Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v jubilejní osmdesáté sezoně. Režie M. Kubala

Pražští symfonikové v této koncertní sezoně slaví osmdesát let od svého založení. To je určitě důvod k ohlédnutí za slavnou a bohatou minulostí, ale také příležitost podívat se, jak si orchestr vede v současnosti a kam bude mířit v nejbližší budoucnosti, a to spolu s nově jmenovaným šéfdirigentem Finem Pietarim Inkinenem.

V jubilejní sezoně jsme navštívili tři zajímavé koncerty. V tom prvním se se „svým“ FOKem loučila hudební legenda, dlouholetý spolupracovník a zároveň šéfdirigent orchestru v letech 2001 – 2006, Francouz Serge Baudo. Druhý, inaugurační koncert, mířil do budoucna, kdy se do čela orchestru postavil sympatický Pietari Inkinen. My tak máme příležitost nahlédnout, jakým směrem se orchestr se svým novým šéfdirigentem umělecky vydá.

Ale nejdůležitější událostí určitě byl nápaditý slavnostní koncert konaný k 80. výročí založení. Tam jsme si o vztahu k orchestru povídali s Dagmar Peckovou, Jiřím Stivínem, Pavlem Šporclem, Jiřím Bártou, Ondřejem Havelkou, ale i Ritou Čepurčenko, Liběnou Sequardtovou či Pavlem Vernerem. Zavzpomínat přišel i bývalý dramaturg Bohuslav Vítek, ale i tři ředitelé: Roman Bělor (1996 – 2000), Ilja Šmíd (2006 – 2012) a současný – Daniel Sobotka.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST AD
ŽánrHudba