Střihový dokument Eugena Chaplina o kariéře a rodině slavného umělce obohacený unikátními záběry z otcova soukromého archivu.

16. dubna 2004 uplyne 115 let od narození jednoho z nejvýznamnějších umělců dvacátého století, Sira Charlese Spencera Chaplina.

Narodil se v Londýně v chudé herecké rodině. Od útlého dětství vystupoval v malých divadlech a kabaretech. Roku 1914 se v Americe seznámil s Mackem Sennetem a začal v jeho společnosti natáčet krátké grotesky. Ty byly zpočátku prvoplánově situační a jejich humor místy až krutý. Postupem času začal Chaplin používat výraznou masku „tuláka“, k němuž patřil knírek, buřinka, klaunsky velké boty a vycházková hůl. Jeho snímky měly čím dál více sociální podtext a nechyběl jim sentiment. Jako režisér celosvětově proslul díly jako Zlaté opojení, Kid, Světla velkoměsta, Moderní doba či Diktátor. V padesátých letech se stal pro sociální apel svých filmů terčem tzv. honu na čarodějnice (pronásledování Výborem pro neamerickou činnost) a až do své smrti v roce 1977 – tedy přes dvacet let – žil ve Švýcarsku.

Napište nám