Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Klikněte pro větší obrázek Kupírování křídel některých ptačích řádů, jako jsou například vodní ptáci, jeřábi, někteří kurovití, např. bažanti nebo pávi a další, je zákonem povolené. Zákrok se provádí hned po vylíhnutí (nebo druhý den), a to tak, že se nůžkami ustřihne poslední článek jednoho křídla. Tento zákrok musí provádět veterinář.

Klikněte pro větší obrázek Samotný zákrok je z veterinárního hlediska bezbolestný, je tu však problém etický. Takto kupírovaný pták je doživotně zmrzačený, neboť Klikněte pro větší obrázek nemůže létat. Pro ptáka má kupírování křídla ještě celou řadu dalších negativních dopadů; ptáci chovaní ve výbězích nemají obranu proti predátorům, někteří kupírovaní ptáci nemají možnost přirozeně hnízdit (například v korunách stromů), některé druhy ptáků nocují na stromech, jako například kachnička mandarinková – s kupírovaným křídlem to však není možné...

Klikněte pro větší obrázek Odborníci ze zoologických zahrad se však shodují na tom, že kupírování křídel některých řádů ptáků je vlastně „nutné zlo“, které je pro ptáky tou lepší variantou a nijak drasticky jim nemění kvalitu života.

Věra Aladzasová z jinonické záchranné stanice upozorňuje na jeden velmi Klikněte pro větší obrázek zajímavý fakt. Na záchranné stanice je vyvíjen tlak, aby nezachraňovaly všechny volně žijící ptáky, kteří se k nim dostanou (z větší části to jsou zranění křídel způsobená např. elektřinou nebo jako důsledek dopravních nehod, tedy činností člověka). V celé republice je tak utraceno 500–600 zraněných volně žijících ptáků ročně. Počet ptáků chovaných v zajetí a kupírovaných přitom přesahuje tento počet pětinásobně.

Čeká nás další díl seriálu o chovu exotických zvířat, tentokrát s Jiřím Doxanským.

Nabídka pejsků bude z psího útulku Nový Svět.

Klikněte pro větší obrázek Tylova 515, Dvůr Králové nad Labem
telefon: 603 765 843 nebo 604 643 338
Číslo účtu: 090 359 30 03 / 0800
www.utulek-dknl.estranky.cz

Klikněte pro větší obrázek Dvouletý kříženec PUNTÍK je velmi temperamentní pejsek. Je přítulný, zvyklý na děti a vděčný za každé pohlazení a pozornost. Puntíkovi by se moc líbilo v domku se zahradou.

Klikněte pro větší obrázek DEBIE je tříletá fenka křížence dobrmana. Je veselá a velmi přátelská nejen k lidem, ale i k jiným pejskům. Debie bude výbornou společnicí při rodinných procházkách, ale také výtečnou hlídačkou.

Klikněte pro větší obrázek Tříletý DANEK přišel do útulku společně s o něco starším křížencem chodského psa BARTEM. Pejsci byli nalezeni vyčerpaní a hladoví, když se toulali po zasněžených horách. Danek s Bartem jsou velcí kamarádi, drží při sobě a oba jsou milí a poslušní. Ideální by bylo jejich společné osvojení.

Klikněte pro větší obrázek Vlkošedý kříženec německého ovčáka ARON je hodný, ale nevychovaný odrostlý puberťák. Potřebuje pevnou, ale laskavou výchovu zkušeného chovatele. Aronek je zvyklý i na starší lidi.

Klikněte pro větší obrázek Malá VIKI je pětiměsíční fenka, která bude v dospělosti asi středního vzrůstu. Viki je zrovna v období, kdy potřebuje dobrou výchovu a naučit se alespoň základy výcviku. Vikinka je trochu paličák, pamlskem ji však přesvědčíte téměř o čemkoliv.

Klikněte pro větší obrázek Ještě ani ne roční kříženec jezevčíka BERTÍK je ideální společník do bytu k lidem, kteří by mu pomohli láskyplnou péčí zvýšit sebevědomí. Odměnou by jim byla naprostá důvěra a přítulnost tohoto velmi milého pejska.

Klikněte pro větší obrázek Zlatý retrívr MAJKL je velký fešák. Je však trochu svéhlavý a vybíravý v jídle. Osvojit by si ho měl zkušený pejskař, který se nezalekne jeho projevů a dokáže Majkla správně motivovat a vychovat z něj príma psa.

Klikněte pro větší obrázek VAŠEK je šestiletý kříženec vyžadující lidskou přítomnost. Do útulku ho chodí venčit děti, které ho mají velmi rády. Vašek nemá moc rád ostatní psy, s fenkami se však snese. V novém domově by měl být zvířecím jedináčkem. Vašek by byl vhodným kamarádem pro aktivní lidi, kteří rádi chodí na dlouhé procházky do přírody.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2010
 P ST