Magazín hudební tolerance z Moravy: jubileum Jazz Q – balet Carmen moderně – klavírista Kirill Gerstein. Režie P. Kaňka

Ruský klavírista Kirill Gerstein začínal jako zázračné dítě. Jako čtrnáctiletý se stal nejmladším studentem bostonské Berklee College of Music v historii školy. Později studoval v New Yourku, Madridu a Budapešti. Jako sólista účinkoval s orchestry Chicago Symphony Orchestra, NHK Symphony Orchestra, Simon Bolívar Orchestra pod taktovkou Gustava Dudamela nebo Staatskapelle Dresden. V Brně se představil s obtížným Rachmaninovým klavírním koncertem č. 2 c moll op. 18 pod vedením Christopha Mathiase Muellera.

Jazz-rocková legenda Jazz Q je spojena se jménem svého spoluzakladatele Martina Kratochvíla. Kapela, která oslaví tento rok své 45. výročí založení, začala působit již koncem šedesátých let, tehdy ještě s proslulým jazzmanem Jiřím Stivínem. Později se skupina orientovala více směrem k art rocku a jeho fúzím s jazzem. Díky tehdejšímu jedinečnému složení bylo toto hudební těleso velmi oceňováno u nás i v zahraničí. Dnes hraje Jazz Q v sestavě Martin Kratochvíl – klávesy, Oskar Petr – zpěv, Zdeněk Fišer – kytara, Přemysl Faukner – baskytara, Jaromír Helešic – bicí. Jeden z koncertů jejich moravského turné jsme navštívili s kamerou v Uherském Hradišti.

Jako hlavní premiéru sezony uvedl balet Národního divadla Brno inscenaci Carmen hostujícího španělského choreografa Cayetana Sota. Známý příběh cikánky Carmen byl vytvořen ve spolupráci s německým divadlem v Dortmundu ve značně moderním duchu. Cayetan Soto, který již vytvořil své choreografie pro soubory jako Theather München, Royal Ballet of Flanders nebo Stuttgart Ballett, patří ke generaci mladých a velmi perspektivních choreografů disponujících uměleckým potenciálem schopným zaujmout časem zásadní místo v oblasti choreografie v Evropě. Hudebním základem Carmen je Bizetova – Ščedrinova hudba strhující rytmičností a muzikantským kouzlem, která se prolíná s tradiční španělskou hudbou.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2010
ŽánrHudba