8 minut

Dvořákova stezka

Obsah dílu

V obci Nelahozeves, rodišti Antonína Dvořáka, chystá Správa železnic rekonstrukci železniční trati. Jenže rekonstrukce by měla zničit unikátní místo spojené s životem skladatele a také vzácný kousek přírody, Dvořákovou stezku, kudy chodil skladatel do školy. Součástí rekonstrukce totiž je kácení více než 3000 stromů, narovnání trati za Nelahozeveskými tunely směrem na Ústí nad Labem, kde by mělo být zbouráno několik domů. Zároveň by s rekonstrukcí přímo v Nelahozevsi měly být vystavěny protihlukové stěny, které by poškodili stávající pohled na rodiště významného skladatele.

Stopáž27 minut
Další díl
Klenoty, které se již netřpytí

Přehled dílů

1347 dostupných
Stopáž8 minut

I na starých stromech záleží

Občanské noviny

Staré či mrtvé stromy z naší krajiny mizí navzdory tomu, že jejich funkce v přírodě je nepostradatelná. Zachovat taková stanoviště se snaží tým nadšenců z Fakulty lesnické a dřevařské, který založil projekt Lesodiverzita.

21. 4. 2024 na ČT2
Stopáž9 minut

WWF Česko

Občanské noviny

Světový fond na ochranu přírody, známý také pod zkratkou WWF, působí ve více než sto zemích světa. V Česku je aktivní od roku 2017, oficiální pobočku tu ale nemá. To se změní v září a nebylo by to možné bez spolupráce s nevládní organizací Beleco.

7. 4. 2024 na ČT2
Stopáž8 minut

Aby půda žila

Občanské noviny

Česká krajina je dlouhodobě poznamenána intenzivním zemědělstvím. Rozlehlé monokulturní plochy negativně ovlivňují řadu celých ekosystémů. S tímto stavem se odmítá smířit Nadace pro půdu. Mladým, začínajícím farmářům do správy svěřuje pozemky vykoupené za peníze z veřejných sbírek, a to za podmínky, že se na nich bude hospodařit ekologicky a udržitelně. Jejím cílem je vrátit na venkov život a rozmanitost, o kterou jsme přišli.

17. 3. 2024 na ČT2
Stopáž9 minut

Kupte si Místo pro přírodu

Občanské noviny

V Česku přibývá soukromých rezervací. Velká část z nich byla vykoupena v rámci sbírky Místo pro přírodu. Za 26 let se už takto povedlo zachránit téměř 200 hektarů území, o které se následně starají pozemkové spolky. A pokud podpora veřejnosti vytrvá, další lokality mohou přibývat.

3. 3. 2024 na ČT2
Stopáž9 minut

Kočky nikoho

Občanské noviny

Ve volné přírodě i v obcích vznikají bezprizorní kolonie koček nikoho, které svůj život často začaly jako nechtěná koťata odložená nezodpovědnými majiteli.

18. 2. 2024 na ČT2
Stopáž8 minut

Hledá se kočka divoká

Občanské noviny

Původní populace kočky divoké byla na území České republiky vyhubena. Nyní se na našem území objevuje už jen extrémně vzácně. Výskyt této malé šelmy v Česku monitorují dobrovolníci z Hnutí DUHA, společně s pracovníky Akademie věd a studenty Masarykovy univerzity.

4. 2. 2024 na ČT2
Stopáž9 minut

Vetřelci mezi námi

Občanské noviny

Cestování se pro nás stalo samozřejmostí. Jenže s tím, jak se po planetě přesouváme, často nevědomky rozšiřujeme nepůvodní druhy rostlin i živočichů. Tito nezvaní hosté mohou být pro naši krajinu vážnou ekologickou hrozbou, a proto je třeba takové vetřelce včas odhalit. Právě to je cílem spolupráce mezi vědci a širokou veřejností v projektu „Najdi je.“

10. 12. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Dáme včelám šanci?

Občanské noviny

Chov včel může být, podobně jako jiná odvětví zemědělství, v příliš intenzivní podobě škodlivý jak pro včely, tak pro přírodu. Ta je navíc už nyní často negativně poznamenána jinými lidskými aktivitami. I proto chtějí někteří včelaři zaběhnuté postupy měnit, rozvíjí své znalosti o přirozeném životě včel a snaží se jim dát šanci.

3. 12. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Vzkvétající Koniklec

Občanské noviny

Pražské Ekocentrum bylo založeno teprve v roce 2012, jeho kořeny ale sahají mnohem hlouběji, k přírodovědnému kroužku z osmdesátých let. Dnes už působí po celé České republice. Nejen, že poskytuje přes 120 vzdělávacích programů pro děti, ale vzdělává také dospělé a podílí se i na praktické ochraně přírody.

26. 11. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Zelený Písečník

Občanské noviny

V brněnské čtvrti Lesná, mezi panelovým sídlištěm, silničním obchvatem a vlakovou tratí, se ve starém lomu nachází bývalá nouzová kolonie Písečník. Dnes je to ostrůvek klidu uprostřed hlučného města. A právě zde má sídlo EkoCentrum Brno.

12. 11. 2023 na ČT2

Nedej se! na sociálních sítích

Napište nám