Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Klikněte pro větší obrázek Občanské sdružení Zajíček na koni se přestěhovalo z pražských Šestajovic do Bučovic u Votic, malé vesničky uprostřed překrásné přírody. Pronajalo si tam na dvacet let statek, který je prozatím v dezolátním stavu, obklopují ho však velké pozemky, které jsou ideálními pastvinami pro koně, kteří rozdávají radost handicapovaným dětem.

Klikněte pro větší obrázek Občanské sdružení začíná rekonstruovat ruinu statku, buduje v Bučovících svou základnu a také jezdecký klub. A protože je Zajíček určen hlavně dětem s handicapy, bude statek kompletně bez bariér. Jízdy na koních jsou pro děti s handicapy zdarma.

Naši pravidelní diváci Zajíčka znají a sami se mohli už několikrát přesvědčit o tom, co pro děti s handicapy občanské sdružení dělá a jak to dělá. Cílovou skupinou Zajíčka jsou především děti a mládež, a to nejen se zdravotním handicapem (děti s Downovým syndromem, kombinovaným postižením, dětskou mozkovou obrnou, opožděným psychosomatickým vývojem, lehkou a středně těžkou mentální retardací, autismem...), ale i děti s handicapem např. socio-kulturním (děti z dětských domovů, z uprchlických táborů, děti ze sociálně slabých rodin nebo děti, které nemají žádné volnočasové aktivity – protidrogová prevence), ale také dospělí handicapovaní a samozřejmě i děti zdravé (z důvodu vytvoření přirozeného kolektivu).

Klikněte pro větší obrázek Občanské sdružení Zajíček na koni žádá o pomoc při financování rekonstrukce bezbariérového statku, hledá sponzory pro své aktivity, dobrovolníky, kteří by pomohli nejen s realizací projektů, ale i s pracemi na statku a v jezdeckém oddílu a také někoho, kdo by chtěl finančně přispívat na léčení zraněné kobylky Brendy. Více informací najdete na www.zajiceknakoni.cz.

Kontakt:
Mgr. Markéta Šulcová
telefon: 776 582 848
e-mail: m.sulcova@zajiceknakoni.cz

Čeká nás další díl oblíbeného ptačího miniseriálku.

V dalším příspěvku se podíváme za Ivou Dolhyovou, která žije s maželem a třemi Klikněte pro větší obrázek dětmi v Jablonci nad Nisou. Domácnost sdílejí s pěti fretkami, jedním tchořem a perskou kočkou Janinkou. Láska ke zvířatům, a zvláště k fretkám, je uchvátila tak, že založili malý útulek. Pomoc těmto tvorečkům je však pohltila natolik, že nakonec vznikla záchranná stanice pro fretky.

Klikněte pro větší obrázek Iva Dolhyová představí záchrannou stanici a poradí zájemcům, na co se musejí připravit při soužití s fretkou a že je potřeba si uvědomit i úskalí, která s sebou chov Klikněte pro větší obrázek fretek přináší. Tato úskalí jsou samozřejmě stonásobně vyvážena radostí ze soužití s fretkou, každý však musí zvážit, zda chov vůbec zvládne. Nestačí, že se nám nějaké zvíře líbí, musíme zodpovědně zhodnotit své možnosti a schopnosti a teprve potom si zvíře pořídit. V reportáži nabídneme několik fretek k osvojení a věříme, že se podaří najít jim dobrý domov. 

Kontakt:
Občanské sdružení Fretky na půdě - záchranná stanice pro fretky Jablonec nad Nisou
Iva Dolhyová
telefon: 776 199 155
číslo účtu: 230 004 11 96 / 2010
www.pudicka.estranky.cz

Nabídka pejsků bude tentokrát z Centra pro zvířata v nouzi Archa.

Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA
Ostašovská 570, Liberec
telefon: 485 106 412 nebo 602 774 104
číslo účtu: 21 32 – 461 / 0100, variabilní symbol: 2100
www.zooliberec.cz/centrum-pro-zvirata-v-nouzi/

Klikněte pro větší obrázek BARON je osmiletý krátkosrstý jezevčík, kterého jeho původní majitelé nechali ve vystěhovaném bytě. Je to bezproblémový pejsek ve všech ohledech, měl jen smůlu na páníčky, a tak skončil v útulku. Baron miluje procházky – zvlášť ve společnosti dětí, které má opravdu moc rád. Občas se sice nepohodne s ostatními pejsky, ale nikdy si sám nezačíná. Baron je fakt moc príma pes.

Klikněte pro větší obrázek JERRYMU jsou tři roky. Je to kříženec ovčáka, kterého někdo vyhodil na ulici. Do útulku se dostal s vadou oka. Těžko říct, zda jde o vrozenou vadu, nebo jestli je oko poškozeno následkem úrazu. I přes svůj handicap je Jerry velmi příjemný a veselý pejsek, který je vděčný za každé pohlazení. Hodí se do domku se zahradou a nevadil by mu ani kotec se zateplenou boudou.

Klikněte pro větší obrázek Dvouletý kříženec ovčáka s kníračem se jmenuje VANTAM. Je to aktivní pes, který moc rád aportuje. Povahu zdědil Vantam po kníračovi, takže je učenlivý, ale když si postaví hlavu, tak to stojí za to. Vantam miluje lidi, avšak k ostatním psům je nesnášenlivý. Tenhle pejsek by se hodil klidně i do rodiny s trochu odrostlejšími dětmi a určitě ke sportovně založeným lidem, kteří chodí rádi na dlouhé procházky do přírody.

Klikněte pro větší obrázek Asi čtyřletá kříženka jezevčíkovitého typu slyší na jméno ALENKA. Je vděčná za každý projev náklonnosti, a přesto je v útulku už třičtvrtě roku. Zatím si ji nikdo nevybral, a přitom je Alenka naprosto perfektní čubička. Je veselá a hravá a když přišla do útulku, bylo vidět, že je zvyklá v bytě. Každý den poslušně čekala v pelíšku, než se jí bude někdo věnovat. S ostatními pejsky se snáší, ale je to trochu žárlivka, proto ji raději nedoporučujeme k druhému pejskovi.

Klikněte pro větší obrázek Asi pětiletý šarpej dostal jméno POLICAJT. Byl totiž nalezen uvázaný u plotu policie. Ze začátku to byl pěkný morous, ale po třech měsících v útulku si zvykl a teď už si dokonce i rád hraje. Policajt nemá rád sahání na hlavu a ošetřování uší, ale to není u šarpejů nic neobvyklého. Snáší se dobře s fenkami, ostatních psů si nevšímá. Doporučujeme ho raději lidem, kteří mají zkušenost s tímto plemenem.

Klikněte pro větší obrázek ARGO je osmiletý pes, kříženec brazilské fily. Zradili ho vlastní páníčci, kteří ho dali pryč, protože hledali nové bydlení. Po slibech, že si psa vezmou zpět, se jen zaprášilo. Na zaměstnance útulku si Argo zvykl rychle, k cizím lidem je však nedůvěřivý. Argo je čistotný, zvyklý v bytě a uvítal by psí kamarádku, která by mu pomohla překonat počáteční strach z nového domova.

Klikněte pro větší obrázek Šestiletý kříženec jezevčíka slyší na jméno DOBROMIL. Je mazlivý, ale trochu žárlivec, a proto se nehodí k druhému psovi. Dobromil potřebuje mít páníčky jenom sám pro sebe. Hodí se ke starším lidem a nejlépe do domku se zahradou, kde by měl dostatek pohybu a mohl prohnat kolem plotu všechny kolemjdoucí pejsky.

Klikněte pro větší obrázek TOKIO je starší pejsek, kříženec většího vzrůstu. Má zuby natolik poničené a obroušené, že se nedá přesně určit věk. Těžko říct, čím vším si musel Tokio projít, ale přesto je to milý a pohodový pejsek. Tokio je oblíbencem dětí, které pomáhají útulku s venčením psů.

Stopáž14 minut
Rok výroby 2009
 P ST 4:3