Když se kácí les, nemusí létat třísky
Obsah dílu
Certifikace FSC
Přehled dílů
Jak se rodí láska k ornitologii
Občanské noviny
Do mokřadů národní přírodní rezervace Řežabinec na Písecku se již téměř padesát let navrací ornitologové i široká veřejnost na kroužkovací Akci Acrocephalus. Společně se mohou každý po svém zapojit do výzkumu a třeba i najít lásku na celý život.
Louky mezi paneláky
Občanské noviny
Ve střední Evropě rychle ubývají louky a stepi. Je zřejmé, že vedle ochrany posledních zbytků přírody je třeba biotopy obnovovat. Třeba na městských trávnících, kde dnes kvůli časté seči luční organismy téměř nežijí.
Když děti pomáhají přírodě
Občanské noviny
Už desítky let pomáhají přírodovědné kroužky v Česku budovat vztah dětí s přírodou. Kromě teoretických znalostí si v nich často vyzkouší i její praktickou ochranu. Podobným způsobem děti vzdělává klub Čejka z Mníšku pod Brdy, nebo rokycanský oddíl ochránců přírody pod Hnutím Brontosaurus.
I mrtvé dřevo dělá živý les
Občanské noviny
V českých lesích se často hospodaří hlavně s ohledem na produkční funkci a na další důležité vazby se zapomíná. Skupina odborníků se rozhodla konvenčnímu lesnickému hospodářství v Bílých Karpatech vytvořit protiváhu a na třech hektarech založila soukromou rezervaci. Nejen tesaříci alpští zde našli bezpečný domov.
Jeden za všechny, všichni za jednoho
Občanské noviny
V Česku existují stovky neziskových organizací, které se věnují ochraně přírody. I když přírodě pomáhají z odhodlání, a ne kvůli penězům, je pro ně získávání financí k rozvoji projektů zásadní. Bohužel ale také často velmi obtížné. I proto spolky v Jihočeském kraji spojily své síly a vytvořily síť Krasec.
Strážci ukrajinských hor
Občanské noviny
Divoká příroda v ukrajinských Karpatech potřebovala ochranu i před ruskou invazí. I když je ale fronta daleko, podpora expertů a nadšenců je pro místní strážce přírody důležitější než kdy před tím.
I na starých stromech záleží
Občanské noviny
Staré či mrtvé stromy z naší krajiny mizí navzdory tomu, že jejich funkce v přírodě je nepostradatelná. Zachovat taková stanoviště se snaží tým nadšenců z Fakulty lesnické a dřevařské, který založil projekt Lesodiverzita.
WWF Česko
Občanské noviny
Světový fond na ochranu přírody, známý také pod zkratkou WWF, působí ve více než sto zemích světa. V Česku je aktivní od roku 2017, oficiální pobočku tu ale nemá. To se změní v září a nebylo by to možné bez spolupráce s nevládní organizací Beleco.
Aby půda žila
Občanské noviny
Česká krajina je dlouhodobě poznamenána intenzivním zemědělstvím. Rozlehlé monokulturní plochy negativně ovlivňují řadu celých ekosystémů. S tímto stavem se odmítá smířit Nadace pro půdu. Mladým, začínajícím farmářům do správy svěřuje pozemky vykoupené za peníze z veřejných sbírek, a to za podmínky, že se na nich bude hospodařit ekologicky a udržitelně. Jejím cílem je vrátit na venkov život a rozmanitost, o kterou jsme přišli.
Kupte si Místo pro přírodu
Občanské noviny
V Česku přibývá soukromých rezervací. Velká část z nich byla vykoupena v rámci sbírky Místo pro přírodu. Za 26 let se už takto povedlo zachránit téměř 200 hektarů území, o které se následně starají pozemkové spolky. A pokud podpora veřejnosti vytrvá, další lokality mohou přibývat.