Věda nejen pro vědce
Obsah dílu
Češi jsou ve světové špičce co se týče mapování členovců nejen na našem území. Sběru dat a popisu nových druhů se věnují nejen odborníci a profesionální vědci, ale i nadšenci z řad veřejnosti, kteří tomuto koníčku zasvětili všechen volný čas. Díky vytrvalosti se mnohým z nich otevírají možnosti podílet se i na profesionálních výzkumech v zahraničí.
Přehled dílů
Dobrovolnictvím k porozumění
Občanské noviny
Dobrovolníci pomáhají zlepšovat svět okolo sebe. Ve sdružení dobrovolných aktivit Inex věří, že spolupráce na lokální i globální úrovni je cestou ke vzájemnému porozumění. Může být ale také základem k aktivnímu zapojení do společnosti a získávání důležitých zkušeností pro osobní, občanský i profesní život.
Ochránce zarůstajících rájů
Občanské noviny
Pavel Brodecký se rozhodl opustit práci v IT a marketingu a již osm let se stará o přírodu na Kolínsku. Dnes pečuje o dvacet lokalit a spolupracuje s několika ochranářskými spolky.
Jak se rodí láska k ornitologii
Občanské noviny
Do mokřadů národní přírodní rezervace Řežabinec na Písecku se již téměř padesát let navrací ornitologové i široká veřejnost na kroužkovací Akci Acrocephalus. Společně se mohou každý po svém zapojit do výzkumu a třeba i najít lásku na celý život.
Louky mezi paneláky
Občanské noviny
Ve střední Evropě rychle ubývají louky a stepi. Je zřejmé, že vedle ochrany posledních zbytků přírody je třeba biotopy obnovovat. Třeba na městských trávnících, kde dnes kvůli časté seči luční organismy téměř nežijí.
Když děti pomáhají přírodě
Občanské noviny
Už desítky let pomáhají přírodovědné kroužky v Česku budovat vztah dětí s přírodou. Kromě teoretických znalostí si v nich často vyzkouší i její praktickou ochranu. Podobným způsobem děti vzdělává klub Čejka z Mníšku pod Brdy, nebo rokycanský oddíl ochránců přírody pod Hnutím Brontosaurus.
I mrtvé dřevo dělá živý les
Občanské noviny
V českých lesích se často hospodaří hlavně s ohledem na produkční funkci a na další důležité vazby se zapomíná. Skupina odborníků se rozhodla konvenčnímu lesnickému hospodářství v Bílých Karpatech vytvořit protiváhu a na třech hektarech založila soukromou rezervaci. Nejen tesaříci alpští zde našli bezpečný domov.
Jeden za všechny, všichni za jednoho
Občanské noviny
V Česku existují stovky neziskových organizací, které se věnují ochraně přírody. I když přírodě pomáhají z odhodlání, a ne kvůli penězům, je pro ně získávání financí k rozvoji projektů zásadní. Bohužel ale také často velmi obtížné. I proto spolky v Jihočeském kraji spojily své síly a vytvořily síť Krasec.
Strážci ukrajinských hor
Občanské noviny
Divoká příroda v ukrajinských Karpatech potřebovala ochranu i před ruskou invazí. I když je ale fronta daleko, podpora expertů a nadšenců je pro místní strážce přírody důležitější než kdy před tím.
I na starých stromech záleží
Občanské noviny
Staré či mrtvé stromy z naší krajiny mizí navzdory tomu, že jejich funkce v přírodě je nepostradatelná. Zachovat taková stanoviště se snaží tým nadšenců z Fakulty lesnické a dřevařské, který založil projekt Lesodiverzita.
WWF Česko
Občanské noviny
Světový fond na ochranu přírody, známý také pod zkratkou WWF, působí ve více než sto zemích světa. V Česku je aktivní od roku 2017, oficiální pobočku tu ale nemá. To se změní v září a nebylo by to možné bez spolupráce s nevládní organizací Beleco.