Magazín o hudbě a tanci plný zajímavých událostí a osobností

Obsah dílu

Přehrát vše

Prožíváme verdiovský rok, a tak naše první návštěva patří premiéře opery G. Verdiho Don Carlo. Jde o koprodukční projekt pražského Národního divadla s Finskou národní operou. V originálním inscenačním pojetí režiséra M. Schweigkoflera vystoupí M. Lehotský, M. Puente, M. Cavalcanti, V. Chmelo či A. L. Bogza.

Nabídneme rozhovor s šéfdirigentem Filharmonie Brno Alexandarem Markovičem o provedení 10. symfonie Dmitrije Šostakoviče. Toto málo uváděné dílo mělo být podle skladatelových slov Stalinovým portrétem. Rozměrná, téměř hodinová skladba odráží charakteristický rozpor celého díla Dmitrije Šostakoviče, který žil a tvořil pod velkým tlakem a jeho tvorba tak zahrnuje jak čistě prorežimní kusy socialistického realismu, tak mistrovská díla, ohromující světové publikum.

Lorcova Krvavá svatba je tak silným příběhem, že ho je možno odvyprávět snad jakoukoliv formou. V taneční verzi choreografky Aleny Peškové a skladatelky Gabriely Vermelho v plzeňském divadle J. K. Tyla jde o moderní variantu vesnické tragédie, o příběh lásky plný vášnivých emocí, o tragédii, v níž není viníka. Nejde zde o čistě taneční – nonverbální divadlo, ačkoliv tanec a pohyb budou hlavními nositeli děje. Lorcova slova tu zaznívají zpívaná, tančená, křičená i šeptaná. Gabriela Vermelho je zároveň hráčkou na kvinton, zpěvačkou a performerkou, která nás doprovází celým dějem jako jakýsi Komentátor.

Hlavním hostem dnešního vydání magazínu Terra musica bude naše přední operní pěvkyně a pedagožka Jana Jonášová, která se dožívá významného životního jubilea. Témat k příjemnému rozhovoru bude jistě hodně, dozvíme se o jejím životě, profesním působení na různých scénách, o pedagogické dráze, ale i o tom, čemu se právě nyní věnuje nejvíce.

Představíme i slavné dílo Tehillim pro čtyři ženské hlasy a komorní ansámbl amerického soudobého skladatele Steva Reicha. V Tehillim se Reich poprvé obrátil k židovské tradici a poprvé zhudebnil hebrejské texty, části čtyř starozákonních žalmů. Reichův známý opus nastudoval pro brněnský Velikonoční festival duchovní hudby soubor Brno Contemporary Orchestra pod vedením Pavla Šnajdra.

Vydáme se i do východních Čech, konkrétně do Hořic v Podkrkonoší a podíváme se, jak vzniká zbrusu nová mezinárodní klarinetová soutěž Czech Clarinet Art, spojená s mezinárodním interpretačním kurzem. Slavnostní koncert vítězů soutěže doprovodila Filharmonie Hradec Králové pod jistou taktovkou jejího hlavního dirigenta Ondřeje Kukala.

Jazzový pianista Craig Taborn je jeden z nejvýraznějších současných virtuosů a inovátorů hry na klavír a zároveň bohužel i jedním z nejméně doceněných. Na brněnský Jazzfest přivezl své aktuální klavírní trio, které tvoří detroitský bubeník Gerald Cleaver a basista Thomas Morgan z New Yorku. Nás zajímal především Tabornův osobitý hudební jazyk.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrHudba