Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Záchrana jeseterů

Klikněte pro větší obrázek Jeseteři se kdysi proháněli v našich vodách zcela běžně. Dnes jsou to ryby na vymření. Jejich počty dramaticky klesají, a to nejen u nás v České republice, ale i ve všech ostatních zemích, kde byli jeseteři a jejich příbuzní domovem.
Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se na svých pracovištích ve Vodňanech snaží o záchranu jeseterů a dalších chrupavčitých ryb. Toto pracoviště je jedním z mála ve světě, které úspěšně získává řízenou reprodukcí potomky jeseterovitých ryb. Některé takto odchované ryby jesetera malého se už prohánějí ve vodách řeky Moravy a Dyje.

Vodňanská Fakulta rybářství a ochrany vod je celosvětově uznávaným Klikněte pro větší obrázek mezinárodním pracovištěm, které spolupracuje na záchraně jeseterovitých ryb i s ostatními státy, kde se tyto druhy dříve vyskytovaly. Je to například Francie, Kanada, USA – konkrétně povodí řeky Mississipi, ale i Japonsko, Čína nebo Írán.
V reportáži se budeme věnovat jeseterům malým a jejich ochraně. Dozvíme se něco z jejich historie, zjistíme, co je jeseter vlastně za rybu, jak a kde žije a také to, proč se stal druhem na vymření a co se s tím dá dělat.

Jeseteři patří do nadřádu chrupavčitých ryb, který se dělí na dvě čeledi – Klikněte pro větší obrázek veslonosovití a jeseterovití. Z nalezených fosílií se odhaduje, že chrupavčité ryby se na Zemi vyskytují více než 250 milionů let, na rozdíl od kostnatých ryb, které přišly mnohem později (asi před 60 miliony let). Chrupavčité ryby se přirozeně vyskytují pouze na severní polokouli.

Jeseterovití zahrnují druhy dosahující v dospělosti hmotnosti od několika stovek gramů do několika tun. Například vyza velká je největší sladkovodní rybou na světě. Největší vyza, o které existují záznamy, vážila 2075 kg a měřila 8,5 metru. Byla ulovena bez jiker roku 1736, pravděpodobně se jednalo o mlíčáka. Zhruba o třicet let později zaznamenali kozáci na Uralu odchyt jikernačky vyzy, která vážila více než 1144 kg. Její jikry vážily 410 kg.

Většinou se jedná o dlouhověké ryby. Některé druhy se dožívají více než 100 let Klikněte pro větší obrázek a s tím souvisí relativně pozdní pohlavní dospělost (6-25 let). V současné době se činností člověka u všech druhů chrupavčitých ryb rapidně snižuje jejich přirozený výskyt ve volné přírodě. Příčiny snižování diverzity a početnosti jeseterů lze shrnout do šesti základních bodů:

1) Nadměrný legální a ilegální odlov ryb za účelem získání luxusního zboží, tzn. kaviáru a masa a nelegální obchod s tímto zbožím.

2) Pozdní pohlavní dospívání ryb násobené tím, že jikernačky jsou schopny opětovné reprodukce po třech až čtyřech letech.

3) Výrazná migrace největších jeseterovitých a veslonosovitých druhů. Jsou to silně Klikněte pro větší obrázek migrujících ryby, některé druhy sice žijí ve sladkých vodách celý život, ale většina z nich tráví část života v mořích. Do horních toků řek se vydávají pouze za účelem reprodukce. Při této cestě proplouvají i přes politicky a ekonomicky nestabilní státy, které se jejich ochraně věnují nedostatečně.

4) Stavby a umělé překážky v řekách, které nejsou migrující ryby schopny překonat a dostat se na místa přirozeného výtěru. Řeky jsou dále devastovány změnou jejich přirozených koryt zanášením naplaveninami.

5) Znečištění řek a moří, které zhoršuje reprodukční schopnosti ryb, kvalitu pohlavních produktů, zapříčiňuje zvýšený výskyt abnormalit a vnímavost ryb vůči nemocem a parazitům a současně snižuje dostupnost přirozené potravy pro všechny věkové kategorie ryb.

6) Malé finanční subvence do výzkumu zaměřeného na zvládnutí managementu chovu a řízené reprodukce u většiny chrupavčitých ryb.

Autor textu: Ing. David Gela Ph.D.

Miniseriál: Co bychom měli vědět o útulcích

V tomto dílu se dozvíme více o problémech, které trápí soukromý útulek Minaret pro pejsky v Bulharech na Břeclavsku.

Nabídka psů

Domov pro psy Minaret
Bulhary 215, u Břeclavi
telefon: 519 340 495 nebo 724 231 633
číslo účtu: 675 650 773/0300, variabilní symbol 999
www.nunvar.sweb.cz

Klikněte pro větší obrázek MONTY je asi dvouletý kříženec pitbula a huskyho. Našli ho, chudáka, uvázaného u benzínové pumpy. Monty je hodný pes a dokonce se i rád pomazlí. Zvládá základní povely a může i k větším dětem. Montymu by se zamlouval domeček s větším dvorkem a zahradou, ale neměl by být problém ani v bytě – pokud mu zajistíte dostatek venkovních aktivit. Na jedno vás však musím upozornit: Monty je žárlivec a nesnese ve své blízkosti žádného dalšího psa, o kočkách ani nemluvím. Jo, a je výborný hlídač.

Klikněte pro větší obrázek MAX přišel na svět minulý rok v dubnu tady v útulku. Matka je jezevčice, otec nejspíš kokršpaněl. Tenhle pejsek je pořád v pohybu, všechno přenáší, je zvědavý a dokáže si ukousnout třeba i kytku na zahrádce. Poslouchá jen když se mu zachce a stejné je to s vodítkem. Ostatní zvířata mu nevadí, děti má rád. Asi to bude chtít trochu trpělivosti, ale věřte tomu, že z Maxíka můžete vychovat moc fajn psa.

Klikněte pro větší obrázek Asi rok a půl starý kříženec loveckého plemene MICHAL si toho už zažil dost. Srazilo ho auto a zranilo mu vážně přední nohu. Původní majitel se ho proto zřekl a nechtěl zaplatit za léčení psa ani korunu. Při první operaci se veterinář snažil zachránit Michalovu packu, ale nakonec musel pejsek podstoupit druhý zákrok, při kterém mu noha byla amputována. Michal je hodný, chytrý, poslušný pes. Je velmi temperamentní a i přes svůj handicap potřebuje hodně venkovních aktivit – dlouhé procházky a víkendové výlety. Teď je v rekonvalescenci, takže má klidový režim, je ale vidět, že se rychle zotavuje. Ve společnosti nové paničky či páníčka si bude doslova lebedit a za piškotek bude váš. Jo a pozor na kočičky, ty pěkně prohání. Je to zkrátka lovec, no…

Klikněte pro větší obrázek Asi tříletý jezevčík ŽOLIČEK žil v domečku s dvorečkem a dvěma fenečkama, o které se vzorně staral. Jejich páníček už méně a proto skončili v útulku. Žolíček má rád procházky, je čistotný, veselý, přátelský a hravý. Kamarádí se doslova s každým. Pozornost si přímo vyštěkává. Nenechte ho moc dlouho čekat, Žolíček potřebuje někoho, ke komu bude patřit.

Klikněte pro větší obrázek MUFI je starší kříženec, kterého někdo „zapomněl“ na hřbitově. Vypadá to, že byl zvyklý na pobyt na dvorku nebo zahradě, protože vodítko mu nic moc neříká. Ale i bez vodítka za vámi bude všude běhat – prostě jako pejsek. Na jídlo a pamlsky je jako čert – hned všechno zblajzne. Jiní pejsci mu nevadí, kamarádí se s nimi. Mufík je zpočátku trochu nedůvěřivý, pohladit se nechá, až když si na vás zvykne a zjistí, že to s ním myslíte dobře.

Klikněte pro větší obrázek Čtyřletý foxteriér RIKY skončil v útulku z důvodu pracovního vytížení a cest do zahraničí původního majitele. Tenhle pejsek je opravdu hodně temperamentní, chová se jako gumový míč, pořád poskakuje. Kromě toho v sobě nezapře lovecké pudy. Chtělo by to tedy někoho, kdo je sportovně založený a pro pejska bude mít pochopení. Riky je zvyklý na pobyt ve venkovní boudě, ale nepohrdne ani gaučíkem. Na vodítko je zvyklý a povely zvládá.

Klikněte pro větší obrázek TERKA je asi pětiletá fenka. Je kastrovaná. V útulku už je hodně dlouho a trpělivě vyhlíží někoho, kdo by ji měl rád a nabídl jí domov. Zasloužila by si to. Terka je věrná a hodná a za kus žvance udělá téměř cokoliv. Bydlet může jak v bytě, tak v domku se zahradou. Venkovní bouda není nic pro Terku, potřebuje teplý pelíšek. Ostatní pejsky moc nemusí, žárlí na ně. Děti má ráda. Miluje procházky a společnost lidí.

Klikněte pro větší obrázek Asi tříletá labradorka CITA přišla do útulku společně s ročním štěnětem. To už je pryč a teď čeká na svou šanci i Cita. Zpočátku je velmi bázlivá, ale jakmile si zvykne, už se od vás nehne. Na vodítku chodit umí, ale nemá to moc ráda. Ale s trochou trpělivosti se časem dá zvládnout i to. Jiné zvíře by v domácnosti být nemělo, o jídlo by se s ním Cita prala a na jistotě by jí to nepřidalo. Pro tuhle krásnou fenku hledáme hodného, laskavého a trpělivého člověka, který by Citě dokázal dát pocit bezpečí a hodně lásky.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2011
 P ST