Gossip – taneční představení o síle zlých slov, Rossiniho verze pohádky O Popelce a rozhovor s Milošem O. Štědroněm o jeho novém projektu na téma slavných osobností české literatury. Režie J. Rudolfová

Obsah dílu

Přehrát vše

Lenka Vagnerová patří k předním osobnostem současné české taneční scény. Jako tanečnice vynikla v projektech domácích i zahraničních souborů. Autorsky i interpretačně formovala úspěšný DOT504, spolupodílela se na vzniku novocirkusového souboru Cirk La Putyka. Významná je její spolupráce s francouzským choreografem Claudem Brumachonem či britským tanečníkem a choreografem Akramem Khanem, v jehož choreografii vystoupila při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012. K jejím nejúspěšnějším choreografickým opusům patří duety Ma Hunt či La Loba, skupinová celovečerní choreografie Jezdci se stala taneční inscenací roku 2014. Ve stejném roce Lenka Vagnerová založila vlastní company, se kterou také nastudovala nejnovější projekt Gossip, inscenaci o temné stránce lidské komunikace. O síle pomluv, dezinformací anebo lidově řečeno drbů.

Pohádkový žánr má v operní literatuře své pevné zastoupení a je velice u diváků oblíben. I když naší zřejmě nejznámější pohádkovou operou je Rusalka Antonína Dvořáka, zaujímá v operním pohádkovém žánru zcela privilegované místo příběh chudé, všemi přehlížené dívky, která se stane princeznou. Popelka se objevuje v několika zpěvoherních zpracováních. K nejznámějším patří Cendrillon (1810) Nicolase Isouarda, La Cenerentola Gioachima Rossiniho (1817) a Cendrillon Julesa Masseneta (1899). Většinou vycházejí z pohádkového vyprávění Charlese Perraulta z konce 17. století, ale liší se mírou zásahu vyšších sil do příběhu. V případě Rossiniho Popelky, která je od konce ledna nově na repertoáru Opery Národního divadla, se už lidé musí obejít zcela bez pomoci nadpřirozených sil a poradit si sami.

Miloš Orson Štědroň se liší od současných hudebních skladatelů především tím, že často píše ke své hudbě i texty. Po Kabaretu Ivan Blatný (2007) a Divadle Gočár (2012), ve kterém vtipně představil velikány moderní architektury, chystá v Divadle Na zábradlí další autorský hudebně divadelní projekt. Krásné psací stroje mají premiéru na konci února a jejich protagonisty jsou tentokrát velikáni české literatury.

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2016
 P ST AD
ŽánrMagazín