Psí plemena

Josef Žalud
Klikněte pro větší obrázek Služební a sportovní kynologií se zabývá už 36 let, 27 let je rozhodčím Českého kynologického svazu Praha se zaměřením na sportovní a služební kynologii. Posledních 15 let působí jako vedoucí vrchní komisař útvaru psovodů a kynologické poradny Městské Policie hl. m. Prahy. Se svými psy dosáhl řady významných úspěchů na úrovni Československé a České republiky, a to především v záchranářské a služební kynologii.

Kynologická poradna Městské Policie hl. m. Prahy
Od října 2006 je v provozu bezplatná kynologická poradna Městské Policie hl. m. Prahy jako detašované pracoviště útvaru psovodů. Pokud poradnu navštívíte, setkáte se s příjemným prostředím, kynologickou odborností a ochotou řešit kynologické problémy vašich čtyřnohých kamarádů.

Klikněte pro větší obrázek Kynologická poradna MP hl. m. Prahy
V Zámcích 56 (vedle útulku pro opuštěná zvířata)
Praha 8
telefon: 606 742 794
e-mail: psi.poradna@mppraha.cz

Otevírací doba:
pondělí, úterý, čtvrtek, pátek 9:00-17:00
středa, sobota 10:00-18:00

Akita-inu
Klikněte pro větší obrázek Plemeno Akita-inu bylo vyšlechtěno v 17. století v Japonsku na ostrově Honšú za vlády dynastie Akita (odtud jejich název) pro hon na divočáky, laně a černé medvědy. Akita-inu je zdrženlivý a hrdý pes s nezávislými mravy. Tento silný a mohutný pes krásného vzhledu má vyrovnanou povahu. Klikněte pro větší obrázek Nestandardní situace řeší s klidem a přistupuje k nim rozvážně. Je velmi inteligentní a přátelský. V případě nebezpečí však dovede svého pána velmi razantně ochránit. Akita-inu není pes na hraní, hodí se pro důsledné a silné osobnosti. Udržování jeho kondice by mělo být pro majitele příjemnou povinností.

Anglický buldog
Klikněte pro větší obrázek Dnešní anglický buldok je pravým opakem svých předků, kteří byli určeni k zápasům s býky. Tehdejší psi měli sportovní, lehkou postavu a bojovnou, vytrvalou povahu. Cíleným šlechtěním se anglický buldok změnil v přátelského, klidného – někdy až Klikněte pro větší obrázek flegmatického psa s podsaditým tělem a krátkým čumákem. Jejich velkým obdivovatelem byl i Winston Churchill, který se s oblibou nechával se svými psy fotografovat. Však se také anglickým buldokům přezdívalo „Churchillovi psi“.

Bígl
Klikněte pro větší obrázek Plemeno bígl bylo vyšlechtěno v Anglii ve 14. století. Vzniklo křížením loveckých psů zajícovitých a starých anglických loveckých psů. Bígl byl využíván na Klikněte pro větší obrázek anglickém královském dvoře ke štvanicím ve smečkách. Zvláště úspěšný byl – a stále je – při honech na zajíce, lišky a jinou zvěř. V současnosti je bígl velmi oblíbeným plemenem a je rozšířen po celém světě.

Boxer
Klikněte pro větší obrázek Pokud si pořídíte boxera, budete mít co do činění s velkou osobností. Jako pána by vás měl bezvýhradně respektovat – jinak si uchystáte pořádný malér. Z jeho společnosti se můžete skutečně těšit: boxer je velmi inteligentní partner a neústupný, spolehlivý hlídač. Jde o statného psího atleta s přátelskou povahou. Ve vypjatých situacích však dovede být tvrdý a Klikněte pro větší obrázek neúprosný. Při výcviku buďte důslední, ale citliví. Jeho srst nevyžaduje zvláštní péči, pouze běžnou hygienu. Krmivo potřebuje velmi kvalitní, neměl by se však přejídat. Boxer miluje pohyb a je výborným společníkem sportovně založených rodin.

Čivava
Klikněte pro větší obrázek Tento maličký pes pochází zřejmě z Jižní Ameriky a vyznačuje se velkou statečností. Drzosti netrpí ani mnohem větším plemenům. Chrání svůj domov i svého člověka a jako zbraň používá velmi pronikavý štěkot. Jeho typickým znakem jsou velké oči a uši. Má sebejistou povahu a občas se projeví jeho paličatost a troufalost. Často se upne na jednoho člena rodiny. Pokud z něho uděláte Klikněte pro větší obrázek rodinnou hračku, bude velmi trpět. Jeho srst není náročná na údržbu. Potřebuje kvalitní stravu v přiměřeném množství. Čivava nemá velké požadavky na pohyb a hodí se jako rodinný kamarád i ke starším lidem. Vzhledem ke svým rozměrům vás může doprovázet na každém kroku.

Dobrman
Klikněte pro větší obrázek Pochází z Německa a jméno dostal po svém šlechtiteli Louisi Dobermannovi. Urostlý pes splňuje představu silného a rychlého hlídače, který by měl ovšem záhy zjistit, kdo je v rodině pánem. Dobrman patří k dříve velmi oblíbeným služebním psům. Dnes už jich není tolik. Je temperamentní, obratný a silný. Měl by být už Klikněte pro větší obrázek od štěněčího věku správně kynologicky veden. Potřebuje přinejmenším základní výcvik. Je citlivý na zacházení, těžko snáší samotu a změnu pána. Je velmi důležité ho kvalitně a dostatečně krmit. Nehodí se pro začátečníky, pohodlné a pomalé lidi. Bude ideálním společníkem sportovně založenému člověku.

Huskyové a malamuti
Klikněte pro větší obrázek Huskyové, malamuti a další saňoví psi si získali velkou slávu při výzkumu Arktidy a Antarktidy. Největší prestiž jim však přinesl v zimě r. 1925 závod se smrtí, známý jako Velký běh do Nome na Aljašce, kde vypukla epidemie záškrtu, a kam z 1000 km vzdáleného Nenama za pouhých pět a půl dne a ve velmi špatném počasí dopravila štafeta psích spřežení chybějící očkovací sérum. Na připomínku této události se na Aljašce každoročně koná prestižní maraton tažných psů na 1600 km dlouhé trase Anchorage – Nome. Huskyové i malamuti jsou veselí a přátelští psi s přebytkem energie a poměrně silným loveckým pudem. Mají rádi společnost lidí. Nejvíce však ocení psího kamaráda stejného plemene. Nehodí se na hlídání, ale přesto jsou rádi celoročně venku. Na venkovní pobyt jsou Klikněte pro větší obrázek velmi dobře vybaveni kvalitní srstí, kterou je potřeba občas překartáčovat. Krmivo by mělo být kvalitní. Jako běžný rodinný pes jsou severská plemena nevhodná. Husky i malamut se hodí výhradně do sportovní rodiny a nejlépe pro psí sporty, jako je třeba tahání saní.

Chrt
Klikněte pro větší obrázek O chrtech se trochu s nadsázkou říká, že buďto běží, nebo leží. Nejsou to psi pro lenochy a dámy na vysokých podpatcích. Dovedou však být i dobrými přáteli a společníky. Chrti jsou nezávislé plemeno se silně vyvinutým loveckým pudem. Občas mají nevyzpytatelnou povahu a potřebují proto důslednou Klikněte pro větší obrázek výchovu. Péče o srst musí být úměrná její délce. Chrti nejsou velcí jedlíci a mohou být i vybíraví. Velmi důležitý je vydatný pohyb, který pro ně znamená nezbytnou podmínku životní pohody. Milují rychlý běh i dlouhé procházky. Chrt se nehodí pro pomalé a pohodlné lidi.

Jezevčík
Klikněte pro větší obrázek Jezevčíci se mohou lišit velikostí, váhou i typem srsti, důležité vlastnosti však mají společné. Zlí jazykové někdy tvrdí, že jde o velmi svéhlavá zvířata, my však dobře víme, že náš pejsek s dlouhým tělem je statečný, oddaný, družný a inteligentní jako universitní profesor. Jezevčík je lovecké plemeno bojovné povahy a nerad ustupuje. Občas je paličatý, ale to neznamená, že je špatně cvičitelný. Už dlouho je rozšířen jako společník a kamarád. Pokud je Klikněte pro větší obrázek dlouhosrstý, vyžaduje jeho srst péči. Na krmivo není náročný, není však popelnicí na zbytky. Mimo lovecké účely se hodí k lidem, kteří mají rádi své okolí, jsou klidní, vyrovnaní a milují procházky do míst, kde si jejich kamarád může zanorovat.

Kavkazský pastevecký pes
Klikněte pro větší obrázek Kavkazský pastevecký pes má kořeny až ve středověku. Jeho pracovní náplní bylo střežit stáda před sněžnými levharty a nenechavými lidmi. Čistokrevný chov kavkazana začal v Rusku až v první polovině 20. století se záměrem vychovat z něj služební plemeno, což ovšem nešlo příliš dohromady Klikněte pro větší obrázek s jeho hrdou a dominantní náturou. Takže kavkazan získal nakonec pověst nevycvičitelného a nebezpečného psa. Ta ho naštěstí uchránila před módní vlnou a plemeno si tak zachovalo své jedinečné povahové vlastnosti. K nám byl první kavkazan dovezen z Německa v roce 1981.

Kokršpaněl
Klikněte pro větší obrázek Tento aktivní, stále zaměstnaný pes pátrá vytrvale a neúnavně v okolním terénu. Byl vyšlechtěn, aby plašil a přinášel ulovené ptáky. Má veselou povahu a pokud mu chcete udělat radost, vezměte ho ven. I když je kokršpaněl původem lovecké plemeno, lidé ho dnes chovají především jako společníka. Je dobromyslný a přátelský, nesnáší však samotu. Při špatném zacházení nebo rozmazlování Klikněte pro větší obrázek dovede být agresivní. Jeho chování je nutné důsledně usměrňovat. Srst a hlavně choulostivé partie kolem uší vyžadují pravidelnou péči. Není náročný jedlík, potřebuje však kvalitní krmivo. Hodí se k lidem, kteří mu mohou věnovat dostatek času a pravidelné, delší procházky.

Labradorský retrívr
Klikněte pro větší obrázek Jedno z nejoblíbenějších psích plemen současnosti. Pochází asi z Grónska a je pověstný svou vodotěsnou srstí a příchylností k vodě. Však se také proslavil jako dokonalý lovecký pes na zavlažovaných loukách. Je poslušný, láskyplný a chytrý, a tak často slouží jako asistenční pejsek pro nevidomé a tělesně postižené. Umí také vyhledávat drogy. Především je však milován jako kamarád a Klikněte pro větší obrázek člen rodiny. Toto přátelské zvíře s dobrou povahou potřebuje kvalitní stravu v přesně odměřených dávkách: má totiž sklon k přejídání. Nezbytný je pro něho pravidelný, vydatný pohyb. Učí se pomaleji, ale vše si pamatuje. Hodí se do rodin s dětmi, které má moc rád.

Německý ovčák
Klikněte pro větší obrázek NO je poměrně mladé plemeno. Tito psi byli používáni ve válce i jako zdravotníci. Osvědčili se také jako služební psi a výteční záchranáři. I v dnešní době patří NO k jednomu z nejoblíbenějších plemen. A přesto, nebo možná právě proto, jich najdeme v každém útulku hned několik. Abychom tomu předešli, je dobré, než se pro NO rozhodneme, počítat s tím, že i tento pes má svá specifika. O NO se říká, že je to šlechtic mezi psy. Říká se to o něm oprávněně vzhledem k jeho povahovým vlastnostem. Je klidný, vyrovnaný, může být i tvrdým a nekompromisním ochráncem. K svému životu potřebuje Klikněte pro větší obrázek dostatek pohybu, alespoň částečný výcvik a dobré zacházení. Nehodí se v žádném případě k lidem, kteří jsou nervově labilní, nevyrovnaní, popř. agresivní. Pokud si vyberete NO, měli byste mít všechny tyto věci na paměti.

Německý špic
Klikněte pro větší obrázek Původ německého špice sahá až do doby kamenné. Jde o nejstarší plemeno střední Evropy. Z německého špice se vyvinula četná další plemena různých velikostí i barevných variant. Špicové jsou velmi učenliví a lehce vychovatelní. Nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu z nich dělá ideální hlídače. K jejich přednostem patří i odolnost vůči počasí, robustnost a dlouhověkost. Špic je vyloženě společenský pes. Svoji radost ze života často vyjadřuje štěkáním. Není náročný na pohyb. Rád pobývá ve Klikněte pro větší obrázek společnosti lidí. Je dobrým kamarádem k dětem. Jeho srst není náročná na údržbu. Kvalitní krmení je nezbytné. Špic nebývá rád sám a rozhodně to není pes do kotce. Hledáte-li společníka a bystrého psího přítele, se špicem rozhodně neprohloupíte.

Pražský krysařík
Klikněte pro větší obrázek Pražský krysařík byl ozdobou dvora českých knížat a králů. Jako dar našich panovníků se dostával na dvory ostatních evropských vladařů a odtud dále mezi prostý lid. Pražský krysařík byl pro svůj malý vzrůst, udatné srdce, rychlý pohyb a velice dobře vyvinutý čich používán pro hubení myší a krys. Odtud také jeho historický název „krysařík“. Pražský krysařík je mazlivý, čtverácký psík. Jeho hbitost je obdivuhodná. Svou lidskou smečku bezmezně miluje, Klikněte pro větší obrázek k cizím je však nedůvěřivý. Mezi ostatními pejsky si pražský krysařík – i přes svůj malý vzrůst – dovede zjednat respekt. Péče o tohoto pejska není nijak náročná. Pro své všestranné vlastnosti se pražský krysařík hodí jak do města, tak na venkov. Najdete v něm výborného společníka.

Pudl
Klikněte pro větší obrázek Jeho srst nelíná, a proto se dobře hodí pro alergiky. To však není zdaleka jeho jediná dobrá vlastnost. Má i jiskrnou povahu, která vás přinutí k aktivitě a optimistickému vnímání světa. Pudl je hravý a přítulný pes. Má stále dobrou náladu a dovede ji přenést na celou rodinu. Vyskytuje se ve čtyřech velikostech a řadě barevných variet. Péče o jeho kudrnatou srst je nezbytnou součástí Klikněte pro větší obrázek denního rituálu a občas vyžaduje zásah odborníka. Pudl je známý svou inteligencí a schopností stále se učit nové kousky. S výchovou nebývají problémy – jen buďte důslední a volte laskavý přístup. Každou procházkou pudla potěšíte, rád se vám však přizpůsobí.

Rotvajler
Klikněte pro větší obrázek Uvažujete o tom, že si pořídíte rotvajlera? Pak vás možná bude zajímat, že plemeno dostalo název podle německého města Rottweiler ve Schwarzwaldu, odkud pochází. Tento statný pes byl původně používán pro lov černé zvěře a později jako pastevecký. Rotvajleři byli také velmi oblíbení řezničtí psi. Zapřaženi do vozíků převáželi maso, pomáhali hnát dobytek na trh a ochraňovali svého pána. V současnosti je rotvajler užíván především jako spolehlivý služební pes a výborný hlídač. I přes svou mohutnost, sílu a váhu je stále oblíbeným plemenem. Vyžaduje dobrý, kamarádský vztah. Je náročný na kvalitu krmiva. Vyžaduje ve své blízkosti klidného a vyrovnaného pána. Klikněte pro větší obrázek Nezapomínejte na dobrou socializaci. Odmění se vám po svém – velkou oddaností. Dobře se cvičí, ale nesprávným přístupem se také velmi rychle zkazí. Rozhodně nepatří do rukou začátečníkům. Nejhorší, co může rotvajlera potkat, je střídání majitelů.

Stafordšírský teriér
Klikněte pro větší obrázek Pes, který právem vzbuzuje respekt: však byl také vyšlechtěn pro zápasy a chytání krys. K lidem je sice přátelský, ale ve společnosti jiných psů dokáže být pěkně ostrý. Pochází ze střední Anglie. Staford je bojovník s velkým srdcem. Vyznačuje se dominantní povahou buldoka a teriéra – tím se odlišuje od ostatních plemen. Má silné, svalnaté tělo, je obratný a zarputilý. Současně Klikněte pro větší obrázek však umí být pozorný a vstřícný – prostě vyrovnaný. Je velmi dobrým rodinným kamarádem. Potřebuje kvalitní krmivo: musí odpovídat výdeji energie. Pro své vlastnosti se skutečně nehodí pro začátečníky a agresivní jedince. Zde platí dvojnásob: jaký pán, takový pes.

Výmarský ohař
Klikněte pro větší obrázek Výmarský ohař patří vývojově k nejstarším kontinentálním ohařům. Tak jako u všech velmi starých plemen nelze jeho předky spolehlivě vystopovat. Do Českých zemí se výmarští ohaři dostali až kolem roku 1910. Výmarský ohař je lovecký pes krásného vzhledu a ladných pohybů. Má velmi silně vyvinuté lovecké pudy a výjimečně dobrý čich. Povahu má přátelskou a vyrovnanou. „Výmarák“ je velmi dobře cvičitelný. Dokáže se projevit Klikněte pro větší obrázek i jako spolehlivý ochránce. Péče o krátkosrstého ohaře není nijak náročná. Dlouhosrstá varianta s sebou přináší samozřejmě větší požadavky na údržbu srsti. Vzhledem k náročnosti na volný pohyb v přírodě se výmarský ohař hodí výhradně pro velmi sportovně založené lidi.