsek, který se rád proběhne venku, ale klidný odpočinek na gaučíku do jejího denního režimu patří také.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2013
 P ZJ ST