Co je nového na starých dobrých prknech, která znamenají svět? Chcete-li mít přehled o nových představeních českých, moravských a slezských divadel, nenechte si ujít další vydání magazínu Anežky Milerové. Režie J. Brichcín

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V červnovém vydání pořadu Divadlo žije! uvidíte například Bolka Polívku v roli krále komiků Vlasty Buriana (Husa na provázku), Elišku Balzerovou v pokračování slavné Patrikovy paní Savageové (Divadlo Na Fidlovačce), Václava Vydru jako nesmělého tajemníka opery, který shodou náhod zaskočí za věhlasného tenora a stane se operní hvězdou (Divadlo na Vinohradech, Tenor na roztrhání) či Jana Hrušínského a Miluši Šplechtovou v rolích tzv. ideálního páru, který se rozhodne pro malý žertík: namluvit ostatním, že se rozcházejí (Společnost J. Hrušínského, Takový žertík).

Čeká vás samozřejmě řada nových nastudování klasických titulů i her zcela nových a také několik ne zcela obvyklých divadelních projektů jako je třeba loutková verze příběhů slavného filmového boxera Rockyho.

A do skoro již pravidelného „slovenského okénka“ pro vás Anežka vybrala nejnovější hru E. Albeeho Koza aneb Kdo je Sylvie, ve které v bratislavském divadle Aréna hrají Juraj Kukura, Emília Vášáryová, Milan Markovič a Alexander Bárta.

Tipů na návštěvu nových inscenací českých, moravských a slezských divadel má pro vás Anežka tentokrát celkem 33, takže si určitě vyberete.

Kromě shora zmíněných vás pozve dále do pražského divadla Na Prádle na novou francouzskou komedii Návrat pana Leguena (aneb víkend ve výtahu), do Činoherního studia v Ústí nad Labem na Krev z pera dnes zřejmě v Evropě nejuznávanějšího katalánského dramatika Sergi Belbela, do brněnské „7 a půlky“ na monodrama francouzsky píšící Kanaďanky Isabelly Doré Drana a César či do ostravské Arény na Klářiny vztahy od německé „pesimistky“ Dei Loher.
Dozvíte se, že v brněnském národním uvedli de Laclosovy Nebezpečné vztahy (Markýzu alternují Zuzana Slavíková a Marika Procházková a Valmonta Martin Stránský a Petr Halberstadt) a Dušan Pařízek nastudoval jejich „variaci“ z pera Heinera Müllera Kvartet. Apolena Vynogradnyková představila v Divadle Nablízko adaptaci svého času kultovní knížky Richarda Brautigena V melounovém cukru a člen činohry SND Richard Stanke hostuje v Brně v dramatizaci neméně kultovního románu Hermanna Hesse Stepní vlk. Jakub Maceček přivedl na Malou scénu Mahenovy činohry kromě hlavních protagonistů Queneauova románu Odile i skupinu zpívajících surrealistů a Jan Schmid zopakoval (tentokrát ovšem s jinými svými studenty z DAMU) svoji koláž o Franzi Kafkovi.
Na Kladně mají jednatřicetiletého Richarda III. (Hynek Čermák), v Boleslavi uvádějí Othella a v Českých Budějovicích Shakespearovu poslední komedii v novém překladu Stanislava Rubáše a pod novým názvem Něco za něco.
Martin Čičvák nastudoval v Mahenově divadle Lessingovu Emiliu Galotti a v ostravském národním nasadili Klicperova Hadriána z Římsů, ale také Anouilhova Tomáše Becketa (titulní roli hraje David Viktora, krále František Strnad).
Ladislav Smoček se v Plzni vrátil k Hejtmanovi z Kopníku, (Viléma Voigta hraje Pavel Pavlovský), Divadlo Příbram a Městské divadlo ve Zlíně uvedla téměř současně Millerovo drama Všichni moji synové (Kellera hraje v Příbrami Petr Štěpánek a ve Zlíně Radoslav Šopík). V Jihlavě nastudoval Karel Kříž Shafferova Equua a v Chebu David Czesany Shepardova Simpatica a Ivo Krobot v Českých Budějovicích „ženskou hru“ Mariny Carr Maja. Lída Engelová uvedla v Pardubicích Kishonovu komedii Oddací list a v Uherském Hradišti nasadili legendární semaforskou Kytici.

Anežka si vyrazila také na brněnský Trialog, aby se poučila, proč máme u nás hned tři činoherní soubory pyšnící se ve svém názvu slovem „národní“, a také na dva ne zcela konvenční divadelní projekty. Do Alfréda ve dvoře na Nejmenší ženu na světě a do Ponce na Poslední dvě cigarety. A svůj let po českých, moravských a slezských jevištích zakončila v Malém divadle v Budějovicích na Bruncvíkových dobrodružstvích.

Anežka bude samozřejmě i v tomto díle losovat z vašich správných odpovědí a vyhlásí novou soutěžní otázku, která zní:

Hra Luboše Baláka, jejímž hrdinou je Vlasta Burian, se jmenuje:
a) Obchod je obchod
b) Haló, volá Londýn
c) Hvězdy nad Baltimore

V červnovém vydání pořadu Divadlo žije! uvidíte například Bolka Polívku v roli krále komiků Vlasty Buriana (Husa na provázku), Elišku Balzerovou v pokračování slavné Patrikovy paní Savageové (Divadlo Na Fidlovačce), Václava Vydru jako nesmělého tajemníka opery, který shodou náhod zaskočí za věhlasného tenora a stane se operní hvězdou (Divadlo na Vinohradech, Tenor na roztrhání) či Jana Hrušínského a Miluši Šplechtovou v rolích tzv. ideálního páru, který se rozhodne pro malý žertík: namluvit ostatním, že se rozcházejí (Společnost J. Hrušínského, Takový žertík). Čeká vás samozřejmě řada nových nastudování klasických titulů i her zcela nových a také několik ne zcela obvyklých divadelních projektů jako je třeba loutková verze příběhů slavného filmového boxera Rockyho. A do skoro již pravidelného „slovenského okénka“ pro vás Anežka vybrala nejnovější hru E. Albeeho Koza aneb Kdo je Sylvie, ve které v bratislavském divadle Aréna hrají Juraj Kukura, Emília Vášáryová, Milan Markovič a Alexander Bárta.

Tipů na návštěvu nových inscenací českých, moravských a slezských divadel má pro vás Anežka tentokrát celkem 33, takže si určitě vyberete.

Kromě shora zmíněných vás pozve dále do pražského divadla Na Prádle na novou francouzskou komedii Návrat pana Leguena (aneb víkend ve výtahu), do Činoherního studia v Ústí nad Labem na Krev z pera dnes zřejmě v Evropě nejuznávanějšího katalánského dramatika Sergi Belbela, do brněnské „7 a půlky“ na monodrama francouzsky píšící Kanaďanky Isabelly Doré Drana a César či do ostravské Arény na Klářiny vztahy od německé „pesimistky“ Dei Loher.

Dozvíte se, že v brněnském národním uvedli de Laclosovy Nebezpečné vztahy (Markýzu alternují Zuzana Slavíková a Marika Procházková a Valmonta Martin Stránský a Petr Halberstadt) a Dušan Pařízek nastudoval jejich „variaci“ z pera Heinera Müllera Kvartet. Apolena Vynogradnyková představila v Divadle Nablízko adaptaci svého času kultovní knížky Richarda Brautigena V melounovém cukru a člen činohry SND Richard Stanke hostuje v Brně v dramatizaci neméně kultovního románu Hermanna Hesse Stepní vlk. Jakub Maceček přivedl na Malou scénu Mahenovy činohry kromě hlavních protagonistů Queneauova románu Odile i skupinu zpívajících surrealistů a Jan Schmid zopakoval (tentokrát ovšem s jinými svými studenty z DAMU) svoji koláž o Franzi Kafkovi.

Na Kladně mají jednatřicetiletého Richarda III. (Hynek Čermák), v Boleslavi uvádějí Othella a v Českých Budějovicích Shakespearovu poslední komedii v novém překladu Stanislava Rubáše a pod novým názvem Něco za něco.

Martin Čičvák nastudoval v Mahenově divadle Lessingovu Emiliu Galotti a v ostravském národním nasadili Klicperova Hadriána z Římsů, ale také Anouilhova Tomáše Becketa (titulní roli hraje David Viktora, krále František Strnad).

Ladislav Smoček se v Plzni vrátil k Hejtmanovi z Kopníku (Viléma Voigta hraje Pavel Pavlovský), Divadlo Příbram a Městské divadlo ve Zlíně uvedla téměř současně Millerovo drama Všichni moji synové (Kellera hraje v Příbrami Petr Štěpánek a ve Zlíně Radoslav Šopík). V Jihlavě nastudoval Karel Kříž Shafferova Equua a v Chebu David Czesany Shepardova Simpatica a Ivo Krobot v Českých Budějovicích „ženskou hru“ Mariny Carr Maja. Lída Engelová uvedla v Pardubicích Kishonovu komedii Oddací list a v Uherském Hradišti nasadili legendární semaforskou Kytici.

Anežka si vyrazila také na brněnský Trialog, aby se poučila, proč máme u nás hned tři činoherní soubory pyšnící se ve svém názvu slovem „národní“, a také na dva ne zcela konvenční divadelní projekty. Do Alfréda ve dvoře na Nejmenší ženu na světě a do Ponce na Poslední dvě cigarety. A svůj let po českých, moravských a slezských jevištích zakončila v Malém divadle v Budějovicích na Bruncvíkových dobrodružstvích.

Anežka bude samozřejmě i v tomto díle losovat z vašich správných odpovědí a vyhlásí novou soutěžní otázku, která zní:

Hra Luboše Baláka, jejímž hrdinou je Vlasta Burian, se jmenuje:

a) Obchod je obchod
b) Haló, volá Londýn
c) Hvězdy nad Baltimore

Získejte volné vstupenky na vybraná představení. Soutěžte na facebookovém profilu Divadlo žije.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2004
 P ST
ŽánrMagazín