Historie pořadu

Klikněte pro větší obrázek Co se obliby týče, patří Tak neváhej a toč! v historii České televize mezi pořady s nejrychlejším startem. Poprvé se na obrazovkách objevil 4. 9. 1995 (tenkrát ještě pod názvem Neváhej a toč!) a rázem získal diváky na svou stranu. Od roku 1999 změnil svůj název a vysílal se pravidelně každý týden až do konce roku 2007. Za více než dvanáct let, kdy byl dobrou značkou kvalitní zábavy, bylo odvysíláno 453 vydání tohoto pořadu.

Pro sobotní večery na prvním programu, kdy ČT vysílá zábavu, připravili tvůrci sedmdesátiminutovou modifikaci nazvanou Neváhej a toč – speciál! Později i tomuto názvu předsunuli slovíčko Tak… Těchto speciálů vniklo ročně od tří do šesti vydání a charakterizovaly je nejen videoklipy z amatérských zdrojů, ale i báječní hosté se svými zážitky před kamerou i za ní. Připomeňme si, že takto se o své příhody z natáčení a případně i o své vlastní zkušenosti s videokamerou přišli podělit: J. Bohdalová, I. Mládek, P. Zedníček, J. Rosák, L. Bílá, L. Vaculík, M. Lasica, J. Satinský, P. Habera, P. Vichnar, S. Burešová, Z. Izer, P. Vacek, M. Kubišová, H. Vondráčková, E. Pilarová, P. Novotný, K. Šíp, M. Tankwey, J. Molavcová, J. Suchý, O. Suchý, J. Menzel, N. Konvalinková, J. Černý, J. Brodský, V. Postránecký, S. Zázvorková, L. Kořínková, O. Velen, M. Drobný, J. Krampol, H. Růžičková, Z. Troška, P. Podlaha, J. Mladý, I. Jahelka, J. Přeučil, skupina Damiens, Rock and Roll Marcela Woodmana a další…

Prapůvod pořadu bychom nalezli za velikou louží. Z Ameriky se tento typ zábavy rozlétl do celého světa, Česká republika je 95. zemí, v níž vznikla specifická národní verze. Dvacetiminutové vydání pořadu z ostravského studia České televize má několik zvláštností, jimiž se od většiny světových verzí odlišuje: je kratší, svižnější a vystupují v něm i autoři klipů z nepřeberné studnice „home“ videa českých rodin. Mimochodem ročně stihlo Tak neváhej a toč! odvysílat přibližně 120 takových klipů, z nichž diváci vybírali ty nejlepší a následně pak hlasovali pro „Zlatý klip“.

Pořad byl několikrát úspěšný v anketě TÝTÝ: Za rok 1995 obsadilo Neváhej a toč! v kategorii nejoblíbenějších pořadů 3. místo, v roce 1996 se stalo druhým nejoblíbenějším pořadem, v roce 1997 v téže kategorii tento pořad zvítězil a získal prestižní pozlacenou sošku zrcadélka, v roce 1998 se ocitl opět na místě druhém.

Ve stejném roce tvůrci pořadu obdrželi Cenu ukrutné srandy pana Wericha Jana, kterou udělují Werichovci – Sdružení pana Jana pro srandu a kulturně společenský život mladých věkem či duchem.