Úvod » Nefrologie » Život se selháním ledvin

Život se selháním ledvin

Přidat do oblíbených

4. 11. 2009

Život se selháním ledvin

Chronické selhání ledvin začíná často plíživě, a proto je pacient zpočátku ani nezpozoruje. Mezi počáteční příznaky patří únava, poruchy soustředění, pokles výkonnosti, nechutenství a zvracení. Nedostatečná vylučovací funkce ledvin způsobuje zvýšené zadržování vody v organizmu a u většiny pacientů se projevuje otoky dolních končetin. Pacienti také často mívají podstatně zvýšený krevní tlak. Hodnoty některých škodlivých látek, jako je kreatinin nebo močovina, v krvi jsou silně zvýšené a působí tak neblaze na celkový stav. V moči nemocných lze prokázat bílkoviny. Množství vylučované moči může, ale nemusí být menší než u zdravých lidí.
Chronické selhání ledvin může postihnout každého. Toto onemocnění znamená, že ledviny jsou nezvratně změněny a nefungují, jak by měly. V konečném stádiu jsou pak pacienti trvale odkázáni na dialyzační terapii, jež převezme některé funkce ledvin. Jen díky této léčbě nebo transplantaci ledviny mohou nemocní přežít. V současnosti je v České republice odkázáno na dialýzu přibližně pět tisíc osob.
Na třech pacientech ukážeme jednak příčiny tohoto onemocnění, jednak tři postupy, které jim umožňují žít: především je to dialýza, kdy pacient třikrát týdně dochází na několik hodin do nemocnice. Pak je to peritoneální analýza, kterou může pacient podstupovat doma. A nakonec ukážeme i transplantaci ledvin od živého příbuzného dárce, která vlastně jako jediná problém se selháním ledvin vyřeší.

Účinkující:
prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky neurologie, IKEM
MUDr. Vladimír Polakovič, MBA, Interní oddělení Strahov, VFN
Doc. MUDr. Sylvie Opatrná Ph.D., Fakultní nemocnice Plzeň
Internetové stránky:
http://www.ikem.cz/www?docid=1002964

Kontakty:

Institut klinické a experimentální medicíny
Vídeňská 1958/9
140 21 Praha 4
ikem@ikem.cz

Spolupracovali:
Dramaturg ČT: Zita Drdová
Dramaturg Herafilm: Šárka Speváková
Mix zvuku: Václav Vaněček
Střih záznamu: Martin Vít
Střih: Jan Petras
Postprodukce: Jana Vokrouhlíková
Kamera, zvuk: Jaromír Herskovič

Autor: Drahomíra Vihanová

Drahomíra Vihanová

Vstoupit do diskuse

komentářů: 0

Zajímavé odkazy

Nejsledovanější