Teriéři

24. 3. 2019
Americký stafordshirský teriér

Temperamentní teriér pochází, jak jeho jméno napovídá, z USA. Patří mezi větší teriérská plemena a charakterizuje jej vzhled sportovce. Má velké množství energie. Má krátkou srst, jež nevyžaduje úpravu. Není náročný na výživu nebo péči. Potřebuje ale zaměstnání a od štěněčího věku jasně daná pravidla chování. V některých státech amstafa řadí mezi bojová plemena. Ve správném příslušníkovi plemene nadměrná agresivita není a určitě ji nemá ve vztahu k lidem. Plemeno se hodí pro sportovně založené lidi. Americký stafordširský teriér, který nemá denně příležitost uplatnit svojí energii, bude smutný a problematický pes. Plemeno se dožívá 13–15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoAmerický stafordshirský teriér
...
video video

Americký stafordshirský teriér

17. 3. 2019
West Highland White teriér

Westík patří mezi nízkonohé teriér a je asi jedním z nejlíbivějších představitelů této skupiny plemen. Je celý bílý, má hlavu, o které se píše, že její tvar připomíná chryzantému. Není těžký a jeho pohyb je velmi elegantní. Je přátelský vůči lidem a rád tropí hlouposti s dětmi. Dalo by se říci, že to je plemeno se smyslem pro humor. Jeho výchova není problematická a nemívá sklony k uštvanosti nebo ke rvačkám. Péče o něj není náročná. Hrubá srst je sice bílá, ale dobře se udržuje a čím méně se pes koupe, tím to je lepší. Upravuje se trimováním. Nevyžaduje speciální výživu a není enormně náročný ani z hlediska pohybu. Zavřený doma v bytě ale spokojený nebude, proběhnout se určitě potřebuje. Hodí se k lidem všech věkových kategorií. Dožívá se 14–16 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoWest Highland White teriér
...
video video

West Highland White teriér

10. 3. 2019
Patterdale teriér

Staré anglické plemeno zatím není uznáno mezinárodní kynologickou federací FCI. Pro laika je to poněkud nepochopitelné, protože např. u lakelandů je patterdale uváděn jako jedno z výchozích plemen. Pokud ho někde potkáte, asi jej budete spíše považovat za produkt ulice – křížence. Patří mezi menší psy a je každou svojí buňkou loveckým psem. Myslivci v celé řadě států jej mají ve velké oblibě. Patterdale je zcela nenáročný z pohledu péče. Srst nepotřebuje žádnou mimořádnou úpravu a plemeno bude ochotně bydlet v kotci. Trochu složitější to může být s výchovou. Patterdale patří ke psům, u kterých se zdá, že v případě povelů potřebují vědět nejen co mají udělat, ale také proč. Možná proto jsou tak úspěšnými loveckými psy. Plemeno se dožívá 13 až 15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoPatterdale teriér
...
video video

Patterdale teriér

3. 3. 2019
Norwich a Norfolk teriér

Jeden z nejmenších teriérů – norfolk – získává stále větší oblibu. Dalo by se o něm říci, že to je malý pes s velkou povahou. Má hrubou srst, která se upravuje trimováním. Je radostný, temperamentní a ničeho se nebojí. Má rád lidi, nepere se ani neničí domácnost. Je výborně ovladatelný a je s ním legrace. Je zcela nenáročný na výživu, péči a nevyžaduje ani nadměrný pohyb. Toto plemeno se hodí do každého prostředí a každé rodiny. Dožívá se 14-16 let.

O norwichovi by se dalo prohlásit téměř totéž, co o norfolkovi. Obě plemena jsou si velmi podobná a rozliší je především nesení uší. Norfolk je má klopené, norwich postavené. I norwich je nenáročný na péči, má hrubou srst, kterou je třeba občas otrimovat. Má temperament, jiskru, smysl pro humor a lásku k lidské i psí smečce. Dožívá se 14–16 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoNorwich a Norfolk teriér
...
video video

Norwich a Norfolk teriér

24. 2. 2019
Erdelteriér

Původně býval nazýván airdale teriér. Je to největší teriérské plemeno. V porovnání se svými menšími kolegy je klidnější. Je výborně ovladatelný a od původního loveckého psa se jeho využití přesunulo do oblasti služební. Je výborný záchranář, miluje děti a rodinný život. Vzhledem ke své velikosti je trochu náročnější na množství krmiva. Jeho srst je hrubá a upravuje se trimováním. Ve Švejkovi pana Haška je postava četníka ve výslužbě pana Theodora Rottera. Ten pán opravdu existoval. Byl velkým propagátorem využití služebních psů. Cvičil řadu plemen včetně erdelů. Péče o plemeno je středně náročná. Erdelové se dožívají cca 13 až 15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoErdelteriér
...
video video

Erdelteriér

17. 2. 2019
Anglický bulteriér + minibulteriér

Anglické plemeno s dlouhou proměnlivou historií. Vyšlechtěn byl z buldoků a staroanglických teriérů a v XIX. století byl používán ke psím zápasům. V pozdější době byly zápasy zakázány a plemeno našlo uplatnění při loveckém výkonu a také jako společenský pes. Bulteriér má poněkud zvláštní vzhled. Lidé, kteří psům nerozumí, občas zvláště o bíle zbarvených bulteriérech říkají, že jim připomínají prasátko. Bulteriér má zvláštně utvářenou „klabonosou“ hlavu a oko, které není vůbec vypouklé a má tvar trojúhelníku. Takové oko se při bojích, ke kterým se kdysi bulteriér používal, zřídka poraní. Bulteriér je pes, který by se dal označit za čtyřnohého gladiátora. Je mohutný, ale nikoliv hrubý, a má výrazné osvalení. Je přátelský vůči lidem, hravý a při správné výchově poslušný a ovladatelný. Jeho srst je krátká a nevyžaduje takřka žádnou péči. Plemeno potřebuje pohyb, zaměstnání a lidi okolo sebe. Bulteriér se dožívá cca 12–15 let.

Plemeno se chová ve dvou velikostních rázech. Existuje totiž i miniaturní bulteriér, úžasné temperamentní plemeno, které je ve všech exteriérových znacích i povahových vlastnostech malou kopií svého většího kolegy.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoAnglický bulteriér + minibulteriér
...
video video

Anglický bulteriér + minibulteriér

10. 2. 2019
Border teriér

Menší plemeno připomíná svým vzhledem, a zvláště utvářením hlavy vydru. Border teriér je plemeno více tváří. Je zdánlivě klidný, ale v kontaktu se zvěří ukazuje požadovaný temperament. Je to vynikající canisterapeutický pes. Od nemocných dětí si nechá líbit snad všechno na světě. S border teriérem můžete jet pod stan i do čtyřhvězdičkového hotelu a všude se bude chovat slušně. Je nenáročný na výživu a péči obecně. Může být držen v bytě i venku. Nemá snahu nic ničit a není uštěkaný. Má hrubou nepříliš línající srst, kterou je třeba občas otrimovat. Je to plemeno, které bude vyhovovat myslivcům i lidem, kteří hledají společníka. Má životní radost bez nadměrného temperamentu. Plemeno se dožívá 13–14 let.

Autorka: Vladimíra Tichá

videoBorder teriér
...
video video

Border teriér

3. 2. 2019
Stafordširský bulteriér

V současné době nejpočetnější teriérské plemeno. Stafbulíček je menší kompaktní houževnatý pes s naprosto úžasnou povahou. Je přátelský, miluje lidi, děti i ostatní zvířata. Není v něm zloba, jen radost, ale tu projevuje někdy tak, že se neznalý člověk může leknout. Plemeno se občas využívá jako lovecké, stafbul je však spíše psem společenským. Má vynikající vlohy pro canisterapii. Bohužel si leckdo myslí, že když se řekne bul, znamená to zlobu, agresi a nebezpečí a občas se objeví sklony chov stafordširských bulteriérů zakázat. V zemi svého původu, v Anglii, je ale plemeno nazýváno baby dog a lidé určitě vědí proč. Z hlediska výživy není plemeno nijak náročné. Jeho srst je krátká a nepotřebuje žádnou úpravu. Výchova není problematická a plemeno nemá sklony ke rvačkám. Potřebuje ale pohyb a kontakt s člověkem. Stafordširský bulteriér se dožívá 13–14 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoStafordširský bulteriér
...
video video

Stafordširský bulteriér

27. 1. 2019
Australský teriér

Starší bratr australského silky teriéra ve srovnání se svým kolegou vypadá trochu jako voříšek. Co mu chybí v eleganci, ale nahrazuje povahou. Jeho původní prací bylo hubení nepříjemných hlodavců v lidském obydlí, využití tedy měl při lovu metly Austrálie – přemnožených králíků – a údajně si výborně poradil i s jedovatými hady. Dnešní australský teriér vypadá stejně jako jeho předci před sto lety. Má chytré oči, hrubou, trimováním se upravující srst, radostný temperament, občas svou hlavu, ale výborný vztah k lidem. Lovecké vlohy mu nechybí, ale k domácím zvířatům svého pána má spíše ochranitelský vztah. Hodí se ke všem věkovým kategoriím lidí. Plemeno se dožívá 14–15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoAustralský teriér
...
video video

Australský teriér

20. 1. 2019
Yorkshire teriér

Velmi oblíbené plemeno patří do kategorie toy. Klasické teriérské vlastnosti mu ale nechybí. Je temperamentní, veselý a vymýšlí různé lumpárny. Má krásnou hedvábnou srst, o kterou je třeba pečovat. Pravdou je, že taková srst zdobí výstavní jedince. Většina yorků je upravena do sportovního střihu, takže délka srsti nezatěžuje psa ani majitele. I yorka je třeba vychovávat a dát mu základní pravidla chování. Není to ale žádný problém a zvládne to každý. Péče o plemeno není přehnaně náročná. Jen je třeba počítat s tím, že to je malý pes a že jeho velikost znamená určitá omezení. Pokud s ním majitel chce jet na kole na výlet, nemůže počítat s tím, že pes uběhne 20 km, ale musí si jej dát do košíku. Je to plemeno skladné, hodí se i do malého bytu a ke všem kategoriím lidí. York se dožívá 14-16 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoYorkshire teriér
...
video video

Yorkshire teriér

13. 1. 2019
Irský Glen of Imaal teriér

U nás takřka neznámé plemeno je pojmenováno podle místa, kde vzniklo (glen = údolí, Imaal = jméno řeky). O plemeni by se dalo říci, že je tak ošklivé, až je krásné. Glen je sice nízkonohý, poměrně mohutný pes, kterého charakterizuje velká síla a neméně velká zvědavost. Původně se používal k lovu jezevců. Dnešní glen je spíše plemenem společenským, ale bohužel málopočetným. Má hrubou často rozcuchanou srst, kterou je třeba občas pročesat a někdy i trimovat. Je zcela nenáročný. Dobře snáší pobyt venku a hodil by se u nás i do horského prostředí. Je slušně ovladatelný a zcela nenáročný. Plemeno se dožívá 12-14 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoIrský Glen of Imaal teriér
...
video video

Irský Glen of Imaal teriér

6. 1. 2019
Kerry blue teriér

Středně velkému plemeni se někdy přezdívá „modrý kavalír“. Může za to barva srsti. Štěňata se rodí černá a jejich srst se postupně přebarvuje do modrošedé. Kerry blue byl vyšlechtěn jako lovecký pes se specializací na lov vyder a ondater. Lovecké vlohy mu nechybí, ale v současné době se používá spíše jako plemeno společensko-sportovní. Je hodně temperamentní a psi na rozdíl od fen bývají dominantní vůči ostatním čtyřnohým soupeřům. Srst mají jemnou, je třeba ji pravidelně česat a upravovat stříháním. Má ale tu výhodu, že nelíná. Kerry blue potřebuje laskavé, ale důsledné vedení. Je náročnější z pohledu potřeby pohybu a psychického zaměstnání. Dožívá se 13-15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoKerry blue teriér
...
video video

Kerry blue teriér

16. 12. 2018
Německý lovecký teriér – Jagdteriér

Plemeno je známo veřejnosti jako jagdteriér nebo německý lovecký teriér. Jedná se o jedno z mála teriérských plemen nepocházejících z Velké Británie. Jako všestranného loveckého psa jej vyšlechtili v Německu na začátku XX. století. Jagdteriér patří mezi střední teriéry. Je to po všech stránkách typický lovecký pes. Je vynikající norník, využívá se při práci na černou zvěř a v podstatě všude tam, kde myslivec psa potřebuje. Je temperamentní, ostrý a kdo jej chce zvládnout, musí být důsledný. Z hlediska péče je nenáročný, srst nepotřebuje úpravu, stačí ji občas pročesat. Pokud si někdo chce pořídit jagdteriéry za jiným účelem, než je lov, musí mu poskytnout psychickou a fyzickou zátěž. Jinak nebude spokojený pán ani pes. Plemeno se dožívá 12-14 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoNěmecký lovecký teriér – Jagdteriér
...
video video

Německý lovecký teriér – Jagdteriér

9. 12. 2018
Parson Russell teriér

Historie plemene byla popsána u jeho příbuzného jack russell teriéra. Parson je o něco větší a patří mezi střední teriéry. I on má tři druhy srsti (krátkou, středně dlouhou hrubou a broken). Začíná pro své lovecké vlohy získávat oblibu u myslivců. Jinak to je ale sportovní pes, který rád běhá agility i caniscros, rád doprovází koně a pojede se svým majitelem pod stan i do 4 hvězdičkového hotelu. Je výborně cvičitelný, ale občas je třeba jeho temperament trochu krotit. Hodí se pro aktivní lidi. Dožívá se 14–16 let.

Autorka textu Vladimíra Tichá

videoParson Russell teriér
...
video video

Parson Russell teriér

2. 12. 2018
Bedlington teriér

Plemeno vzhledem trochu připomíná ovečku a občas si lidé myslí, že to je taková teriérská „fifinka“. Hluboce se mýlí. Hans Räber, autor kynologických publikací, o něm napsal, že to je „vlk v rouše beránčím“. Bedlington byl pes horníků a lovců. Lovil potkany, lišky, vydry a používal se i k zápasům. Údajně dokázal na povel vytáhnout z ohně rozžhavený drát. Má oproti jiným plemenům nezvykle klenutou hřbetní a bederní linii. To mu při běhu, stejně jako některým plemenům chrtů, umožňuje daleko dopředu podsunout pánevní končetiny, získat tak větší odraz a rychlost. Bedlington je tvrdý pes, ale vůči lidem, a zvláště dětem je laskavý. Miluje pohyb, rád bude běhat agility nebo se věnovat dogdancingu. Jeho srst je cupovitá, vůbec nelíná a upravuje se stříháním. Na výživu ani výchovu není náročný. Psi plemene bedlington teriér se dožívají 13 až 15 let.

Autorka: Vladimíra Tichá

videoBedlington teriér
...
video video

Bedlington teriér

25. 11. 2018
Foxteriér drsnosrstý

Drsnosrstého neboli hrubosrstého foxteriéra znají snad všichni čtenáři na celém světě, slavná Čapkova Dášeňka byla právě hrubosrstý foxteriér. Jde o velmi známé plemeno, které pochází z Anglie a bylo vyšlechtěno jako lovecké. Při výkonu práva myslivosti se stále používá, i když občas si foxlíka někdo koupí jako společenské plemeno. Možná se pak trochu diví, protože foxteriéři patří mezi velmi temperamentní, a tedy psychickou i fyzickou zátěž potřebující plemena. Hrubosrstý foxteriér má hrubou srst, která se musí občas otrimovat, ale má tu výhodu, že se na ní nedrží špína. Plemeno potřebuje laskavou, ale důslednou výchovu. Kdo si je pořídí, musí počítat s tím, že jeho pes bude mít velký zájem o zvěř i domácí (cizí) zvířata. Jako zajímavost lze uvést, že plemeno patřilo za 1. republiky k nejmódnějším plemenům. Foxteriéři se dožívají 15 až 16 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoFoxteriér drsnosrstý
...
video video

Foxteriér drsnosrstý

18. 11. 2018
Cairn teriér

Malé a radostné plemeno pochází ze Skotské vysočiny. Jméno cairn se odvozuje od barvy skal kamenů, tedy od prostředí, kde bylo plemeno vyšlechtěno. Jeho úkolem bylo udržování lidských obydlí bez nepříjemných hlodavců a využíván byl i při lovu drobnější zvěře. Cairn vypadá jako malý „kaneček“. Má poměrně malou hlavu, inteligentní výraz a hrubou srst, kterou je třeba občas otrimovat. Je odolný proti nepřízni počasí. Má v sobě neopakovatelnou jiskru a typický teriérský temperament. V mládí dokáže vymyslet lecjakou neplechu, v dospělosti se z něj stává inteligentní, vyrovnaný a poslušný pes, kterému ale smysl pro rošťáctví nechybí. Cairn je přátelský vůči lidem a není rvavý. Bez větších problémů je možné mít doma celou smečku tohoto plemene. Je nenáročný z hlediska péče obecně a výživy zvlášť. Hodí se ke všem věkovým kategoriím lidí, kteří ho zaměstnají. Plemeno se dožívá 14-15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoCairn teriér
...
video video

Cairn teriér

11. 11. 2018
Dandie Dinmont teriér

Půvabné a čiperné plemeno s kulatýma moudrýma očima se původně používalo k lovu lišek a jezevců. Dnes se spíše řadí mezi plemena společenská. Má zajímavý – dlouhý – tvar těla, který lehce připomíná lasičku. Dandie je takový čtyřnohý gentleman a žertéř. Nebude se prát, nebude na své ani cizí lidi hrubý, dokáže ale jen pohledem dát najevo, co si o vás myslí. Má hrubou srst, kterou je třeba občas otrimovat. Hlavu a uši mu zdobí čupřiny jemné srsti. Plemeno je přátelské, neagresivní, vhodné k dětem, nenáročné na péči i na pohyb. Hodí se ke všem věkovým kategoriím lidí. Dožívá se 13-14 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoDandie Dinmont teriér
...
video video

Dandie Dinmont teriér

4. 11. 2018
Australský silky teriér

Patří mezi tak zvané toy teriéry, tedy spíše do kategorie společenských plemen než loveckých psů. Je to poměrně vzácné plemeno s příjemnou povahou. Pochází z Austrálie a údajně vznikl spojením psů z trestaneckých kolonií a z Británie dovozených yorkshire teriérů jako společenské plemeno bohatších členů společnosti. Mimo toho, že se s ním tehdejší australské dámy pyšnily, udržoval jejich domácnosti bez obtížných hlodavců. Malé radostné a své lidi nesmírně milující plemeno je velmi příjemným společníkem. Moc neštěká. Silky je nenáročný na výživu, výborně se vychovává. Není v něm zloba vůči lidem, psům nebo jiným zvířatům. Název silky se vztahuje ke kvalitě srsti, která je opravdu hedvábná. Nemá být ale tak dlouhá, aby bránila psovi v pohybu. Srst nelíná, potřebuje ale pravidelně česat a občas přistřihnout. Plemeno se dožívá 14-15 let.

Autorka textu: Vladimíra Tichá

videoAustralský silky teriér
...
video video

Australský silky teriér

21. 10. 2018
Lakeland teriér

Plemeno je poměrně vzácné a pochází z oblasti Lake Discrit neboli jezerní oblasti v severozápadní Anglii. Typický anglický teriér vyšlechtěný jako norník a pes pro vodní práci patří sice mezi středně velké teriéry, ale je spíše menší. Má hrubou srst, která příliš nelíná, ale občas se musí otrimovat. Plemeno je temperamentní, má rádo vodu a rádo prožene vše jiné od slepic přes kočky až po lesní zvěř. Myslivci u lakelanda obdivují „volný hlas“. To, co je vhodné pro práci loveckého psa ale může obtěžovat v případě, že pes žije v paneláku. Lakeland je občas uštěkaný a potřebuje pravidla. Je ale učenlivý, a pokud se s výchovou začne ve štěněčím věku, je dobře zvladatelné i to štěkání. Je to veselý rošťák, náruživý aportér a výborně se hodí k dětem. Péče o něj není náročná. Potřebuje ale pohyb a také lidskou společnost. Jinak to bude smutný pes. Dožívá se 14-16 let.

Autorka textu Vladimíra Tichá.

videoLakeland teriér
...
video video

Lakeland teriér

14. 10. 2018
Manchester teriér

Staré plemeno je větší variantou anglického toy teriéra. Rozdíl mezi oběma plemeny je v kohoutkové výšce a také v nesení ucha. Toy je má postavené a manchester klopené. Zajímavé je, že se toto plemeno cca před padesáti lety ještě kupírovalo. Manchester má krátkou srst v barvě černé s tříslovými znaky nad očima, na končetinách a pod ocáskem. Není to bláznivý pes, dobře se ovládá, je inteligentní a přátelský vůči lidem i psům. Agresivního hlídače z manchestera asi nikdo neudělá. Naučíte ho cokoli, je to čtyřnohý všeuměl. Plemeno není náročné na výchovu ani péči. Potřebuje ale pohyb a společnost člověka a vzhledem ke krátké srsti není rozumné jej dávat do kotce. Dobře snáší veterinární péči. Hodí se pro všechny kategorie lidí. Dožívá se věku 13-15 let.

Autorka: Vladimíra Tichá

videoManchester teriér
...
video video

Manchester teriér

7. 10. 2018
Český teriér

Jak z názvu vyplývá, jedná se o naše národní a z pohledu mezinárodní kynologické organizace FCI řádně uznané plemeno. Český teriér vznikl v padesátých letech XX. století, a to z dalších teriérských plemen – skotského teriéra a sealyham teriéra. Šlechtěn byl jako malý lovecký pes se zaměřením na norování. Současným zástupcům plemene lovecké vlohy nechybí, plemeno se ale posunulo do kategorie plemen společenských. Český teriér patří mezi malá plemena. Má krásnou jemnější srst, která se upravuje stříháním a má tu výhodu, že vůbec nelíná. Český teriér je ve srovnání s ostatními teriérskými plemeny klidný. Nemá sklony se prát ani doma cokoliv ničit. Dobře se učí. Jako typický Čech má rád jídlo, a tedy mu hrozí i sklony k tloustnutí. Hodí se pro všechny věkové kategorie lidí, ale očekávat, že svého pána bude doprovázet na 50 km dlouhém výletě, není úplně ideální. Plemeno se dožívá 12-14 let.

Texty připravila Vladimíra Tichá

videoČeský teriér
...
video video

Český teriér

23. 9. 2018
Skotský teriér

Najdete ho na fotografiích z 1. republiky, kdy „smeták“ patřil mezi nejoblíbenější plemena. V třicátých letech se do plemenné knihy zapisovalo až 130 narozených štěňat. Dnes plemeno uvedených počtů nedosahuje, stále ale má své skalní příznivce. Nízkonohý kompaktní teriér v sobě má důstojnost i raráška. Nebývá žádný „závislák“, svým lidem se nevnucuje a jejich přátelství přijímá s důstojností a nadhledem. Má hrubou srst, která se upravuje trimováním. Není náročný z pohledu výživy, pohybu nebo výchovy. Je to takové rozumné plemeno se smyslem pro hierarchii smečky. Příznivci plemene se pyšní tím, že skoty choval i spisovatel Rudyard Kipling. Napsal o nich i moc hezkou knížku. Skotský teriér se dožívá 14-16 let.

Autorka: Vladimíra Tichá

videoSkotský teriér
...
video video

Skotský teriér

9. 9. 2018
Jack Russell teriér

Nepříliš staré plemeno má společnou historii s Parson Russell teriérem. Původně se jednalo o jedno plemeno Parson Jack Russell teriér. Vyšlechtil je v XIX. století sportovně založený a myslivostí se zabývající anglikánský farář Jack Russell. Hledal plemeno dobře využitelné pro myslivost a zbarvené tak, aby si jej lovci nepletli s liškou či jinou zvěří. Líbila se mu povaha foxteriérů, ale vadilo mu, že se plemeno začíná chovat víc na výstavy než praktickou myslivost, a tak si vyšlechtil plemeno vlastní. Původní russelové vypadali trochu jako voříšci a delší dobu trvalo, než se ustálili v jednotném plemenném typu. Stále se ale ukazovali ve dvou velikostech. A tak padlo rozhodnutí plemeno rozdělit na menší jack russell teriéry a větší parson russell teriér. Obě plemena si jsou podobná a to, že je jedno delší a druhé kratší a že je rozdíl v síle kostry nebo pigmentaci očních víček a rozložení barevných znaků laikovi unikne a nebude to považovat za podstatné. Jack Russell teriér je v současné době módním plemenem. Není na tom nic divného. Nevyžaduje žádnou péči, je sice hodně temperamentní, ale dobře se cvičí, je s ním legrace, nepere se s ostatními psy a má rád lidi. Srst se vyskytuje ve třech typech: hladká, středně dlouhá hrubá a tzv. broken (lámavá). U delších typů srsti je potřebné občasné trimování. Plemeno je zcela nenáročné na péči a bude vyhovovat aktivním lidem všech věkových kategorií. Dožívá se 13-15 let věku.

Autorka: Vladimíra Tichá

videoMiniseriál: Jack Russell teriér
...
video video

Miniseriál: Jack Russell teriér

16. 9. 2018
Welsh teriér

Welsh teriér je plemeno, které trochu vypadá jako malý erdelteriér. Byl ještě nedávno nejoblíbenějším loveckým teriérem. Dnes jej z této pozice vytlačuje border teriér. Welsh je temperamentní pracovitý a velmi inteligentní pes. Je výborný norník, má rád vodu a používá se při lovu snad na všechny druhy zvěře. Stejné uplatnění ale najde jako pes pro psí sporty jako je agility, canicross nebo flyball. Má černotříslově zbarvenou hrubou srst, upravuje se trimováním. Z pohledu výživy je nenáročný. Potřebuje důslednou temperament zvládající, ale nikoliv hrubou výchovu. Bydlet může v kotci i v bytě, kontakt s člověkem by mu ale chyběl. Potřebuje pravidelný pohyb a hodí se pro aktivní lidi. Dožívá se 14-15 let věku.

Texty připravila a účinkuje Vladimíra Tichá.

videoWelsh teriér
...
video video

Welsh teriér

2. 9. 2018
Úvod k teriérům

Teriéry jako celek spojuje temperamentní povaha, radost ze života a dlouhověkost.

Kde se plemena psů, která známe pod souhrnným názvem teriéři, vzala? Historické podklady uvádějí, že v době, kdy římské legie cca 400 let před naším letopočtem pokořily území, které dnes známe jako Británii, obdivovali legionáři malé statečné lovecké psy ochotné následovat zvěř až pod zem. Latinsky se země řekne „terra“. Malí lovečtí psi tedy byli podle způsobu práce nazváni terrarii a stali se základem pro 36 plemen, jejichž seznam najdeme v nomenklatuře mezinárodní kynologické organizace FCI ve skupině č. III. K tomu existuje i řada dalších, z pohledu FCI ještě neuznaných teriérů.

Jednotlivá plemena teriérů se liší velikostí, zbarvením a leckdy typem srsti, a to i plemena pocházející z Velké Británie, u nichž by si laik řekl, že budou stejná. Platí, že každé plemeno vypadá tak, aby jeho vzhled i povaha odpovídaly práci, pro kterou bylo vyšlechtěno. Většina teriérů se využívala jako lovečtí psi a hodně pak záleželo na tom, pro lov jakého druhu zvěře byl ten, který pes využíván. Platilo také, že v době vzniku teriérských plemen se v jednotlivých oblastech chovali psi za stejným účelem, ale ty oblasti nebyly vzájemně propojené a kontakty mezi jejich obyvateli nebyly příliš úzké, a tak každá z těch oblastí měla své plemeno. Dnes za to můžeme být vděční. Vzhledová různorodost teriérů dává zájemcům možnost si vybrat toho, který se jim nejvíce líbí.

Většina teriérů se chová i u nás a velmi se pyšníme tím, že máme v FCI skupině III. i své národní plemeno, českého teriéra. Hodně se také pyšníme tím, že jeden teriér z Čech, přesněji řečeno teriéra, dělá radost malým i velkým čtenářům po celém světě. Jmenovala se Dášeňka a krásnou knížku o ní napsal pan Čapek.

U většiny teriérů je třeba upravovat srst. U některých plemen se stříhá, u hrubosrstých je třeba srst trimovat neboli škubat. Zdánlivě krutý způsob úpravy má své praktické opodstatnění. Původní teriéři žili v oblastech s poměrně náročným počasím. Pokud by srst, tak jako u jiných plemen, na jaře a na podzim vylínala, přišli by o potřebnou ochranu. A tak srst hrubosrstých teriérů teriérů líná postupně a k tomu, aby chlup vypadl celý i s kořínkem, potřebuje mechanickou pomoc. Tu mu dříve poskytovaly houštiny a hlína a kořeny v norách, dnes místo přírodních impulsů nastupují trimovací nože a lidské prsty.

Text miniseriálu: Vladimíra Tichá

videoÚvod k teriérům
...
video video

Úvod k teriérům