Znovuobjevené české hudební skvosty. Premiéra první Dvořákovy opery Alfred – Hudební tradice ve Vrchlabí – Chopin, odchovanec české klavírní školy. Režie B. Hončarivová

Obsah dílu

Přehrát vše

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha uvedl jako hudební lahůdku první uvedení Dvořákovy opery Alfred. Operu zkomponoval mladý Dvořák, ovlivněný Richardem Wagnerem, v roce 1870 na německý text a ta doposud nebyla kompletně a v originále provedena. Velkolepý projekt, který vznikl v koprodukci festivalu, Českého rozhlasu a společnosti Arco Diva, patří jednoznačně k vrcholům probíhajícího Roku české hudby.

Hudební život ve Vrchlabí sahá až na přelom 17. a 18. století, kdy zde vznikla známá varhanní škola a později proslulá šlechtická kapela hraběte Václava Morzina. Hudbymilovného šlechtice hudebně vzdělával sám Antonio Vivaldi a přímo pro něj zkomponoval řadu skladeb. Dalším proslulým hudebníkem a rodákem města Vrchlabí byl houslista Karel Halíř. Jeho odkaz nově žije díky jeho zaníceným domácím a zahraničním milovníkům a propagátorům. Na festivalu Karla Halíře ve Vrchlabí letos dokonce vystoupilo i světově proslulé španělské Kvarteto Casals. V jeho podání zazněly skladby, které kdysi s velkým úspěchem a ohlasem hrál právě houslový virtuos Karel Halíř se svým vlastním kvartetem.

Martin Vojtíšek, známý český klavírista a badatel, sledoval vliv hudebních učitelů na mladého polského klavírního genia – Fryderyka Chopina. Vedle Vojtěcha Živného byl dalším jeho učitelem český skladatel, klavírista a dirigent Vilém Würfel. Jaký měl na něj vliv? V čem byla jejich hudba podobná? O tom všem pohovoří právě Martin Vojtíšek.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD
ŽánrHudba