Pořad na pomoc zvířatům. Uvádí Zdeněk Srstka

Obsah dílu

Přehrát vše

Porcelaine je plemeno psa, které mnozí z nás neznají. A není divu. Těchto noblesních a elegantních psů u nás zatím moc není. Porcelaine pochází z francouzského města Cluny, kde byli tito psi chováni v klášteře. Kláštery se totiž již od středověku věnovaly chovu a šlechtění psů pro štvanice. Po francouzské revoluci se jejich počet výrazně snížil a porcelaine se stal velmi vzácným. V 19. století byl chov znovu obnoven ve Švýcarsku a plemeno se podařilo úspěšně rozšířit. Porcelaine se stal opět běžným loveckým psem. V současné době je však toto plemeno opět velmi vzácné. Jeho chov nalezneme pouze ve Francii a Švýcarsku. A rovněž u nás v Česku, kde má zatím však jen velmi krátkou historii.
Porcelaine je povahou živý a přátelský pes, se zvučným hlasem a elegantním vzhledem. Má výborné lovecké vlastnosti. Postavu má středně velkou, váží 25–28 kg. Srst má jemnou, hladkou, bílou s oranžovými skvrnami, lesklou – připomínající porcelán – odtud jeho název „pes z porcelánu“. Dožívá se 12–13 let. Porcelaine se dnes využívá nejvíce pro lov a jako příjemný, veselý a bystrý společník.
O to, že se porcelaine dostal do Čech, se zasloužil pan Věroslav Herian, který si po šestiletém úsilí konečně mohl přivézt fenku tohoto krásného psa z Francie. V současné době se stará o dva dospělé psy a momentálně i o deset skutečně nádherných „porcelánových“ štěňat.

Chovná stanice Z Dianských luk
Mgr. Věroslav Herian - chovatel a poradce chovu porcelaine v ČR
telefon: 602 649 734 nebo 603 170 893
www.z-dianskych-luk.cz

Ve druhém příspěvku zavítáme na letiště v pražských Letňanech, které je kromě letadel a také Klubu golfistů územím sysla obecného. Proč si tohle drobné zvířátko vybralo pro svůj domov právě letiště a proč se z původního škůdce stalo ohroženým druhem, se dozvíme od odborníka ze SCHKO.

Nezapomeňte: 4. října se slaví Světový den zvířat!

Nabídka pejsků bude z útulku v Podlíšťanech čp. 17, Nasavrky u Slatiňan
telefon: 723 901 915
č. účtu: 195 239 700 247 / 0100
www.mesto.slatinany.cz

Stopáž14 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3
ŽánrMagazín